1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRASİYİ VAZGEÇİLMEZ YAPAN MEYDANLAR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİYİ VAZGEÇİLMEZ YAPAN MEYDANLAR

A+A-

15 Temmuz akşamına kadar, yapılan her darbe ve darbe girişimlerine karşı halk sessiz kalıyordu. Sessizliğinden de öte, darbecilerin yaptığı genel düzenlemeleri onaylayıp, bir an önce normalleşmenin oluşmasına yardımcı oluyordu. Türkiye halkı,  darbelere, darbe girişimlerine karşı olduğunu, yapılan ilk seçimlerde, darbecilerin öne çıkardığı, işaret ettiği siyasileri değil, karşı olduklarına inandıklarına oy vererek gösteriyordu. 15. Temmuz darbe girişimde hesap edilemeyen, darbecilerin ve darbe fırsatçılarının değişmez sandıkları bu eğilimdi. Türkiye önemli oranda gelişti ve değişti. Türk insanı da değişti. Sıra, bütün kurum ve kuruluşların, bütün anlayışların değişimi, gelişimi doğru algılayarak kendi konumlarının merkezliğini, değiştirilemezliğini, demokratik sürdürülebilirliğe taşımalarındadır.

 ARAÇSALLAŞTIRILAN DEĞERLER

Devletin merkezde olduğu, nisbi demokratik vesayet sisteminin, gücünü ele geçirmek yaklaşımı üzerinden kurgulandığı açığa çıkan  cemaat örgütlenmesi FETÖ’ nün, başlangıçta  vesayet sisteminin temel kurumlarının etkin kadrolarına  sızmalar  yaptığı ve  etkinliğini artırdığı anlaşılmıştır. FETÖ’ nün, vesayet sisteminin içerisinde önlenemeyen, açığa çıkarılamayan konumunu, bu sistemi aşmaya, çözmeye çalışan iktidar partisinin mücadelesine katarak, çözülen sistemin yerine inşa edilecek sistemin belirleyicisi olma hedefine yükselttiği de ortaya çıkmıştır. FETÖ cemaat yapılanmasının, vesayet sisteminin içerisinde gizlendiği, bu sistemin çalışmalarını, ilişkilerini,  gücünü, sürdürülebilirliğini ve zaaflarını bildiği için bu sisteminin çözülmesini sağlayacak her türlü girişimi, tertibi, etkisizleştirmeyi yapabildiği de bilinir duruma geldi.  Darbe girişimcilerinin,  eski sistemin kurallarına ve alışkanlıklarına uyarak sızmalar yaptığı, eski sistemin çözülmesi için yürütülen mücadelelerde, iktidardaki partilere yardımcı olmak, katkı vermek yaklaşımıyla gücünü ve etkinliğini artırdığı gerçeklik durumundadır.  Darbe girişiminde bulunabilecek düzeyde, askeri ve bürokratik güç merkezlerinde etkinliğe ulaşan, kritik görevleri ele geçiren FETÖ cemaat örgütlenmesi, inançla, ibadetle, yardımlaşmayla, özgürlükle, laiklikle, mağdurlukla, evrensel ilişkilerle ilgili her türlü yaşam ve davranış şeklini, kabul görmenin, meşrulaşmanın, etkinliğini artırabilmenin aracı olarak kullanabilen tehlike durumundadır. Darbe girişimine kalkışarak, devleti bütünüyle ele geçirme eylemleri ve işlemleri yapanların ne kadar güçlendiği, nerelere ulaşıp kullanır hale geldiği ortaya çıktığı için darbe öncesi konumların, çalışma ve yönetme anlayışlarının tamamı tartışmalı hale gelmesi bu nedenlerledir.  Bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel kurum ve kuruluşların yeniden değerlendirilip, dönüştürülmeye, yeniden yapılandırılmaya muhtaç hale gelmesi kaçınılmaz durumdadır. Darbe girişiminin ve darbeci anlayışların aşıldığı, yetkililerin iyi niyetli beyanlarıyla, moral motivasyon sağlayıcı temennilerle başarılacak düzeyin çok üzerindedir.  Darbe girişimi öncesindeki konumların,  haklılık veya mağdurluk üzerinden sürdürülmeye çalışılması, yüzleşmenin, arınmanın, yeniden yapılanmanın yeterince doğru yapılmasını engelleyebilecektir.  Darbe girişiminin önlenmesindeki pozisyonların, katılımcı, kapsayıcı, demokratik anlayışla değerlendirilmesinin, genel geçerli, ortak kararlara ve kurumsal yapılanmalara ulaşılmasını sağlaması vazgeçilmezlik durumundadır.

MASUM DEĞİLİZ HİÇBİRİMİZ, HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ

Darbe girişiminin önlenmesiyle genel geçerli tutum haline gelen, “Masum değiliz hiçbirimiz, hepimiz aynı gemideyiz,  özgürlüğümüzü, eşitliğimizi, demokrasimizi yeniden yapılandırarak, demokratik sürdürülebilirliği sağlamalıyız ” yaklaşımı kurumlaştırılmak durumundadır. Sahip olduğumuz değerlerimizle, inançlarımızla, farklılıklarımızla birlikte yaşayabilmenin, kendimizi en verimli gerçekleştirebilmenin sistemini, Demokratik Hukuk Devleti’ni inşa etmek zorunluluk haline gelmiştir.  Oluşan toplumsal duyarlılığı bu kapsamda algılamayanların,  yüzleşmeyi, arınmayı, yeniden yapılanmayı, kendisini ve kurumsal işleyişini dönüştürüp, en verimli demokratik sürdürülebilirliğe taşımayanların, beklentilerin gerisinde kalacağı, toplumsal talepleri karşılayamaz konumda kalacağı gözden uzak tutulmamalıdır.

Bu yazı toplam 1333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum