1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Değirmendere yapı yasağı isyanı
Değirmendere yapı yasağı isyanı

Değirmendere yapı yasağı isyanı

17 ağustos 1999 depremi sonrası yaşanan büyük acı, yıkıntının ardından bazı bölgelere getirilen yapı yasağıyla ilgili yapılmayan düzenlemeler, aradan geçen 12 yıl içinde insanları mağdur etmeye başladı

A+A-

17 ağustos 1999 depremi sonrası yaşanan büyük acı, yıkıntının ardından bazı bölgelere getirilen yapı yasağıyla ilgili yapılmayan düzenlemeler, aradan geçen 12 yıl içinde insanları mağdur etmeye başladı.

Özellikle, İzmit Körfezi’nin güney kıyısında belli bölgelerde konulan yapı yasağı nedeniyle pek çok vatandaş boş olan arsasına yeni bina yapamıyor, satamıyor, değerlendiremiyor. Bir süre önce İhsaniye Denizevler bölgesindeki yasak kaldırıldı. Şimdi, bölgemizde yapı yasağı oylan diğer yerlerdeki arsa sahipleri de bu sıkıntıya çözüm bekliyor.

DEĞİRMENEDERELİ BEKLİYOR

Yapı yasağı nedeniyle mağduriyet yaşanan bölgelerden birisi de Değirmendere.

Belediye statüsü elinden alınan Gölcük’ün mahallesi durumuna gelen bu şirin yerleşim merkezinde de kıyı bölgesinde benzer sıkıntı yaşanıyor.

Mağduriyet yaşayan insanlar adına hukuk mücadelesi veren Değirdmendereli Cengiz Akbaba, Büyükşehir yetkililerine çağrıda bulundu, “Ya düzenleme yapın sıkıntımızı çözün, ya da kamulaştırın bedeliyle bu yerleri alın” çağrısı yaptı.

2004 yılından beri Değirmendere Amiral Kayacan Caddesi ile 8. Cadde’nin kesiştiği yerdeki bölümde yer alan binayla ilgili sıkıntıyı çözmeye çalıştığını belirten Cengiz Akbaba, şunları aktardı:

“- Değirmendere’de bu tür yapı yasağının geldiği yer yaklaşık 72 dönümlük alanı içeriyor. Yaklaşık 220 aile bu sıkıntıyı yaşıyor. Ben de bu bölgedeki binalardan birinin hissedarlarındanım. Deprem sonrası bu alan afete maruz bölge kapsamına girdi ve yapı yasağı getirildi.  Ankara’ya, Büyükşehir’e müracaat ettik, dilekçeler verdik. Ankara, ‘Biz karışmıyoruz’ dediler, Büyükşehir’e havale ettiler. Büyükşehir bölgeyi önce park alanına çevirdi, sonra tekrar rekreasyona açtı. Kamulaştıracaklarını söylediler, ancak bütçeden pay ayırmadılar, ‘Paramız yok’ diyerek kamulaştırma da yapmadılar. Bizim talebimiz, bizim durumumuzdaki yüzlerce ailenin sıkıntısına yetkililerin çözüm bulması. Ya burayı Denizevler gibi imara açın, yapı yasağını kaldırın. Ya da bedeli karşılığında kamulaştırın. 12 yıllık sorun çözülsün istiyoruz artık”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.