1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deprem Danışma Kurulu İzmit’te toplanacak
Deprem Danışma Kurulu İzmit’te toplanacak

Deprem Danışma Kurulu İzmit’te toplanacak

17 Ağustos depreminin 12 nci yılında, Türkiye’de oluşturulan Deprem Danışma Kurulu, yarın ilk kez İzmit’te toplanacak. Yeri ve saati daha sonra belirlenecek Deprem Danışma Kurulu toplantısına, Başbakan

A+A-

17 Ağustos depreminin 12 nci yılında, Türkiye’de oluşturulan Deprem Danışma Kurulu, yarın ilk kez İzmit’te toplanacak.

Yeri ve saati daha sonra belirlenecek Deprem Danışma Kurulu toplantısına, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katılması bekleniyor. Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetim Başkanı Ejder Kaya başkanlığında valilik binasında yapılacak toplantıda, Türkiye’deki deprem gerçeği ve alınan önlemler değerlendirilecek. Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’nın ele alınacağı toplantıya Vali Ercan Topaca’nın yanı sıra, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu, şube müdürleri katılacak. Danışma kurulunda, Türkiye geneli olmak üzere,

17 Ağustos Marmara Depremi’nin sonuçları ve sonrasındaki çalışmalarla ilgili görüşmeler yapılacak.

TOPLANTIYA KİMLER KATILACAK?

Toplantıya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Tübitak, Vakıf temsilcileri, Üniversitelerin öğretim üyeleri, Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) ve Bursa Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünden temsilciler ile Japonya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden misyon şefi yardımcısı Müsteşar Kelsuke Yamanaka katılacak.

Toplantıda 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen “Tohoku Depremi” ile kurulun hazırlıklarını son aşamaya getirdiği “Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı” ela alınacak. Toplantı sonrası deprem stratejisi ve eylem planına ilişkin sonuç bildirgesi yayınlanacak.

DEPREM SONRASI 400 SIĞINAK YAPILDI

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, ilimizde sessiz, ancak derin-den çalışan bir kurum.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde 67 tecrübeli, eğitimli personel bulunuyor. Her türlü afetlere karşı hazırlıklı olan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, şimdi 2012 yılının mayıs ayında hizmete açılması planlanan Sapanca yolu üzeri Sarımeşe’de yaptırılan Afet Merkezi inşaatını yakından takip ediyor. Bu merkezin açılmasıyla personel sayısı da 100’e yükselecek.

17 Ağustos depreminden sonra ilimizde sadece olası doğal afetlere karşı değil, savaş ve kimyasal silahlara yönelik de il genelinde Kandıra dıyında diğer 11 ilçedeki binalarda

11 yılda 400 adet sığınak yapılmış. Bu sığınakların yeri ve planları müdürlükte mevcut. Zaten yasa gereği, bundan sonra yapılacak tüm kamu, resmi, şahıslara yönelik konut ve yapılarda sığınak bulunma zorunluluğunu bulunuyor. Afet Merkezi hizmete girdiğinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün çalışmaları da çok daha kapsamlı bir hale gelecek.

KOCAELİ’DEKİ SIĞINAKLAR

İlçeler / Sığınak Sayısı

BAŞİSKELE 9

ÇAYIROVA 43

DARICA 44

DERİNCE 25

DİLOVASI 7

GEBZE 72

GÖLCÜK 48

İZMİT 56

KANDIRA -

KARAMÜRSEL 7

KARTEPE 9

KÖRFEZ 80

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.