• BIST 89.848
  • Altın 145,269
  • Dolar 3,6231
  • Euro 3,9157
  • Kocaeli 16 °C

DEMOKRASİ SAHİPLENİLDİ

Mustafa OKÇU

15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişimi, halkın, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, devletin kurum ve kuruluşlarındaki demokrasiden  yana olanların, karşı çıkmaları ve mücadeleleriyle önlendi. Kapsamlı, planlı  darbe  girişiminin önlenmesinde  halkın,  karşı  çıkarak, direnerek, mücadele ederek, demokrasiyi  sahiplenmesinin  belirleyici olması  Türkiye’nin demokratik dönüşümünde  geri  dönülmez  milat  niteliğindedir. Demokrasi miladının oluşturulmasında kaybettiğimiz demokrasi şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyor, yakınlarının ve  bütün toplumumuzun acısını, endişesini, demokrasiye sahip çıkma  onurunu paylaşıyorum.  Darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu nisbi demokratik sistemin, Demokratik Hukuk Devleti’ ne dönüşmesinin kolay olmayacağı biliniyordu. Halkın katılımı, onayı, mücadelesi ve iradesiyle inşa edilecek Demokratik Türkiye’ nin  bir veya  birkaç  siyasi hareketin  inisiyatifiyle,  siyasi  hesaplarıyla  başarılamayacağı da biliniyordu. Eski sistemin çözülmesi sürecinde yaşanan sorunlar ortaya çıkan zorluklar, aşılması gerekenler,  birlikte yapılabilecekleri, ortak kararlılık gerektirenleri yeterince ortaya çıkarmıştı. Demokratik Hukuk Devleti’nin inşa edilmesi sürecinde siyasi partiler, kendi bulundukları konumu merkeze alarak çözümler aramaya çalıştıkları için yeterince ilerleme sağlanamamıştı. 15 Temmuz 2016 darbe girişimini önleyen halkın direnci, mücadelesi, gösterdiği kararlılık, bütün siyasi duyarlılıklar için Demokratik Hukuk Devleti  Türkiye’ sinin bulunduğu konumu,  kural  ve kurumlarının nasıl tanımlanacağını, nasıl  inşa edileceğini  ortaya koydu.

DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN KONUMU  

Farklı konumlarıyla, değerleriyle, inançlarıyla, duyarlılıklarıyla, beklentileriyle darbeye karşı çıkan, direnen, onaylamayan halkın, sevinçlerini yaşamaları ve paylaşmaları en doğal haklarıdır. Kutlamalarda, değerlendirmelerde, yargılamalarda göz önünde bulundurulması gereken temel yaklaşım, en demokratik, en evrensel tutum ve davranışları sergileyebilmektir.  Darbe girişiminin,  halkın direnişi ve mücadelesiyle önlenmesi, bütün kurum ve kuruluşlara,  siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine çok önemli uyarı niteliğindedir. Darbe girişimine, canını ortaya koyarak, tankların, silahların önüne siper olarak geçit vermeyen halka, yaptıkların için sana minnettarız, ancak yönetimlerimizi, çalışmalarımızı,  kendimizi, konumumuzu merkeze alarak sürdürmeye devam edeceğiz diyebilmek imkanı kalmamıştır. 15 Temmuz’ la birlikte,  demokratik kural ve kurumlarla yönetilmenin, halkın ve üyelerin iradesinin belirleyici olmasının vazgeçilemezliği, ertelenemezliği gerçeklik durumuna geldi.  Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, her türlü kurum ve kuruluşlar izleyecekleri yol,  evrensel demokrasinin kurum ve kurallarının içselleştirilmesiyle, çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı, demokratik işleyişlerle  sürdürülmek  durumundadır.  Halkın mutluluğu için, ihtiyaçlarının karşılanması için, gelişimi, değişimi için hizmet yapanların konumlanacağı durum, göstereceği duyarlılık vazgeçilemez  gerçeklik  olarak ortaya çıkmıştır.   

SİYASİ PARTİLERİN DÖNÜŞÜMÜ

Halkın direnciyle, mücadelesiyle önlenen darbe girişiminin çok öğretici ve dönüştürücü mesajlar taşıdığını, siyasi partilerimiz bir önce değerlendirip, darbe dönemlerinde şekillenen kurumsal işleyişlerini,  evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla örtüşecek şekilde düzenlemek durumundadır.  İhtiyaç duyulan düzenlemelerin hızlanması, Demokratik Hukuk Devleti  Türkiye’ sinin inşasına katkı sunabilmesi için siyasi işleyişler, üyelerin iradesinin belirleyici olduğu. demokratik kural ve kurumların vazgeçilmez olduğu konuma kavuşmalıdır.  Darbe dönemlerinin siyasi partiler yasalarıyla ve seçim kanunuyla sürdürülen siyasi işleyiş,  darbeyi  önleyen demokratik duyarlılığa uygun konuma  taşınarak, demokrasinin sahiplenilmesiyle bütünleşme sağlanabilecektir.  Halk gösterdiği direnişle, mücadelesiyle, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sini tanımlamıştır. Siyasi partilerimize düşen sorumluluk,  bu tanımı sahiplenip, kendi siyasi işleyişini bu tanıma uyarlayıp, halkın iradesinin en doğru ve en verimli şekilde temsil  edilmesini sağlamak olmalıdır.

Bu yazı toplam 805 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37