1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEĞİŞİM DÖNEMLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEĞİŞİM DÖNEMLERİ

A+A-

Bilindiği gibi, ekonomik ve teknolojik gelişimin yoğunlaşıp belirleyici hale gelmesi, bireyin, hürriyet, eşitlik, kardeşlik taleplerini yükseltmişti. Yapılan mücadelelerle, sanayi toplumunun üretim ve yönetim sistemi olan kuvvetler ayrılığı temeline dayanan demokratik yönetim sistemine ulaşılmıştı. Ekonomik ve teknolojik gelişimin en belirgin yoğunlaşması İngiltere’de oluşmuş, Fransa ve Amerika’ da öncelikle etkisini göstermişti.  Bireyin özgürleşmeye başlaması, yaratıcılığının ve verimliliğinin yükselmesiyle ulaşılan gelişimin etkileri hızla yayılmış, bütün insanlığı etkisi altına alan dünya sisteminin oluşması sağlanmıştı. Sanayi toplumu düzenin şekillendirdiği dünyanın oluşumundaki en büyük kırılma birinci dünya savaşında yaşanmıştır. İmparatorluk düzenlerinin yok olması, ulus devlet şekillenmelerinin belirleyici hale gelmesi bu büyük savaşla belirgin hale gelmişti. Sanayi toplumu düzenine ilk önce kavuşan ülkelerin inisiyatifiyle gerçekleşen dünya şekillenmesine, daha sonra sanayi toplumu düzenine kavuşan, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkeler kaynak paylaşımının ve etki alanının yetersizliği nedeniyle itiraz ettiler ve ikinci dünya savaşı kırılması yaşandı. İkinci dünya savaşından sonra, sanayi toplumu düzeninin ulus devlet yapılanmasına, yüz yılı aşan bir gecikmeyle katılan Türkiye gibi ülkelerin, ekonomik, teknolojik gelişimlerini hızlandırmak çabası, ikinci dünya savaşı sonrasının en önemli sorunları olarak süregelmiştir.


BİLGİ TOPULUMU 
Sanayi toplumunun, ekonomik, teknolojik birikimleri, sanayi ötesi toplumun koşullarını üretti. İletişim devriminin, bilişim teknolojisinin etkisiyle de bilgi toplumu üretim ve tüketim ilişkileri belirleyici olmaya, küresel dünya anlayışının oluşup şekillenmesi dönemi başladı. Sanayi ötesi toplum düzeyinin, birikimleri ve gelişimiyle sürdürülemezliğe sürüklenen iki kutuplu dünya sistemi, iletişim devriminin, bilişim teknolojisinin de etkisiyle çözüldü. Ekonomik, teknolojik gelişimin sürdürülebilir olması için bireyin, özgürlüğünün, yaratıcılığının, verimliliğinin temel olduğu, bireyin kendisini en verimli gerçekleştirme ihtiyacının karşılanabilmesine odaklı döneme girildi.


KÜRESEL DÜNYA İLİŞKİLERİ VE SİYASET
Küreselleşen dünya’ da orta üstü gelişmişlik düzeyine ulaşan Türkiye’nin sorunlarını çözememesinin temel nedeni,  Demokratik Hukuk Devleti sistemini inşa edememesidir. AB ‘ ye tam üyelikle ilgili müzakere sürecinin içerisinde bulunan Türkiye, de yaşanan sorunların, Demokratik Türkiye’ nin inşa edilmesiyle çözüleceği anlaşılmış olmasına rağmen eski alışkanlıkların aşılamaması sorunları daha da ağırlaştırmaktadır. İktidar partisi, devletin merkezde olduğu sistemin çözülmesinde gösterdiği başarılara yaslanmayı sürdürüp bu anlayışını mutlaklaştırma eğilimi içerisindedir. Devlet merkezli sistemin dinamiklerinin aşıldığını içselleştiremeyen iktidar partisi, Demokratik Hukuk Devletinin inşasında yetersiz kalmaktadır. Muhalefet partilerinde, devlet merkezli sistemin koşullarında yetişen siyasilerin egemen olması, iktidar partisinin devlet merkezli sistemi çözmesini kabullenememelerine, Demokratik Hukuk Devleti dinamikleriyle bütünleşip alternatiflik olamamalarına neden olmaktadır.


İKTİDARA GELME ANLAYIŞI
İktidara gelinmesinde birinci öncelik, mevcut siyasi gerçekliği kavrayıp, kabullenerek, ihtiyaçların karşılanmasını, beklentilerin yönetilmesinin bu temel üzerinden sürdürüleceğiyle ilgilidir. İkinci temel kural ise, mevcut durumun değiştirilip, dönüştürüleceğinin, daha iyi bir geleceğin oluşturulacağının, inançla, kararlılıkla ve buna uygun çabalarla ortaya konulabilmesidir. Bu temel yaklaşım sadece bize özgü olmayıp, değişen, gelişen dinamiklerin ortak yansıması olarak, bütün demokratik ülkelerde benzer durumdadır.  Alternatif siyasi anlayışın, terör sorununa, Kürt sorununa, Suriye sorununa, AB’ ye tam üyelik sorununa, kalkınma, işsizlik vb. sorunlara, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin bulanacağı konumdan bakan, burayı sahiplenen, içselleştiren, kendi siyasi anlayışını buna uygun hale getiren siyasi yaklaşım iktidara daha yakın olacaktır. 

Bu yazı toplam 1850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.