1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. Demokratik Türkiye okumaları
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

Demokratik Türkiye okumaları

A+A-
Kurumsal organizasyonlar kadar kişiler de arada bir alınan yolu, içerisinde bulunulan durumu, hedeflenen yeri değerlendirmelidir.
Birinci dünya savaşı döneminde parçalanıp yok olma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu'nun yerine Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmayı başaran kurucular, gelişmiş dünya ülkeleriyle bütünleşmeyi sağlayacak modernleşme projesini inşa etmeye çalışmışlardı. Bu hedef için
oluşturulan tek partili yönetim sistemi ile ikinci dünya savaşı sonrasına ulaşıldı. İkinci dünya savaşı sonrasında dünya devletleri arasında oluşan yeni dengelere uyum sağlanabilmesi çok partili yönetim sistemine geçmekle mümkün olabildi. Çok partili sistem içerisinde modernleşme ve gelişmiş dünya ülkeleri arasına girebilme hedefi, kuruluş döneminin anlayışı paralelinde, devleti, kurumlarını, kurallarını, kadrolarını merkeze alan güvenlikçi anlayışla sürdürülmeye çalışıldı. Devlet merkezli anlayış, oluşan dünya dengelerini de gözeterek, uyarılarla, muhtıralarla, darbelerle uzun süre mutlaklığını etkin olarak sürdürülebildi. 1980' li Yıllara gelindiğinde dünya dengelerindeki ekonomik sürdürülebilirliğin belirleyiciliği iyice yoğunlaştı. Bu dönemde dış dinamiklerin etkisiyle,  darbe hükümetinde Türkiye sermayesinin temsilcisi statüsüyle merhum Sn. Turgut Özal' a yer verilip ekonomik önerileri dikkate alındı. Darbeden sonraki ilk seçimlerde, ANAP'ın oluşması engellenmeyip, yaptığı ekonomik yapısal değişiklerin kabul edilmesi de dış dinamiklerin etkisiyleydi. Sosyalist sistemin çözülüp dünya dengelerinin tek sistemli ekonomik anlayışla sürdürülmeye başlamasından sonraki (1989 sonrası ) ilk yılları Türkiye, koalisyon hükümetleriyle belirsizlik içerisinde geçirdi. Dünyada oluşan ve belirleyici duruma gelen yeni dengelere göre devlet merkezli güvenlikçi anlayışın sürdürülmesi zorlaştı. 28. Şubat 1997' de darbe yapmanın mümkün olmaması nedeniyle, dolaylı yollara başvurularak müdahale yapıldı.  2001 Ekonomik krizi, Türkiye' nin dünyaya uyum göstermesi için yapısal değişiklerin yapılması fırsatı olarak değerlendirilip, Sn. Kemal Derviş' in katılımı ve katkılarıyla aşılabildi. AKP'nin kuruluşu ve başarıları ekonomik olarak yeniden yapılandırılan Türkiye'nin ekonomik sürdürülebilirliğine tutunarak gerçekleştirilebildi. AKP iktidarları döneminde devlet merkezli anlayış çözüldü ve tasfiye sürecine girdi. İçerisinde bulunduğumuz dönemde, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye' sinin inşasını kendi anlayışını merkeze alarak sağlamaya çalışan iktidar partisinin aşmakta zorlandığı sorunlarla uğraşılmaktadır. Başarılarını, anlayışını, kadrolarını merkeze alan evrensel demokrasinin kurum ve kurallarına uyum göstermekte zorlanan iktidar partisi giderek statikleşmekte, Türkiye'yi demokratik yapılandırmaya yetememektedir. Alternatifliğin, iktidara gelmenin bu temel gerçeklikler kapsamında değerlendirilip, uygun siyasi yapılanmaya kavuşularak sağlanılabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.
Zorluklarla geçen bir yılın sonuna gelindi.
Yeni yılın, daha iyi olmasını dilerim.
Bu yazı toplam 599 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.