1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİ SİYASETİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİ SİYASETİ

A+A-

Türkiye’nin, değişimini, gelişimini başarabilmeliyiz. Çöken, yok olma sürecine giren İmparatorluktan, modern sanayi toplum düzenini inşa çabamız ortak hedefimizdir ve bir asırdır sürdürebiliyoruz. Çözemediğimiz sorunlarımız, ödediğimiz bedeller ortak imkansızlıklarımızdan kaynaklanıyor.  Parçalanan ve birinci dünya savaşına sürüklenerek yok olma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğunun içerisinden, modern sanayi toplumuna ulaşmamızı sağlayacak Türkiye Cumhuriyetini kurabildik. Birinci dünya savaşında yok edilen 17 milyon insanın 2.8 milyonu bizim şehitlerimiz, atalarımızdı. Birinci dünya savaşı koşullarında inşa etmeye çalıştığımız düzenimizle, 20 yıl sonra ortaya çıkan, 60 milyon insanın imha edildiği 2. Dünya Savaşına sürüklenilmekten kurtulabildik. Çok önemli mesafeler kat ettik. Çok da bedeller ödedik. Küreselleşen dünya koşullarındaki dengeler ve sürdürülebilirlikler için eskisinden çok fazla birikime, imkanlara sahibiz. İçerisinde bulunduğumuz şartları, kazanımlarımızı,  ortak geleceğimiz için değerlendirebilmeliyiz.

DEMOKRAT PARTİ

Kuruluş dönemimizde, gelişmiş demokratik dünya ülkeleri arasındaki yerimizi alabilmemiz için çok partili sisteme geçmemiz olmazsa olmazdı.  Ancak Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanması için demokratik birikimimiz ve imkanlarımız yeterli değildi.  Modern toplum düzenimizin kuruluş aşamasında, muhafazakar duyarlılığa sahip halkımızın büyük çoğunluğu, yaşamlarını özgürce sürdürebilecekleri yeterli imkandan yoksundu. Çok partili dönemin başlangıcında, seçim hukukunu oluşturacak birikim ve deneyimimiz de yoktu.  Seçim hukukunun, yetersiz de olsa oluşturulabilmesiyle, muhafazakar halkı temsil eden Demokrat Parti iktidara geldi. Gelişmiş demokratik ülkelerin liberal demokrat hareketlerinden etkilenerek ve destek de sağlayarak, sorunlarımızı çözmeye, ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalıştı. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak birikim ve deneyim eksikliği, Demokrat Parti iktidarının, anlayışını ve kadrolarını merkeze almaya yönelmesini önlemeye yetmedi. 1960 Darbesi yaşandı.  Demokrat partinin lideri ve en önemli iki bakanı idam edildi. Bütün kadroları sorgulandı, hapislere atıldı, etkisizleştirildi. Bir daha demokratik dönüştürücü siyasi mücadeleyi yapamayacak hale geldi.

CHP VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ MÜCADELE

Çok partili seçim sistemini bulunduğu konumunu aşarak gerçekleştirebilen CHP, çok partili sistemi içselleştirerek,  halkın iradesiyle, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilmeye, 1970- 1980 döneminde ulaşabildi. 1960 Darbesiyle, devletin merkezde olduğu, darbelerle, müdahalelerle şekillenen, nispi demokratik vesayet sisteminin, 12 Mart 1971 müdahalesine karşı çıktı. Halka karşı yapıldığını, ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen kurabilme mücadelesini başlattı. Halkın iradesinin yapabilirliğiyle bütünleşen bu girişim halkta karşılık buldu. Kitleselleşti, toplumsal muhalefeti temsil edebildi. Halkın desteği % 42’ ye ulaşmasına rağmen, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alan, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlanacak siyasi değişim gerçekleştirilemediği için başarılı olunamadı. Vesayet sistemi CHP’nin eksiklerinden yararlandı ve 12 Eylül darbesinde bulundu. Bütün siyaset kontrol altına alınıp sorgulandı, hapisler, idamlar, baskılar yaşandı. CHP ve toplumcu düşünce, bir daha demokratik dönüştürücü mücadeleyi temsil edemeyecek hale geldi.

AK PARTİ OLUŞUMU VE BAŞARILARI

28 Şubat 1997 post modern darbesi, “Milli görüş” siyasetine karşı yapıldı. Milli görüş siyasetinde yetişmiş önemli kadrolar, edindikleri birikimi, liberal ekonomik/demokratik yaklaşımlar yönünde değiştirerek, muhafazakar demokrat merkez sağ siyasi temsile ulaşmayı sağlayacak oluşumu gerçekleştirdi. Çalışmalarıyla, mücadelelerle, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabildi. Türkiye’nin değişmesine, gelişmesine önemli katkılar yaptı ve Yeni Türkiye’nin üretilmesinde belirleyici oldu.

DÖNEMİNİ TAMAMLAYAN SİYASET

İktidar partisi siyaseti dönemini tamamladı. Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyasetini, değişen, gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getiremiyor. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasını sağlayacak, demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyacını karşılayamıyor. Halkın yetersiz bulduğu, desteğini azalttığı siyasetini, uyarılar olarak değerlendirmekle yetiniyor. Yaşadığımız dönemin dönüştürücü siyasetini temsil edecek demokratik kurumsal dönüşümü gerçekleştiremiyor. Vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesindeki siyasetine vurgular yaparak, o döneme geri dönme sözleri vererek gücünü korumaya çalışıyor. Vesayet sistemiyle mücadele kapsamında sağlanan değişimi, gelişimi sahipleniyor ancak Yeni Türkiye’yi, demokratik dönüşüm dönemini, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını temsil edecek dönüşümü içselleştirip, kurumlaştıramıyor.

Bu yazı toplam 672 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.