• BIST 106.843
  • Altın 142,689
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1209
  • Kocaeli 16 °C

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ YAPILANMASI İHTİYACI VE CHP

Mustafa OKÇU

CHP’ye destek verenlerin oranı, seçimlerde oy kullananların yaklaşık ¼  civarındadır. Ulaşılan bu oran en yüksek oran değildir. Dünyanın ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu koşullara göre bu oranda değişiklikler olabilmektedir. CHP’nin en yüksek temsile ulaştığı dönemler, Türkiye’nin sahip olduğu dinamizmle bütünleşebildiği,  halkın, değişim, dönüşüm beklentilerine karşılık vermeye çalıştığı dönemlerdir. 12.Mart.1971 darbesine karşı çıkan Bülent Ecevit’ in hamlesiyle yükselen destek, birinci parti olunmasını, %42 oy oranına ulaşmayı sağlayabilmişti. Halkın, değişim, gelişim, kendisini en verimli gerçekleştirme eğilimiyle bütünleşildiği bu dönem, kurumlaştırılamadan, 12.Eylül.1980 darbesiyle sonlandırılmıştı. Bu dönemin en önemli özelliği, halkın sorunlarına çözüm arama, halkın iradesini yapabilir kılma çabasına o kadar yoğunlaşılmıştı ki halk, CHP iktidarında sıkıntılarının son bulacağına inanır olmuştu. CHP’nin o dönemde içselleştirdiği dinamiz, halkın iradesiyle bütünleşme çabası, bütün toplumun değişim ve gelişim beklentileriyle örtüşebilmişti. 
 

CHP’ NİN DÖNÜŞEMEMESİ
12. Mart.1971 darbesi sonrasında CHP’ de başlayan, değişim, dönüşüm, halkın iradesiyle bütünleşme çabası, gelişimini tamamlayıp, evrensel sosyal demokrat parti kurumsallığına kavuşamadan, 12, Eylül. 1980 darbesiyle sonlandırılmıştı. 12.Eylül.1980 darbesinin, siyasi iradenin kararlılığı, halkın karşı koymasıyla önlenememesi,  Türkiye’nin ve dünyanın içerisinde bulunduğu koşulların uygun olmaması nedeniyledir. Benzer durumda olan Yunanistan bu dönemlerde, AB’ ye tam üyelik sürecini başlatarak önemli mesafeler alabilmişti. Türkiye’ deki siyasi iradenin demokratik dönüşümle ilgili yeterliliğe ulaşamaması, vesayet sisteminin demokratik dönüşüme izin vermemesi ve dünya koşullarının darbelere uygun olmasıyla ilgilidir.  2016 Türkiye’ sinin ve dünyanın koşulları çok değişti. Halkın iradesiyle örtüşmeyen, orta gelişmişlik düzeyine ulaşan ülkelerde, darbenin, darbe girişimlerinin kabul edilemez olduğu 15 Temmuz’ da görüldü. 15. Temmuz darbe girişiminin, siyasi iradenin kararlılığıyla, halkın karşı koymasıyla önlenmesi bu durumun Türkiye açısından gerçekliğini ortaya koymaktadır.

TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM İHTİYACI 
CHP, ana muhalefet konumunu yerine getirme çabasına rağmen, değişen Türkiye’ nin ve dünyanın koşullarıyla örtüşen alternatifliğe ulaşamamaktadır.
Yoğunlaşan sorunlar, artan ve değişen beklentilerin karşılanmasında yetersiz kalınmaktadır. CHP’ nin sahiplendiği kurucu misyon, batılı yaşam tarzı, demokratik kural ve kurumlarla, özgürlükçü, eşitlikçi, çoğulcu söylemlerle yeniden üretilmek durumundadır. CHP alternatif olabilmek için sahiplendiği, duyarlı olduğu değerleri, kendi iç işleyişinde etkin ve belirleyici kılarak farklılığını ortaya koyacak görünürlüğe ulaşabilmelidir.  Devletin merkezde olduğu sistemin çözülüp, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının sorunlarıyla uğraşıldığı dönemde, kendi siyasi işleyişini, siyaset üretimini dönüştürmeyen, evrensel demokrasinin kurallarıyla sürdürülen siyasi anlayışın alternatif olamayacağı bilinen gerçeklik durumundadır.
 

DAHA İYİ  BİR  GELECEK  HAYALİ
Siyasi partilerin yapması gereken, terör sorunlarıyla, FETÖ/PDY sorunlarıyla,  Suriye, Irak sorunlarıyla, ekonomik sorunlarla, demokrasi sorunlarıyla bunalan halka, daha iyi bir gelecek hayali kurdurabilmektir. Halkın, geleneğini, göreneğini, inancını, kültürünü, kılık, kıyafetini özgürce yaşayabileceğine, kendisini en verimli gerçekleştirebileceği hayatı yaşayabileceğine inandırılması gerekmektedir. Batılı yaşam tarzı şekilci bir yaklaşımla dayatılmadan, özgürlük, eşitlik, kendisini en verimli gerçekleştirebilme yaklaşımlarının Demokratik Hukuk Devleti’nin kurumsal işleyişi kapsamında sağlanabileceğinin sergilenmesine ihtiyaç vardır.
 

Bu yazı toplam 1067 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37