1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEĞİŞİME DİRENEN SİYASET
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEĞİŞİME DİRENEN SİYASET

A+A-

Türkiye’ de sürdürülen siyaset, çok zorlu mücadeleler gerektiren, başarı şansı çok az olan macera olarak  algılanmaktadır. Siyasetin bu şekilde konumlandırılıp sürdürülüyor olmasının temel sebebi vesayet sistemidir. Vesayet sistemi, demokratik kurumsal gelişimi  gözetmediği, halkın iradesinin  yapabilirliğini sağlamaya yoğunlaşmadığı  için  siyasetin  kendisinin belirlediği kurallar içerisinde, kontrollü olarak yapılmasına neden oldu.
 

SİYASETİN  ÇARESİZLİĞİ
Vesayet sisteminin baskısı , halkın sorunlarını çözebilmesi, beklentilerinin karşılanması  için  gelişim gösterebilecek siyasi demokratik kurumsallığın oluşmasını engelledi.  Halkın, seçmenin, üyelerinin iradesinin yapabilirliğinin sağlanması gecikti. Hem vesayet sistemi koşullarına uymak, hem halkın ihtiyaçlarını karşılamak kaygısı siyasi davranışları, işleyişleri, uygulamaları, kararsız, çaresiz, edilgen konuma sürükledi. Şapkayı alıp gitmek, yedi defa gidip, sekiz defa  gelmek,  her on yılda darbe beklemek, sıkıyönetimin esas olması,  hapislerin, tutuklamaların, idamların yaşanması vb. vesayet döneminin bilinen uygulamalarıydı.   Vesayet  sistemi siyaseti kontrol altında tutarak, etkisizleştirip itibarsızlaştırmasına,  çaresizliğe sürüklemesine rağmen,  bütün olumsuzlukları siyasilere yükleyip, darbelerin gerekçesi yapabildi.

LİDER  PARTİSİ  ALIŞKANLIĞI
Vesayet sisteminin düzenlemeleri, zorlamaları, siyasetin bu koşullara uygun olarak sürdürülmesine neden oldu.  Yukarıdan aşağıya liderin ve merkezin kontroluna, belirlemelerine ve anlayışına göre sürdürülen siyasi alışkanlıklar, vesayet sisteminin düzenlemelerine, uygulamalarına benzer şekilde gelişti.  Siyasetin liderini, yönetimlerini, politikalarını, üyelerini, kongrelerini düzenleyen, denetleyen vesayet sistemi, Türkiye’ nin ve dünyanın değişen ve gelişen dinamikleri sayesinde sürdürülemez hale geldi .  Vesayet sistemi döneminin alışkanlıklarıyla  vesayet sisteminin çözülmesini sağlayacak siyasi mücadele verildi ve başarıya ulaşıldı ancak,  aşagıdan yukarıya, üyelerin, seçmenin, halkın iradesine dayanarak, demokratik kural ve kurumlarla, sorunların çözümüne, beklentilerin karşılanmasına yoğunlaşan siyasi kurumsallığa ulaşılamadı.

YEREL  SİYASET
Vesayet sisteminin şekillendirdiği siyasi alışkanlık benzer şekilde yerele de yansıdı. Liderin ve merkezin belirleyiciliğinde sürdürülen yerel siyaset, hiyerarşik siyasi protokol kurallarıyla, siyasi görevli anlayışı ile yapılabildi. Yönetim, üye, seçmen ilişkileri, çalışmalar, temsiller, toplantılar, sınırlanmış, lidere ve merkeze bağlı  edilgen, statik işleyişler halini aldı.  Yerel örgütlerin, yerel  sorunları çözmesi, beklentileri karşılanması, yerel dinamiklerin yapabilirliğini  yansıtması çok sınırlı olarak yerine getirilebilir oldu. Vesayet sisteminin yönlendirmelerine, lider ve merkezin eğilimlerine göre şekillenen yerel örgütler, verilen sorumlulukları yerine getirerek, halkın temsilciliği sorumluluğunu gözetmek yerine, lidere ve merkeze bağlılıklarını sergileyerek  siyasi kariyer elde edebilir hale geldiler.  Yerel örgütlerin  işlevsiz hale gelmesi, sorunların çözülmesini, dinamizmi temsil edilmesini, farklılıklarını zenginlik olarak yansıtmasını engelledi.

SİYASETİN  DEĞİŞMESİ  İHTİYACI 
Sürdürülemez hale gelen vesayet sistemi, Türkiye ve dünya dinamiklerinin etkisi, iktidar partisinin kararlılığı ile çözülebildi. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devleti birikimi mücadeleler, başlatılan girişimlerle önemli oranda ortaya çıkmıştı..  Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyaset, eski alışkanlıklarıyla, önemli eksik, yanlış girişim ve uygulamalarla vesayet sistemini çözmesine rağmen, kendi siyasi işleyişlerinin demokratik dönüşümünü sağlayamadı. Demokratik kurumsallığa ulaşamayan siyaset, çoğulcu, demokratik, kapsayıcı yaklaşımlarla Demokratik Türkiye’ yi inşa etmekte yetersiz kaldı .  İktidar partisi, vesayet sisteminin çözülmesinde gösterdiği kararlılık, verdiği mücadelelerle elde ettiği başarılarına yaslanan çoğunlukçu görünümler sergilemeye başladı. Ana muhalefet parti ve diğer siyasi partiler ise  kendi konumlarını korumak için  iktidar partisinin yanlışlarını, eksiklerini öne çıkararak  sürdürdürdükleri siyasete tutunmaya çalıştılar.  Demokratik dönüşümünü tamamlayamayan siyasi organizasyonların karşılığının giderek azaldığı  ortamda,  demokratik kurumsallığa kavuşmayan siyasi partilerin konumlarını sürdürme ihtimali her geçen gün azalmaktadır.
 

Bu yazı toplam 1509 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.