1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Denizlerde boğulan kaçak göçmenlere bir çözüm!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Denizlerde boğulan kaçak göçmenlere bir çözüm!

A+A-
Şu kaçak göçmen sorunu ile alakalı olarak kendilerini medeni ülkeler olarak gösteren sözüm ona modern ülkelerin kayıtsızlığı insanı ürkütüyor. Bildiğiniz gibi son zamanlarda kandırılıp üstelik hatırı sayılır miktarda paraları da alınarak bir takım uyduruk botlarla kimi ülkelere taşınan göçmenlerin birçoğunun boğularak ölmelerine dünyanın seyirci kalması, insana verdikleri değerin açık bir delilidir. 
Büyük bir tepkiyle karşılaşmış olmalılar ki, her nasıl olmuşsa, Avrupa Birliği (AB) liderleri,  Brüksel’de göçmen krizini ele almak üzere acil zirvede bir araya gelmişler.
Akdeniz’i adeta mezarlık haline getiren göçmen sorununu çözebilecek yöntemleri yıllardır üretemeyen AB liderleri, geçen hafta meydana gelen ölümlerin yarattığı baskıyla “son dakika” çözümleri üretme çabasında. Masadaki önlemler ise “sihirli değnek” etkisi yaratma potansiyelinden yoksun.
ASKERİ ÖNLEM GÜNDEMDE
Aşırı sağın göç konusunu sonuna kadar kullandığı bir ortamda, Brüksel’de yapılan olağanüstü zirvede şekillendirilen kararların insani boyutu ikinci planda kalırken, ele alınan önlemlerin en dikkat çekenini “askeri operasyon” oluşturuyor. Göçü ticarete döken ağlar tarafından kullanılan deniz araçlarını göçmenleri taşımadan önce belirleme, yakalama ve imha etmeyi çözümlerden biri olarak değerlendiren AB’nin ana hedefi bu araçların Libya gibi ülkelerden denize açılmasını engellemek. Dikkat ediyor musunuz? Gayeleri insanları kurtarmak değil. Biçare insanları daha da çaresizliğin kucağına itmek… 
Hemen hepsini ortak derdi, kaçakçılığı önlemek. Onun dışında ölen onca insanın ölümlerine mani olabilecek en ufak bir tedbirleri yok. Müslüman ülkeleri ise, zaten gününü gün etmekle meşguller. Böylesi bir dertlerinin olduğunu söylemek gülünç zaten… Hâlbuki herkesten önce bu tarz sorunlar karşısında duyarlı olmaları gereken ülkelerin başında İslam ülkeleri gelmesi gerekirdi. Ne mümkün? Onlar dünyevileşme temayülüne kendilerini kaptırmışlar. Zevk-u sefa içerisinde debelenip duruyorlar. Zaten bu güne kadar insanlığın hangi sorunu ile Müslümanca yaklaşmışlar ki?
İnsanlıktan nasibini alan herkesin bu soruna insancıl bir çözüm bulmaları, biçare insanların dertlerine çare olmaları ve olası ölümleri engelleyici insani tedbirleri almalarına ivedilikle ihtiyaç vardır. Aksi taktirde, o sularda boğulanlar sadece kaçak mülteciler değil; aynı zamanda beraberinde insanlıktır. 
Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.