1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ

A+A-

Kocaeli’nin yaşamsal sürdürülebilirliğinin,  ekonomik, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil eden veya temsil etmeye en yakın olan siyasetler tarafından yönetilmesi tesadüf değildir. Hızla sanayileştiği için çekim alanı oluşturmuş ve sürekli göç alarak Türkiye’nin en dinamik ortalamasını barındıran kentlerden biri haline gelmiştir. Coğrafi konumu, küçük bir bütün olma özelliği ve oluşan dinamikleriyle, halkın hayata tutunma mücadelesinin, kendisini en verimli gerçekleştirme tutkusunun karşılanabileceği elverişli kentlerden biri konumundadır. Kocaeli’nin Türkiye ortalamasının en dinamik kesimlerinin, değişim, dönüşüm, gelişim beklentilerinin karşılanabileceği kent haline gelmiş olması yerel yönetimlerinin, demokratik dönüştürücü siyaset yönüyle değerlendirilebilmesine imkan tanımaktadır.  

KOCAELİ’NİN KENTLİ YAŞAM TARZINA TAŞINMASI
Türkiye’nin en önemli ekonomik, demokratik, yönetimsel kırılma noktaları olan 1954, 1964 dönemlerindeki hamleleri kapsamında hızla sanayileşen Kocaeli’nin sahil kasabası alışkanlıklarıyla sağladığı yaşam tarzı,  ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayamaz olmuştu. Kentli yaşam hizmetlerine ulaşması, tek parti döneminin siyasi alışkanlıklarını aşarak, halkın iradesinin belirleyiciliği kapsamında, ekonomik/demokratik dönüşümle başarmak arayışları içerisindeki CHP’nin yerel kadroları tarafından başarıldı.  O dönemdeki CHP siyasetinin yerel liderleri konumunda olan Leyla Atakan/Erol Köse ve çalışma arkadaşları, halkın oluşan ihtiyaçlarını karşılayabilecek doğal temsilciler niteliğine ulaşabildikleri için yapısal kentli yaşam dönüşümü ihtiyaçlarını karşılayabildiler. Demokratik dönüşüm döneminin siyasi kadrolarının ortak özelliği, halkın sorunlarının çözümünün, ihtiyaç ve beklentilerinin doğal temsilcileri olabilme nitelikleridir. Tanınırlıkları, kabul edilebilirlikleri, yeterlilikleri ve başarıları sahip oldukları doğal konumlarıyla ilgilidir. Belirleyici kadro siyasetlerince sergilenen, partiyi ele geçirme, kendi önceliklerini kabul ettirme, popüler, ben merkezli, tanınırlık görünümlerinden bu doğal temsili konumlarıyla ayrılırlar.

KOCAELİ’NİN BÜYÜKŞEHİR AÇILIMLARI
Kocaeli’nin sürekli göç almasına neden olan özellikleri, kentli yaşam hizmetlerinin ve altyapı ihtiyaçlarının yetemez hale gelmesine neden oluyordu. Kentli yaşam tarzının sürdürülemez hale geldiği 1989 döneminde, bu dönemin aşılması, kentin büyük şehir açılımlarına taşınması, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmeye en yakın kadrolarca başarıldı. Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemi olarak bilinen dönemin belirgin farklılığı da o dönemdeki CHP siyasetinin halkın sorunlarının çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasına en yakın siyaset olmasından kaynaklanıyordu. Dönemin yerel kadroları daha önceki dönemlerin tanınmışları, kabul görmüşleri değillerdi. Halkın temsilcisi haline gelmeleri, sorumluluk almaları, başarılı olmaları daha önceki tanınırlıkları, mesleki, akademik vb, konumlarıyla ilgili de değildi. Başarılarını, yapabilirliklerini sağlayan, o dönemdeki CHP siyasetinin demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyaçlarını karşılayamasa da karşılamaya en yakın olmasından ve yerel kadroların bu kararlılığı/yeterliliği sergileyebilmesindendi. Dönemsel başarılarını kurumsal demokratik sürdürülebilirliğe taşıyamamaları ise CHP siyasetinin yapısal demokratik dönüşümünü başaramayan temel siyasi hatasıyla bağlantılıdır.

KOCAELİ’NİN BÜYÜKŞEHİR HİZMETLERİNİN
VE ALTYAPI İHTİYAÇLARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

Kocaeli’nin CHP kadrolarıyla büyük şehir açılımlarına taşınmasının sürdürülebilirliğinin sağlanması, değişen, gelişen yeni ihtiyaçlarının karşılanması AK PARTİ kadrolarıyla, İbrahim Karaosmanoğlu dönemi olarak bilinen dönemde başarılmaya çalışılmaktadır. Kocaeli’nin büyük şehir açılımlarının sürekliliğinin sağlanması, oluşan yeni alt yapı ihtiyaçlarının karşılanması, değişimin, gelişimin kesintisizliğine imkan tanıyacak hizmetlerin tamamlanması, doğrusuyla, eksiğiyle, fazlasıyla, hatasıyla bu dönemde karşılanmaya çalışılıyor. Bu dönemin ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınabilmesi, hangi anlayış iktidar olursa olsun devamlılığının ve verimliliğinin sağlanıp, sağlanamaması,  31Mart 2019 yerel yönetim seçimlerinin temel sorunudur.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİN TEMSİLİ
Türkiye’nin ve Kocaeli’nin içerisinde bulunduğumuz dönemle ilgili demokratik dönüştürücü siyasetle temsil edilebilme beklentisi halen yeterince sahiplenilememiştir. Ana muhalefet partisi, Türkiye gerçekliğini demokratik dönüştürücü siyaseti temsili merkeze alamadığı için karşılayamamaktadır. Yapısal demokratik dönüşümünü tamamlayamamasının, Türkiye gerçekliğiyle, hatalarıyla, eksikleriyle yüzleşememesi bu nedenlerledir. İktidar partisi ise kendisini aşamadığı, yeniden üretemediği için normalleşmeyi, demokratikleşmeyi, kapsayıcılığı, eşitlikçiliği, çoğulculuğu sağlayacak ekonomik/demokratik kurumsal dönüşüm ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Yaklaşan yerel seçimler Türkiye gerçekliği olarak yansıyan ve yeterince karşılanıp karşılanamadığı tartışmalı olan beklentilerle şekillenecektir.

Sağlıklı ve mutlu, daha iyi bir yıl dileklerimle.

Bu yazı toplam 911 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.