1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demokratik özerklik
Demokratik özerklik

Demokratik özerklik

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Silvan kırsalında 13 Askerimizi teröre şehit verdik. Aynı gün Barış ve Demokrasi Partisi’nin bir yan kuruluşu olan ve PKK terör örgütü ile organik bağı olduğu taraflarca ink

A+A-

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Silvan kırsalında 13 Askerimizi teröre şehit verdik. Aynı gün Barış ve Demokrasi Partisi’nin bir yan kuruluşu olan ve PKK terör örgütü ile organik bağı olduğu taraflarca inkâr edilmeyen Demokratik Toplum Kongresi, Kürt nüfusun yoğunlukla yaşadığı bölgelerde demokratik özerkliği ilan etti.

2002 Kasım ayında nerdeyse sıfır terör ile ülke yönetimini ele alan AK Parti’nin dokuz yıllık iktidarı döneminde terör pik yapmış, hükümet dolaylı da olsa İmralı’da tutuklu bulunan terörist başı ile pazarlığa oturmuş, bunlardan cesaret alan PKK terör örgütü, organik bağı ayyuka çıkan Demokratik Toplum Kongresi aracı ile ayrılığın ilk adımı olan demokratik özerkliği ilan etmek noktasına gelmiştir.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarının ilk yıllarında doğu ve güneydoğuyu yıllardır kana bulayan sorunun Kürt sorunu olduğunu söylemiş, demokratik açılım adı ile içi boş olan bir açılım başlatmış, teröristin ayağına Habur’da mahkemeleri götürmüş, halktan tepki görünce bundan vazgeçmiş, şimdi de “Kürt sorunu yok, bölücü PKK ile terör sorunu var” demeye başlamıştır.

Dokuz yıllık iktidarı döneminde terör ile ilgili teşhis ve çözümlerde gelgitler yaşayan Sayın Başbakan’ın, bu tavrı bile olayların neden bu noktaya geldiğinin tek başına açık bir göstergesidir.

Diyarbakır’da 2 günlük bir çalışma sonrası ortaya çıkarılan, aslında yıllardır hazırlığı yapılan ve ‘Kürt halkının mevcut durumda varlığını tehdit eden bu yönetim altında statüsüz bir halk olarak yaşamak istemediğinin ifadesi olarak’ açıklanan “Demokratik Özerk Kürdistan Modeli” taslağı, daha önceleri talep edilen yerel yönetimlerin güçlendirilmesi isteminden çok farklı olarak ortaya konulmuştur.

Şöyle ki, Kürt halkının siyasal, hukuki, öz savunma, sosyal, ekonomik, kültürel, ekolojik ve diplomasi olmak üzere 8 boyutlu örgütlenme şeklinde ortaya konulan bu modelin gerçekleşmesi durumunda oluşacak olan Demokratik Özerk Kürdistan bölgesinin, merkezi idareye bağlılığı pamuk ipliği ölçeğinde olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktur. Böyle bir modelin kabul edilmesinin arkasından gelecek olan bağımsız Kürdistan devletidir.

Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan ve Türk kimliği altında birleşen (Gürcü, Laz, Çerkes, Arap, vs) tüm halklar ile birlikte 23 Nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurulmasına kendi rızası ile evet diyen Kürt halkının tamamına dahi danışma gereği duyulmadan, “ Ben yapıyorum size düşen beni tanımaktır.” Mantığı ile demokratik özerkliğin ilan edilmesi, bu kararı alanların ne kadar demokrat olduğunu göstermektedir!

Türkiye’nin başka yerlerinde yaşayan Kürtlerin, Barış ve Demokrasi Partisi’nin Kürdistan diye tarif ettiği bölgede yaşayan Türklerin, PKK ve BDP çizgisi dışında bir gelecek beklentisi olan Kürtlerin fikrini almadan böyle bir dayatmanın içine girilmesi, acele alınan bu kararın başka bir yerlerden Demokratik Toplum Kongresine dayatıldığını göstermektedir.

Bölgede bulunan zengin yer altı kaynakları ile diğer ekonomik kaynakların her türlü denetiminin ve işletmesinin, kurulması düşünülen Demokratik Özerk Kürdistan’a kayıtsız şartsız bırakılmasının öngörülmesi, Demokratik Özerk Kürdistan modelinin arkasındaki dış güçleri göstermektedir.

Değerli okuyucular, herkes gibi benim de merak ettiğim, şimdi ne olacak? Kürt halkının tamamına bile danışmadan Demokratik Toplum Kongresi tarafından ilan edilen özerklik kararını uygulamaya kalkışılması halinde, bu olayların bu noktaya gelmesinde yadsınamayacak kadar katkısı bulunan ve arkasında yüzde 50 halk desteği bulunan AK Parti hükümeti nasıl mani olacak?

Hep birlikte göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.