1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. DEMOKRATİK TÜRKİYE HEDEFİ VE KOBANİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRATİK TÜRKİYE HEDEFİ VE KOBANİ

A+A-

Kobani sorunu nedeniyle yaşanan olaylar, Demokratik Türkiye hedefimizin ne kadar önemli olduğunu, hangi oranda sahiplenildiğini, nasıl gerçekleştirileceğini ortaya koymaktadır. Ortadoğuda gelişen olaylar Türkiyede bire bir etkisini gösterebildiği için, doğru politikalar üretip, doğru uygulamalar yapmak zorunluluğumuz vardır. Ürettiğimiz politikaların kendi değerlerimize ve çıkarlarımıza uygun olmasının yanında, evrensel değerlerle, uluslar arası anlayış ve organizasyonlarla da örtüşmesi gerekmektedir. Ortadoğu sorunu, ne kadar etkilenirsek etkilenelim bir dünya sorunudur ve uluslarası kararlılıklarla  çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Uluslar arası güçleri, kendi duyarlılığımız ve özgün çıkarlarımız noktasında zorlamak önemli olmakla birlikte, sorunun çözümüne katkıda etkisizleşmek, dünya gerçekliği dışında kalmak düzeyi çok iyi gözetilmek durumundadır. Kürt sorunu, eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu bir yaklaşımla, Kürtlerin yaşamları ve hayata katılmaları kapsamında değerlendirilip, evrensel bir sorun olarak tanımlanıp çözülemediği için Kobani’ nin Kürt sorunuyla iç içeliği, yaşanan olaylara ve bütün siyasi yaklaşımların ne yapacağını bilemez  hale gelmesine sebep olmuştur. Işid adı altında kendisi gibi olmayan herkese vahşet uygulayan terör örgütünün katliamları, bölge halklarını, Kürtleri, Dünya gündemini, Türkiye’ deki hayatı bütünüyle etkilemiş durumdadır.  
Yaşadığımız dönemin en az zararla ve en olumlu şekilde aşılabilmesi, hepimizin, bütün kurum ve kuruluşların, yakın gelecekte, şu an sahip olduğumuz  konuma göre mi, yoksa, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinde, kavuşacağımız duruma göre mi, geleceğimizi sürdüreceğimize karar vermemizle ilgilidlir.  İçerisinde bulunduğumuz durumun olumlu olarak aşılması, Türkiye’ nin  demokratikleşme sürecine bağlı olduğu için mümkün olduğu kadar kendi gerçekliğimizle, evrensel gerçekliği birlikte değerlendirmemiz gerekmektedir. Devleti merkeze alan anlayışın çözülmesiyle ulaşılan demokratik yapılanma sürecini halen, önemli oranda darbe dönemlerinden kalan, kural, kurum ve kadrolarla sürdürduğumuz gözden uzak tutulmamalıdır. Dönemi yönetme sorumluluğunu taşıyan iktidarın birikimleri de, muhalefetin yaklaşımları da darbe döneminin pratikleriyle oluşmuş, demokratikleştirilemeyen eski alışkanlıklarla iç içelik özellikleri göstermektedir.
Yaşadığımız dönemde Kürtler, Kobani ve diğer Kürt  yerleşim alanlarında karşı karşıya kaldıkları vahşet ve çaresizlikler nedenleriyle tahrike ve pravakasyona en açık konumdadırlar. Türkiye Kürt’ lerinin Demokratik Türkiye mücadelesindeki yerlerini, katkılarını, kazanımlarını temel alarak, kararlılık sergilemeleri beklenmektedir. Bu sebeple Türkiye Kürtlerinin Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin sahiplenildiği noktadan olaylara bakması ve mücadelesini yürütmesi, geleceği paylaşacağı toplumdaki yerini ortaya koymak yönüyle belirleyici niteliktedir.
Demokratik Hukuk Devleti Türkiyesi, halkın iradesi ve yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla inşa edilebileceği için halkın katılımı ve katkılarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasi partilerin çalışmalarıyla başarılacaktır. İçerisinde bulunduğumuz süreçte önemli sorunlarla karşılaşılmasının, zaman kaybedilmesinin, bedeller ödenmesinin sebebi, siyasi yaklaşımlarımızda her anlayışın kendisini merkeze alması eğilimleridir. Bütün toplum, Demokratik Türkiye mücadelesinde kat edilen yolun, kişisel olarak, anlayış olarak sahip olduğumuz konumdan daha önemli olduğunun ayırdına varmak durumundadır.
İçerisinde bulunduğumuz ortamın, yaşadığımız gerilimler ve sorunların Türkiye ve dünya gerçekliği kapsamında ortaya çıkmış olduğunu kabul etmek önemli bir hareket alanı sağlayacaktır. Mutlak devlet merkezli sistemin çüzülüp, demokratik Türkiye’ nin inşa edilmesi ani bir kararla bir anda olabilecek bir şey değildir. Bu mücadele, bütün yönleriyle iktidar partisi tarafından gerçekleştirilemeyecek kapsamda ve önemdedir. Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sini bütün halkın, sivil toplumun, siyasi partilerin sahiplenmesine ihtiyaç vardır.
İçerisinde bulunduğumuz süreci durdurmak, geriye çevirmek mümkün olmadığı gibi, kaybedilen zamanın daha fazla zararlar üretmekten, daha fazla bedeller ödenmesini sağlamaktan başka işe yaramayacağı, yaşadığımız son olaylarla bir kez daha ortaya çıkmıştır. 
Bu yazı toplam 524 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.