• BIST 79.118
 • Altın 125,288
 • Dolar 3,0774
 • Euro 3,3518
 • Kocaeli 19 °C

Denizin içine 70 futbol sahası

İbrahim GÜRSEL
Derince Limanı’nın genişletilmesiyle ilgili çok yakında başlayacak dolgu çalışması gündemin birinci sırasında. Limanın yeni işletmecisi Safi Holding’in geçen hafta basın mensuplarıyla yaptığı ilk toplantıya katılanlar arasındaydım. Bu konudaki değerlendirmeye geçmeden önce ezbere konuşmak yerine bu toplantıda aldığım ve daha sonra araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgileri sizlere aktarmak isterim. 

Derince Limanı’na, yeni adıyla Safiport’a girdiğimizde bizi eski, yetersiz sosyal hizmet ve idari binalar karşıladı. Toplantı alanı o kadar küçüktü ki, bazı meslektaşlarımız anlatılanları adeta başka bir odadan dinlemek zorunda kaldı.
Yaklaşık 1 saatlik konuşmaların, soru-cevapların ardından Genel Müdür Şeyda Güre bize limanı gezdirdi. Derince Limanı’nda ilk kez deniz kıyısına kadar gitmiştim. Gerçekten idari binalar gibi, liman da ömrünü çoktan tamamlamış.
Derince Limanı’nın aslında bazı bölümlerinin 90’lı yıllarda deniz dolgusu olduğu bilgisini burada öğrendik. Toplam 87 bin m2’lik bir alan. Şimdi yapılacak dolgu çalışmasıyla bu alan 487 bin m2’ye çıkacak. Bu da yaklaşık 70 adet futbol sahası anlamına geliyor. Limanın toplam alanı ise 1 milyon 126 bin m2’ye ulaşacak. Yani iki katından da fazla. Bu da 150 futbol sahası demek oluyor.
Deniz kenarından baktığımızda dolgu yapılacak bölgenin büyüklüğünü anlayamamıştık ama gazetede uydu görüntüsü üzerinden incelediğimde Derince’nin kıyı şeridinin yeniden çizileceğini gördüm.
Ortaya çıkacak manzara, işin büyüklüğünü net şekilde gösteriyor. 
Dolgu çalışması, mevcut liman faaliyetlerinin aksamaması için 2 etapta gerçekleşecek. İlk bölüm 2017 sonunda, 2 nci bölüm 2020’de bitmiş olacak. Dolgu yapılacak alanın hacmi 4 milyon 846 bin m3, denize dökülecek malzemenin miktarı da 7 milyon 753 bin ton olarak ölçülmüş. Bu malzemenin çoğu maden ocaklarından gelecek.
Bunun bir diğer anlamı 4 yıl boyunca saatte 166 ile 200 ton arası dolgu malzemesinin denize döküleceğidir.
Bu işlemler için Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılarak gerekli izinler alınmış. Ancak bu devasa limana yanaşacak dünyanın en büyük gemileri için doğu tarafında oluşacak küçük bir koyda derinleştirme çalışması yapılması gerekiyor. Bunun için ÇED raporu gerecek. Fauna Flora incelemesi yapılacak. Eğer gerekli onay çıkar, bu çalışmanın deniz canlıları üzerinde olumsuz etki oluşturmayacağı ispatlanırsa 2020 sonrası burada 5 ile 18 metre arasında derinleştirme çalışması gerçekleşecek. Buradan da 785.000 m3 küp çamur çıkması bekleniyor. Bu çamur Çınarcık Kuyusu’na dökülecek.
Liman inşaatını merkezi İngiltere’de bulunan Moffatt&Nichol firmasının gerçekleştireceği açıklandı. Bittiğinde üzerindeki devasa raylı vinçleri, katlı otoparkı, 8 adet demiryolu, 2 adet karayolu bağlantısı ile Avrupa’nın en büyüğü olacak. Safi Holding, limanın 39 yıllık işletmecisi ancak 350 milyon Dolarlık bu yatırımın ekonomik ömrünü 80 yıl olarak açıklandı. Limanın en büyük özelliği tren vagonlarına gemilerden direkt yükleme yapılabilecek olması. Bu limana bir defada 15 m uzunluğundaki konteynerlerden 19 bin 500 adet alabilen dünyanın en büyük gemileri yanaşabilecek. Bu konteynerleri boşluk bırakmadan uç uca dizdiğinizde Ankara’ya kadar gidiyor. Limanın yıllık 500 bin konteyner kapasitesi de zamanla 1 milyon 200 bin adete çıkacak.
Denizin bu şekilde doldurulması elbette kabul edilebilir değil. Depremi yaşayan bizler, doğanın bu tür yapay işleri nasıl geriye aldığını bizzat gördük. Dolgu alanının depremlere dayanıklı olacağı söylense de, ürkütücü.
Ancak madalyonun diğer yüzünü de görmek lazım. Bu iş durup dururken, iş olsun diye yapılmıyor. Kabul etmek gerekir ki İzmit, Seka Kağıt Fabrikası kurulduğu gün sanayi kenti olmayı kabul etti. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları artık burada ve sürekli üretiyor. Körfez’in her köşesinde üretim var. Araba fabrikaları var. Çok yakında bu bölgede yıllık 3 milyon aracın üretileceğinden bahsediliyor. İşte bu malları bir şekilde dünyaya taşımak gerekiyor. Derince Limanı bu talebi karşılamak için genişletiliyor. Zamanında sanayileşme adımları atıldığında peşinden nakliye yolları gibi ihtiyaçlar planlansaydı belki deniz doldurarak liman yapmak gibi vahşi gözüken bir proje gerekmezdi. Ben Derince Limanı’nın bugün denize doğru değil, kara üzerinde genişlemesini isterdim. Ama görünen o ki, başka alternatif yok. Dünyada nakliye işinin %87'si deniz üzerinden yapılıyor. Sanayi kenti İzmit’in ürettiği malları dünya ile buluşturması için de bu böyle bir proje şart. Bu iş iki kez ihaleye çıktığı halde ses çıkarmayıp, bugün ne olursa olsun engellenmeli diyenleri de samimi bulmuyorum. O zaman ortada duran gerçekler karşısında farklı alternatifleri de ortaya koymaları gerekirdi. Benim gördüğüm, geçmişte düzensiz sanayileşme ve getireceği sorunlara çözüm düşünülmeden adımlar bizi bu noktaya getirdi. Önemli olan bundan sonra olacaklarla ilgili şimdiden önlem almak, ileride torunlarımıza “keşke bizden önce bunları düşünseydiler” dedirtmemek gerekir. 


Derince Limanı önündeki dolgu alanı fotoğrafta görüldüğü gibi yapılacaktır.


Demirspor’a destek kesilmemeli
Derince Limanı, Devlet Demiryolları kontrolündeyken Demirspor futbol takımının arkasındaki güçtü. Bu sayede Derince İlçesi’nde futbolcu altyapısına çok ciddi katkı sağlanmıştı. Bugün mütevazı bütçe ile ve neredeyse tamamı altyapıdan gelen oyuncularla Bölgesel Amatör Lig’de Kocaelispor’un ardından 2 nci sıradalar. Safi Holding’in basın toplantısına giderken, limanın Demirspor’a desteği çektiğini öğrendim. Limanın yeni sahipleri ile kulüp arasında iletişim kopmuş. Bunun liman içinde farklı anlaşmazlıklardan kaynakladığı söylendi. Sendika temsilcisi, Demirspor yönetiminde. Safi Holding ile sendika arasında yaşanan anlaşmazlık, takımla olan bağları da bitirmiş. Ancak Safi Holding yetkilileri 39 yıllık yolculukta herkesle aile olmak istediklerini söylemişti. İlçenin en sempatik futbol takımını dışlayarak aile olunmaz. Biran önce sorunlar giderilmeli. Demirspor, limanla yine özdeşleşmelidir. 
Fırıncılar Odası’nın sessizliği
Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, geçen hafta ilçede halk ekmek fabrikası kurmak istediğini açıkladı. 
Bunu gerekirse ilçedeki fırıncılarla birlikte yapar, halka daha ucuz ekmek yediririz dedi. 
Bu çağrıya Fırıncılar Odası’ndan cevap gelmedi. Sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Bu sessizlik aslında “Halk Ekmek” projesine karşı olduklarını gösteriyor.
Kamuoyu önünde sessizler ama perde arkasında bu projenin gerçekleşmemesi için kulisler döndüğünü duyuyoruz. 
Hatta Derince’de kurulacak fabrikanın domino etkisi yaratıp, diğer ilçelere de yayılmasından ciddi endişeler olduğu bildirildi. 
Ben Başkan Bulut’u Halk Ekmek Fabrikası’nı gerçekleştirme konusunda heyecanlı ve kararlı gördüm. 
Bu iş bir şekilde rafa kalkarsa, sessiz kalan Fırıncılar Odası sorumlu olmaktan kurtulamaz. 

Seka Park’ta 1 TL’ye çay-simit
İzmit’te dostlarınızla bir akşam dışarı çıkıp, ne kadar hesap gelir endişesi taşımadan rahatça oturup vakit geçireceğiniz bir yer bulunmuyor. 
Esnaf artık gündüz değil, asıl hasılatı gece yapıyor. 
Bir bardak çay 3 TL, 5 TL olmuş.
Geçenlerde Erenler Cami yanında bulunan bir işkembeciye girdik, çorba içip, birer parça ciğer atıştıralım dedik, 7 kişi 210 TL hesap geldi.  
Bu pahalılık karşısında insanlar belediyelerden kar düşünmeden, hizmet odaklı sosyal tesisler bekliyor. 
Körfez Belediyesi, Tütünçiftlik Sahili’nde böyle bir yer yapmış. Kendine ait kafesi var. Geçenlerde burada en düşük hesapla karşılaştık, mutlu olduk. 
Neden İzmit’te yok diye düşünürken, geçenlerde Antikkapı A.Ş. Genel Müdürü, sevgili İslam Yücel ile karşılaştım. Çok yakında Seka Park içinde çay ve İzmit’in simgesi simidin 1 TL olduğu bir kafeterya açacaklarını söyledi. Çok sevindim. 
Dilerim bu proje en kısa sürede hayata geçer. İstanbul’da bile belediyeye ait bu tür yerler var. Hem de İstanbul’un en pahalı yerlerinde. Bizde de olması gerekirdi.
Bu yazı toplam 564 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Renklerin Gücü
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37