1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRATİK SİSTEM ARAYIŞLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRATİK SİSTEM ARAYIŞLARI

A+A-

Türkiye, geciktirdiği, inşa etmekte zorlandığı, Demokratik Hukuk Devleti sistemini gerçekleştirmek sorununu, daha fazla erteleyemeyeceği döneme girmiştir. Darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu nispi demokratik vesayet sisteminin çözülmesi sürecinde yaşananlar, alışkanlık haline gelen yaşam tarzlarının veya ulaşılan yeni konumların savunulmasına yönelik refleks olarak gösterilen davranışlardır. Devletin merkezde olduğu sistemin çözülmesi sürecinin, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yapılamaması, taraf olma, mağduriyet, gücü kullanma vb. göreceli konumlara göre davranma eğilimlerini güçlendirmiş ve pek çok gerilimin, çatışmanın, kamplaşmanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Eski sistemin çözülmesi yönünde gösterilen kararlılıklar,  girişimler, Demokratik Hukuk Devleti’ nin inşasını sağlamak eğilimini güçlendirmekten daha çok, daha fazla yararlanmak, kendi konumunu merkeze taşımak yaklaşımlarıyla sürdürülebildiği için belirsizlikleri artırmıştır. İçerisinde bulunulan dönemde, Demokratik sistemin inşa edilmesi sorunun ertelenemez düzeye gelmesine rağmen belirsizliklerin azalmamasının nedenleri buralarda aranmak durumundadır. 

YENİ SİSTEMİN İNŞASINDA KARŞILAŞILAN  ZORLUKLAR
İnşa edilmesi zorunlu hale gelen demokratik sistemin, evrensel kural ve kurumlar kapsamında karşılaştırmalı olarak tartışılamayıp, siyasi eğilimlerin kendisini merkeze alan konumlarıyla tartışılıyor olması, gerilimi ve belirsizliği artırmaktadır.  Eski dönemin, demokratikliği gözetmeye çalışmakla birlikte, devleti merkeze alan, darbelerle şekillenen konumunun aşılamaması bütün toplumun ortak sorunuydu. Eski sistemin değiştirilemez konumu, evrensel değerler bütünlüğünde tartışılıp yüzleşilemediği için, dönemin koşullarına göre şekillenen siyasi anlayışlar da kendilerini aşıp yeniden üretmekte yeterince başarılı olamamışlardı.  En önemli ve en ağır bedel, eski sistemin çözülmesinde en fazla kararlılık gösterip, risklere katlanan iktidar partisinin, herkesin sahipleneceği demokratik sistemin inşasına yetememesiyle karşılaşılan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ortaya çıktı. Mevcut konumu, gücü, etkinliği ne olursa olsun, her kesin sahipleneceği, her kes için eşit, şeffaf, demokratik, hesap verebilir, demokratik sistemin inşa edilememesinin ağır bedeli bütün toplumca ödendi. Gücün, yetkinin, belirleyiciliğin merkeze toplanması halinde, gücün, merkezin bir şekilde ele geçirilmeye çalışılacağı, katlanılaması çok zor bedellerin ödenebileceği, aşılması gereken gerçeklik durumuna geldi. 
 

YAŞANAN  SORUNLARIN  FIRSATA  DÖNÜŞTÜRÜLEBİLMESİ
Yaşadığımız sorunların büyüklüğü ve kapsamı, sorunlarımız çözülmesi için, geleceğimizin, görülebilir, kabul edilebilir, sürdürülebilir olması için zorunluluk durumundadır. Türkiye insanlarının yaşadıkları sorunlarının,  içe kapanarak, imkanlarını daha kısıtlayıcı kullanarak, değişimini, gelişimini, kalkınmasını sınırlayarak çözülmesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Daha evrensel, daha demokratik, daha eşitlikçi sistemin inşa edilmesi ihtiyacının ertelenemez düzeye gelmesini sağlayan bu gerçekliktir. İnşa edilecek sistem, halkın iradesiyle, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunlarımızın çözülmesi, beklentilerimizin karşılanması temelinde gerçekleşebilecektir. Siyasi partilerin, yaşananları, ortaya çıkan gerçekliği, kabullenmekten,  kendilerini bu gerçeklik temelinde yeniden üretip, yarışmaktan başka seçenekleri bulunmamaktadır. Siyasi partilerin kendi konumlarını merkeze alma yaklaşımlarının, yarattığı tahribat, ortaya çıkardığı acılar, katlanılamaz hale gelmişken, alışkanlıklarını sürdürme eğilimleri karşılık bulmayacaktır.  Yaşadığımız sorunların yoğunluğu ve katlanılanılamazlığı, dünyanın içerisinde bulunduğu durum, sorunların çözülmesinin ip uçlarını da içerisinde barındırmaktadır. Daha katılımcı, daha eşitlikçi, daha özgürlükçü yaklaşımlar, bireyin kendisini en verimli gerçekleştirebilme ihtiyacına daha yakındır ve vazgeçilemezlik  durumundadır.
 

Bu yazı toplam 1614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.