1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRASİ İKLİMİ VE SİYASET
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİ İKLİMİ VE SİYASET

A+A-

Darbe girişiminin önlenmesinde siyasi partilerin ortaya koyduğu demokrasiyi sahiplenme kararlılığı belirleyici  önemdeydi. Darbe girişiminin önlenmesi sonrasında başlayan, yüzleşme, arınma, yeniden yapılanma döneminde ortaya konulan eğilimler  de  olumluydu.  Halkın, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, basın yayın organlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel şirketlerin, toplumun büyük çoğunluğunun coşkuyla, özveriyle, katılıp, desteklediği demokrasiyi sahiplenme kararlılığı,  Türkiye’ de , uzlaşmacı, kapsayıcı, dönüştürücü demokrasi iklimini oluşturdu.  Oluşan bu iklim Türkiye’ nin yapısal sorunlarının çözülmesini, Demokratik Hukuk Devleti sisteminin  inşa edilmesinin zeminini yarattı.  Hiçbir kurum ve kuruluşun, hiçbir farklılığın  bu  iklimin etkisi dışında kalama şansı kalmadı.  Etkisini her geçen gün artırarak   yoğunlaştıran  uzlaşma ve demokratik dönüşümü başarma iklimi, kendisini merkeze alan  anlayışlarda yüzleşmeyi, eksikleri, yanlışları kabul etme yaklaşımlarını  başlattı.  Kutuplaşmaların aşılmasını, hataların, yanlışların kabullenilmesini sağlayan bu eğilim bütün toplumca, sahiplenilip, kabullenildi. Darbeye karşı ortak direncin ürettiği iklime uyum sağlamak,  her kurum ve kuruluş  için  zorunluluk   durumuna geldi.  Başta iktidar partisi olmak üzere, ana muhalefet partisi ve diğer partiler çalışmalarını, siyasi işleyişlerini,  politikalarını oluşan ve belirleyici hale gelen demokrasi iklimine uyarlamak zorunluluğuyla karşı karşıyadır.

DEMOKRASİ İKLİMİ VE HDP

15. Temmuz öncesinde, her siyasi yaklaşımın kendisini merkezde konumlandırarak gerçekleştirmeye çalıştığı Demokratik Hukuk Devleti  hedefi, demokrasi ikliminin oluşmasıyla ortak hedef haline geldi.  HDP, darbe girişimine karşı duruşunu açıkça ortaya koymasına, demokrasi iklimini kabullenmesine rağmen Demokratik Hukuk Devleti hedefinin  içselleştirilmesindeki, kararsızlığını  aşamadı. Demokrasi ikliminin,  HDP’nin, Türkiyelilik iddiasını kabul edilebilirliğe taşımasına yardımcı olacağı yeterince değerlendirilemedi.  Terörle,  Kürt sorununun farklılığının ortaya konulmasına yardımcı olacak bu zeminin belirleyici özelliği göz ardı edildi. Kürt sorununun, terörü besleyen kaynak olduğu algısının aşılması, çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü, Demokratik Hukuk Devleti sürecine katılmakla, inisiyatif almakla sağlanabileceği  yeniden değerlendirilmelidir.  Demokrasi ikliminin zorunlu hedefi  durumunda olan Demokratik Hukuk Devletinin inşasına yeterince katılamayan  HDP,  ortak hedefin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak durumundadır.  Bu sorunun çözülmesi  sadece Kürt siyasetçilerle ve  HDP ile sınırlı da  değildir.  Kürt sorununun çözülmesi zeminin en olumlu ikliminde, bütün siyasi partiler,  farklılıkların,  özgünlüklerin,,  Demokratik Hukuk Devleti içerisinde yerlerini  almalarının  sağlanması için sorumlu  olduklarını göz önünde bulundurmalıdırlar.

 DEMOKRASİ İKLİMİ VE CHP

 Ana muhalefet partisinin darbe girişiminin önlenmesinde ortaya koyduğu kararlılık demokrasi ikliminin oluşmasında yeri belirleyiciydi.  CHP, darbeye direnilmesinde, demokrasi ikliminin oluşmasında ortaya koyduğu pozisyonunu, kendisini değiştirip, dönüştürmekte, alternatif hale getirmekte, iktidar hedefi için birikim sağlamakta da ortaya koyabilmelidir. Ana muhalefet partisinin sahiplendiği Cumhuriyetin kuruculuğu misyonunun, Demokratik Hukuk Devleti’nin inşası sorumluluğuna taşınması ihtiyacı ertelenemez durumdadır.  Darbe girişimi öncesi Türkiye’nin durumu ve konumuyla ilgili CHP’nin pek çok söylediği, uyardığı, karşı çıktığı haklı durum vardı.  CHP’nin ortaya koyduğu itirazlar, uyarılar, darbe girişiminin oluşmasını, girişimin yapılmasını engellemeye yetmemişti. Darbe girişimi ortamının oluşturulmaması görevinin iktidarda olduğu açıktır ve toplum bu gerçekliği bilmektedir.  Yetemezliği ortaya çıkan iktidara alternatif  oluşturulamaması sorumluluğu da,CHP’nin üzerindedir.  İktidarda  değildik, uygulanabilir kararları  alamıyorduk  denilmesinde haklı olunmasına rağmen,  eksikleri olan , yanlışları önleyemeyen iktidar partisinin  aşılamaması konumu değiştirilmek durumundadır.

Bu yazı toplam 1878 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.