1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRASİ ZAFERİNİN HİKAYELERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİ ZAFERİNİN HİKAYELERİ

A+A-

Türkiye halkı ilk defa, demokrasi için, özgürlük için, değerleri, inançları, farklılıkları için, nasıl ve kimler tarafından yönetileceğine kendisi karar verebilmek için, tanklara, silahlara karşı direnerek, şehitler ve gaziler vererek, bir duruş, bir eğilim, bir kararlılık sergiledi.  Verilen mücadeleler binlerce hikayeler ortaya çıkardı. Türkiye demokrasisinin sahiplenilmesini sağlayan, vazgeçilmez ve geri dönülmez kılan bu hikayeler ve yaşanmışlıklardır. Bu hikayelerin, bu kararlılığın neresine sahip çıkılırsa çıkılsın, hangi hikayeler de yer alınırsa alınsın, ortak kararlılıkla 15 Temmuz 2016 akşamından sonra, Türkiye demokrasisi vazgeçilmez gerçeklik durumuna geldi. Darbeye direnen, demokrasiye sahip çıkan, halk, pek çok kurum ve kuruluş gibi, ana muhalefet partisi de, darbe girişimini en önce algılayıp, direnmek ve  demokrasiye sahip çıkmak için, millet vekillerinin meclise çağrılmasında, karşı çıkılmasında önemli sorumluluklar yerine getirdi. Taksim meydan mitingi ile muhteşem bir kitle duruşunun, demokrasinin sahiplenilmesinin sergilenmesini  sağladı. Türkiye halkı, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarındaki duyarlı çalışanlar, gazeteciler, televizyon yayımcıları, radyocular vb. her kesimden darbe karşıtlarının demokrasiyi sahiplenip mücadeleye katılmaları göz yaşartıcıydı.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜN  VAZGEÇİLMEZLİĞİ 

Türkiye halkını siyasi olarak temsil edenler, halkın ihtiyaçlarını karşımaya çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, sivil toplum örgütleri, ticaretle, sanatla vb. işlerle uğraşanlar, ücretli çalışanlar, çalışamayanlar, kendilerini, kurum ve kuruluşlarını bu yeni konuma göre yeniden üretmek  ve konumlandırmak durumundadırlar. 15 Temmuz 2016 sonrası değişim ve dönüşümlerinin ortaya konulan gerçeklikle örtüşebilmesi için, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, demokratik sürdürülebilirliğinin  sağlanması  zorunluluk durumuna gelmiştir.  Türkiye halkının, demokrasi zaferiyle, özgürlük beklentileriyle,  kendisini en verimli gerçekleştirebilme tutkusuyla örtüşmeyen hiçbir eğilimin başarılı olama şansı kalmamıştır.  Türkiye halkının demokrasi mücadelesini n sahiplenilebilmesi,  temsil edebilmesi   için demokratik, özgürlükçü  güvenin  oluşturulması olmazsa olmazlık durumundadır.  Gereken güvenin oluşturulması ,  kamusal ve gönüllü bütün organizasyonların, özgürlükçü, demokratik, çoğulcu işleyişlere kavuşmalarıyla sağlanabilecektir. 

KENDİNİ, KONUMUNU   MERKEZE  ALMA  DÖNEMİ  KAPANMIŞTIR

15 Temmuz  2016 öncesi,  hangi anlayışta olunursa olunsun, hangi konumda bulunulursa bulunulsun, eski  durumunu,  kendisini, konumunu, anlayışını , merkeze alma dönemi kapanmıştır. Demokrasi mücadelesinde gösterilen kahramanlık, kararlılık, katılım, vb.  yapılan katkı  nasıl olursa olsun,  demokrasiyle, özgürlükle ilgili tanımlamaların, konumların ,  çalışmalarıın, vazgeçilmez gerçeklik haline gelen evrensel demokrasiyle bütünleşmesi sağlanmak durumundadır.  15 Temmuz sonrasının siyasi yarışları, sürdürülebilir çalışmaları ve başarıları, kendisini, konumunu, anlayışını merkeze alan, bu kurguyu üyelerine, topluma kabul ettirmeye çalışan yaklaşımlarla sürdürülemeyecektir. Demokrasi  mücadelesinin ortaya koyduğu gerçekliği bu kapsamda  kabullenemeyen, kendisini dönüştüremeyen, yeniden üretemeyen  çalışmaların ve organizasyonların kabul görmeyeceği  bilinmelidir.  Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin kurum ve kuralları,  demokrasi mücadelesinde ortaya konulan ortak tutum ve davranışlarla, kararlılıkla,  bütün yönleriyle tanımlanmış durumdadır.  Demokratik Türkiye’nin inşasına yönelik, katkıların, çalışmaların kabul edilebilir, gerçeklikle örtüşmesini sağlamaktan başka seçenek  kalmamıştır.  Demokratik dönüşümün temel kurallarının, kurumsal işleyişlerinin, inşasında kendi anlayışını merkeze alma yaklaşımlarının karşılaşacağı kabul edilemezlikler şimdiden görülerek daha fazla zaman kaybedilmesi önlenmelidir.  15 Temmuz 2016 Türkiye için demokrasi miladıdır ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yeni Türkiye gerçekliğini kavrayarak,  kapsayıcı, değiştirici, dönüştürücü, demokratik, sürdürülebilir başarılar kazanmaya yoğunlaşılmalıdır.

Bu yazı toplam 2166 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.