1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Definecilik bir hastalıktır
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Definecilik bir hastalıktır

A+A-

Derince İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 2019 yılının ilk günü, Derince Geredeli Mahallesi Alacakese mevkiinde kaçak kazı yaptığı tespit edilen 5 şahsı suçüstü yakalayarak gözaltına aldı. Sorguları yapılmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına götürülen şahısların kazıda kullandıkları malzemelere el konuldu. Zanlılar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Define baskınlarının sonu gelmez.

Çünkü definecilik bir hastalıktır.

Sahte define haritaları elden ele dolaşır. Dedektör satan işyerleri var. Define aramak için girdikleri dehlizlerde metan gazından ölenler var.

Uzun yıllar önce samanlı kağıda tükenmez kalemle bir define haritası çizmiş, üzerine işeyerek eskitmiş, bu sahte haritanın kimileri tarafından satışa çıkarıldığını, sahte haritalara itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan bir haber yapmıştım. Güya bu haritaları İzmit’ten Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kaçıp giden Rum ve Ermenilerin torunları tarafından satıldığını, dedelerinin bu topraklarda gömdükleri altınların yerini gösterdiğini falan yazmıştım.

‘İzmit’te Rum sahtekarlığı’ manşetiyle verdiğimiz haberin ardından gazetenin telefonları susmadı. Arayanlar, define hastalarıydı. Sahte diye bastığımız haritayı satın almak istiyorlardı.

Sahte define haritası haberi, komşu kent Sakarya’da yayınlanan Sakarya Gazetesinde aynı haber metni ve fotoğraflar, sadece başlığı değiştirilerek ‘Sakarya’da Rum sahtekarlığı’ diye verildi.

Ulusal gazetelerde, ‘İzmit’te sahte define haritaları’ başlığıyla yer aldı.

İzmit’in sembol isimlerinden kışın siyah, yazın beyaz takım elbisesi, fötrü ve asasıyla herkesin tanıyıp sevdiği rahmetli Defineci Abbas’tan Lunapark’ta çok define hikayesi dinlemiştim. ‘Ya Abbas Abi, bu anlattıklarının doğruluğuna sen de inanıyor musun’ diye sorduğumda, ‘Evladım, anlatması da güzel, araması da güzel, ama daha define bulana rastlamadım’ derdi.

İzmit’in altında paha biçilmez hazineler var.

Tarihi geçmişi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayanan kentimizde nereyi eşeleseniz tarih fışkırır. Ama Helenistik dönemden kalan bir altın eseri bulup satmak da eskisi kadar kolay değil. Yani bulduğunuz defineyi kuyumcuda gramla satamazsınız, yurt dışına kaçırsanız da vesikası olmadığı için pazarlayamazsınız.

Siz siz olun, bu define işlerine hiç buluşmayın.

ele-gecen-malzemeler.jpg

MALZEMELER- Derince’deki define baskınında zanlıların define aramakta kullandığı malzemelere el konuldu. Definecilerin sürekli kullandığı malzemeler de genel anlamda işte bunlar.

soyulan-mezarlar-001.jpg

SOYULMAMIŞ MEZAR- Bir kadına ait Antik Yunan mezarı. M.Ö. 300-350 civarı. Sofya Müzesi. En önemli özelliği, mezar yağmacılarından önce arkeologlar tarafından bulunmuş olması. İlimizde birçok antik mezar soyulmuş, içi boşaltılmıştır. Mezarlardan çalınan eserlerin akıbeti de hiçbir zaman öğrenilememiştir.

roma-arabasi-mi-001.jpg

ROMA ARABASI MI? Antik İzmit’in çarşısı, bugünkü Öğretmenevi ve Devlet Malzeme Ofisi binasının bulunduğu yerdeydi. Kentin bütün alışverişi burada yapılırdı. Geçtiğimiz yıllarda İzmit Öğretmenevi temel kazısında iki tekerlekli bir araba enkazı bulundu. Kimilerine göre bu araba, Roma dönemine aitti, kimine göre ise Roma döneminden bugüne bu topraklarda Roma arabasına hiç rastlanmamıştı.

altin-madalyon-007.jpg

İZMİT’TE BASILAN İLK ALTIN MADALYON- Bu altın madalyon, Nikomedia’da ilk kez bir imparator adına basılmış, bilinen ilk madalyon olması yönünden çok önemlidir. Madalyon, sikke gibi bir ticari dolaşım unsuru olmayan, tek veya az sayıda basılan, belirli bir olay veya nedenle basılmış çok kıymetli ve parayı andıran metal nesne. Madalyon sözcüğü günümüzdeki madalya karşılığıdır.

lahit-004.jpg

LAHİT- Eski Romalılar, bizim günümüzde kullandığımız tahta tabut kullanmaz, bunun ötesinde dev mermer veya taş tabutlar imal eder ve bunlara da lahit adı verilirdi…

seka-antik-alani-3.jpg

SEKA ANTİK ALANI- Seka Fabrikası’nın 1934 yılında temel kazısı yapılırken antik İzmit’in kalıntıları ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan tarihi eserlerin bir bölümü İstanbul Arkeoloji Müzesi ve İzmit Müzesi’ne götürüldü, bu bölüm ise olduğu gibi muhafaza edildi.

tahminen-boyleydi-002.jpg

TAHMİNEN BÖYLEYDİ- İki bin yıl önce İzmit, yani Nikomedya kenti böyle görünüyordu. Çünkü bugüne kadar toprak altından çıkanlar, kentin o günkü planını da açıkça gözler önüne seriyor.

Bu yazı toplam 5512 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum