İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Denge

A+A-
Pazara gider bir kilo domates istersiniz, yazın yenebilecek en lezzetli şey olan domateslerden.. Sorarsınız fiyatını, o esnada tartar domatesleri pazarcı. Çünkü vardır doğru bir dengesi tartının, doğru hesabı yapmak için ve helalinden para kazanmak için. Böylelikle olur alış verişin dengesi.. Bisiklete binmeyi öğrenirken de en önemli şeydir denge . Üzerinde durabilmek , düşmemek ve bu şekilde ilerlemek için. Dengenizi sadece bir yana doğru verirseniz düşersiniz . Tam ortada kalarak , ya da şöyle diyelim ne bir yana fazla ne de bir eksik vermeyip dengenizi sağlarsanız işte o zaman denge kurar da öğrenirsiniz bisiklete binmeyi . Çok yemek yemek vardır bir de kiloları fazlalaştıran, en önemlisi de insanı sağlıksızlaştıran. Halbuki ne der doktorlar " dengeli" beslenin, öyle ki her şeyden olması gerektiği kadar yiyin ve için, ne çok fazla ne de çok az. Sebzeyi de meyveyi de içecekleri de için ama abartmayın ya da hiç yememezlik etmeyin . Böylece dengeyi kurarsınız beslenmenizde, sağlıklı kalırsınız, sağlıkla yaşarsınız. İlişkilerin de bir dengesi vardır , anne ile babanın, karı işe kocanın, çocuklarla ebeveynlerin. Yeterli dengeyi , olması gerektiği kadar paylaşımı sağlarsak aslında mutlu oluruz, iyi bir ilişkimiz olur. Öte yandan ilişkilerin adını sanını karıştırdığımızda ise yani demek istediğim çocuğunuza arkadaş, başka birine de akrabanız gibi davranırsanız , işte o zaman bir yerde, bir zamanda tıkanırsınız, mutsuz olur, kalp kırarsınız. Bazen yorulur ve üzülürsünüz bazen de aslında olması gerektiğinden daha fazla ya da daha az samimiyetten dolayı aranız bozulur ya da bir başkasıyla bozulur.  Bir de dengeyi iki kişi arasında köprü olarak sağlamak var. Ortada kalıp her iki tarafa da aynı mesafede durarak , aynı ilgiyi alakayı göstererek.. Bahanesiz ve hesapsızca.. İşte o zaman mutlu olur ve de mutlu ederiz aslında.. Farklı değil ama aynı şekilde davranarak kurarız dengeyi.  Sözcüklerin, cümlelerin de dengesi vardır. Yani güzel konuşarak, güzel karşılık aldığımız , kötü konuşarak kötü karşılık aldığımız gibi. Hatta iyi enerji verdiğimizde iyi şeyler yaşamamız gibi.. İyi düşündüğümüzde iyi şeyler olması gibi.. Bir de yöneticinin dengesi vardır. Herkese karşı , yoksula da fakire de , eğitimliye de eğitimsize de.. Aynı tavırla , aynı seviyeyle davranarak dengeyi sağlarız, böylece ne zengin fakire, ne de güçlü güçsüze karşı üstün gelir. 
Hayat gibi aslında her şey de. Gece ile gündüz gibi, genç ile yaşlı, az ile çok, sıcak ile soğuk gibi hayat.. Bir dengeden ibaret. Her şeyden var içinde.. Gerektiği kadar daha doğrusu olması gereken kadar. Şimdi bir düşünün her baktığınız şey, her yaşadığınız şey aslında bir denge ya da dengesizlik sonucu . Ve ne kadar önemsemezseniz bu kanunu o kadar çok olur dengesizliğin sonucu.. 

" Bir insan söyledikleri kadar söylemedikleri ile de insanlaşır. "
Albert Camus
İyi bilinen bir konuşmacı, seminerine 20 dolarlık bir banknotu göstererek başladı. 200 kişini bulunduğu odaya "Bu parayı kim ister?" diye sordu ve eller kalkmaya başladı. Konuşmacı, "Bu parayı birisine vereceğim, fakat öncelikle bazı şeyler yapacağım!" dedi. Parayı önce buruşturdu ve dinleyicilere "Hala bu parayı isteyen var mı?" diye sordu. Eller yine havadaydı. Bu sefer konuşmacı "Peki, bunu yaparsam" dedi ve 20 doları yere attı. Üstüne bastı, ezdi, kirletti ve para şimdi pis ve buruşuktu. Fakat eller yine havadaydı ve o parayı herkes istiyordu. Konuşmacı şöyle dedi:"Arkadaşlar! Şimdi çok önemli bi şey öğrendiniz. Paraya ne yaptıysam hiç önemli değil, onu yine de istiyorsunuz. çünkü yaptığım şeyler onun değerini düşürmedi. O yine 20 $. Hayatta verdiğimiz kararlar veya hayat şartları yüzünden çoğu defa hırpalanırız, canımız acıtılır, yerden yere vuruluruz, kendimizi kötü hissederiz ama hiçbir zaman değerimizi kaybetmeyiz. Temiz ya da pis, hırpalanmış ya da kırılmış bunların hiçbiri önemli değildir. Seni sevenler senin ne kadar değerli olduğunu her zaman bileceklerdir. Hayatımızın değeri, ne yaptığımız veya kimi tanıdığımızla değil; kim olduğumuzla alakalıdır. Sen mükemmel yaratılmışsın, bunu asla unutma! Her zaman elinde olanları düşün, olmayanları değil!"...
Bu yazı toplam 444 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.