1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Denizlerin "sözleşmeli" kahramanları
Denizlerin "sözleşmeli" kahramanları

Denizlerin "sözleşmeli" kahramanları

Milli Gemi Projesi kapsamında üretilen TCG Büyükada korvetiyle yurtiçi ve yurtdışında ay yıldızlı bayrak altında çeşitli görevlere katılan 15 sözleşmeli erin günlük faaliyetleri, görüntülendi. TCG Büyükada'da görevli sözleşmeli erler, Yemen'deki

A+A-
Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında üretilen TCG Büyükada korvetiyle yurtiçi ve dışında ay yıldızlı bayrak altında çeşitli görevlere katılan 15 sözleşmeli erin günlük faaliyetleri, görüntülendi. Kahvaltı ve mesai hazırlıklarının ardından güvertede "toka sancak" törenine katılan sözleşmeli erbaş ve erler, mesai taburunda komutanlar tarafından gerekli emirlerin verilmesiyle görev yerlerine dağılıyor. Daha sonra branş mahallerine geçen sözleşmeli erler, günlük eğitim ve faaliyetlerine başlıyor. İhtiyaç duydukları kalori hesaplanarak verilen öğle yemeğini yiyen erler, boş vakitlerini kitap okuyarak ve çeşitli kültürel faaliyetlerde bulunarak geçiriyor.Mesai bitiminin ardından "komutanlık saati" olarak adlandırılan faaliyette nöbetçi subayın "vatan sevgisi" ve diğer konularda verdiği dersleri dinleyen erler, sayım ve yat taburuyla yatakhanelerinde istirahate çekiliyor.
Sözleşmeli yara savunmacı er Sacit Yıldırım, yaptığı açıklamada, görevi kapsamında motorin ve su sarnıçlarının iskandil değerlerini aldığını belirterek, yangın ile kesintisiz mücadele yöntemlerini bildiğini söyledi.  Akşam yemeğini yedikten sonra komutanlık saatine kadar serbest vakit geçirdiklerini dile getiren Yıldırım, "Komutanlık saati kapsamında, komutanlarımız tarafından bizlere ağırlıklı olarak yurt sevgisi ve sosyal gelişimimize yönelik hijyen, tasarruf, yemek adabı, çevre temizliği gibi eğitimler veriliyor. Komutanlık saati ve yat taburu sonrası yat saatimize kadar vaktimizi istediğimiz şekilde değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.
Yıldırım, sözleşmeli erbaş ve erlerin azami sözleşme süresinin 7 yıl olduğunu hatırlatarak, "En az 3 yıl görev yaptıktan sonra gerekli şartların sağlanması durumunda uzman erbaşlığa veya astsubaylığa başvuru imkanımız bulunmaktadır. Ayrıca sözleşmeli erbaş ve er olarak en az 7 hizmet yılını doldurarak ayrıldıktan sonra nitelik belgesi olumlu olanların gerekli şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına atama imkanı da var" dedi. TCG Büyükada'nın tüm ülkenin gururu, milli bir gemi olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Subaylarımızla, astsubaylarımızla ve uzman erbaşlarımızla omuz omuza, deniz, fırtına ve dalgalarla mücadele ederek aynı kaderi paylaşmak ve deniz kuvvetlerinin bir parçası olmak bana büyük gurur veriyor. Bu gemide çalışmak son derece onurlu bir görev ve bunun için çok mutluyum" dedi.
"45 GÜN İZİN HAKKI"
Sözleşmeli topçu er Ali Akın Ayak da gemide mevcut ağır çap ve hafif çap silahların günlük haftalık, aylık ve yıllık bakımlarını branş astsubayı nezaretinde yaptığını bildirdi. Branşıyla ilgili günlük ferdi eğitimleri icra ettiklerini anlatan Ayak, tatbikatlarda ve eğitimlerde atış esnasında cephane yükleme, boşaltma ve istifleme görevlerini de yerine getirdiğini ifade etti.  Sözleşmeli erlerin izin günleri hakkında bilgi veren Ayak, şunları söyledi: "Sözleşmeli erbaş ve erlerin 15 günü yıllık mazeret izni olmak üzere yıl içerisinde toplam 45 gün izin kullanma hakkı vardır. Hafta sonları ise 1 gün izin kullanma hakkımız bulunmaktadır. Bunun haricinde doğum izni olarak 10 gün ve birinci derece akrabamızın vefatı durumunda 10 gün izin kullanıyoruz.  Sözleşmeli er adayları eğitim merkezlerinde toplam 2 hafta süreyle 'Sözleşmeli erbaş/er Kursu' görmektedir. İhtiyaç durumunda sınıf ve branşımıza göre ihtisas eğitimi de verilmektedir."
"TAHLİYE HAREKATINDA BULUNMAK GURUR VERİCİ"
Ayak, TCG Büyükada ile yurtdışında Aden Körfezi, Arap Denizi ve Basra Körfezi’ndeki görevlere katıldığını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu görev yaklaşık 3 ay sürdü, 9 ülke ve 13 liman ziyaretinde bulunduk. Ay yıldızlı bayrağımızı denizlerde gururla dalgalandıran, güvertesi vatan toprağı sayılan gemimizle ülkemizi yurt dışında temsil etmenin haklı gururunu yaşadık. Ziyaret ettiğimiz ülkelerde dostça karşılandık ve bulunduğumuz ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatı yakaladık. Ayrıca gelen ziyaretçilere ülkemizi tanıtma fırsatımız oldu." TCG Büyükada'yla Yemen'in Aden kentindeki 55 Türk vatandaşının tahliye harekatına da katıldıklarının altını çizen Ayak, "Yemen'de yaşayan Türk vatandaşlarımızı Aden'den güvenli bir şekilde tahliye ettik. Bu tahliye harekatında bulunmak, benim için gurur vericiydi. Türk donanmasının gücünü bir kez daha göstermiş olduk, dünyanın neresinde olursa olsun, vatandaşlarımızın yanındayız" dedi.
Ayak, 3 yıllık sözleşme süresince açık öğretim lisesini bitirerek uzman erbaş olmak istediğini bildirerek, şunları kaydetti: "Tüm sözleşmeli er adaylarına belirtmek isterim ki yaptığım işle gurur duyuyorum. Burada yaptığımız işin çok büyük ve şerefli bir görev olduğunu vurgulamak istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm personeliyle bütündür. Hepimiz, TSK'yı dünyanın en iyi ve en güçlü kuvveti haline getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Böylece TSK, dosta güven, düşmana korku salmaya devam edecektir. Burada sözleşmeli er adaylarını gelişmiş haklar ve sıcak bir yuvanın beklediğini söyleyebilirim." Sözleşmeli berber er Engin Türkmen ise subay, astsubay uzman erbaş ile sözleşmeli erlerin saçlarını kestiğini söyledi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.