1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Deprem sırasında soğukkanlı olunuz”
“Deprem sırasında soğukkanlı olunuz”

“Deprem sırasında soğukkanlı olunuz”

İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Zemin Araştırma Birimi, doğal afetlere karşı toplumun erken yaşlarda bilinçlendirilmesi gerçeğinden yola çıkarak, okullardaki

A+A-

İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Zemin Araştırma Birimi, doğal afetlere karşı toplumun erken yaşlarda bilinçlendirilmesi gerçeğinden yola çıkarak, okullardaki çalışmalarını sürdürüyor. Her hafta bir okula gidilerek gün boyunca tüm sınıflarda adeta müfredattaki bir dersi işler gibi yapılan çalışmada öğrencilere önemli bilgiler aktarılıyor. Sadece Mart ayı boyunca 627 öğrenciye bilgi aklatıldığını belirten yetkililer, son bir aylık dönemde 75. Yıl İlköğretim Okulu, Farabi İlköğretim Okulu, Kuvayi Milliye İlköğretim Okulu ve Akçakoca İlköğretim Okulu’na gittiklerini hatırlattı.

Deprem ve Tsunami ağırlıklı eğitim

Oldukça kapsamlı hazırlanan Doğal Afet Bilinçlendirme Programında genel bilgiler bir sunum halinde öğrencilere aktarılıyor.  Ön bilgi olarak verilen bu bölümde; Dünyanın oluşumu, fay çeşitleri, deprem dalgaları ve dalga türleri konularında genel bilgi veriliyor. Özellikle, son yıllarda ciddi kayıpların olduğu Endonezya’daki ve birkaç hafta önceki Japonya felaketinde depremin ve ardından gelen tsunaminin çocuklar tarafından oldukça merek edilir hale gelmesi, eğitimcileri ağırlıklı olarak bu konuları işlemeye yöneltti. İzmit Belediyesi Zemin Araştırma Birimi Sorumlusu Faruk Küçük doğal afetlerin, yağmur ya da kar yağışı gibi bir doğal gerçek olduğunun altını çizerek; “Önemli olan bu doğa olaylarına hazırlıksız yakalanmamaktır. Hazırlıksız yakalanırsak ciddi kayıplarımız olur. Ama önceden tedbir almışsak bu kayıplar daha aza indirgenir. Elbette ki hepimiz böyle olaylar karşısında korku duyarız. Ama soğukkanlı olur ve doğru hareket edersek üzücü olayları önemli ölçüde önlemiş oluruz. Örneğin, bir deprem anında merdivenlere doğru koşmak çoğumuzun ortak yanlışıdır. Öyle yapmak yerine, binanın en dayanıklı olduğu bölümlere yönelip beklemek gerekir ” dedi.

Fırınlar büyük tehlike

Çocuklara olay anında yapılması gerekenleri de ayrıntılı biçimde anlatan uzmanlar, asıl yapılması gerekenin tehlike oluşturacak ortamın oluşmamasını sağlamak olduğunu da altını çizerek hatırlattı. Depremde en çok yıkım riski olan binaların, altında fırın olan binalar olduğunu hatırlatan uzmanlar; “Fırının yaydığı sıcaklık zamanla betonun kurumasına ve gücünün zayıflamasına neden olur. İzmit Belediyesi yıllardır yeni yapılan hiçbir binanın altına fırın yapılmasına doğru bakmamış ve ruhsat vermemiştir. Fırınların müstakil yapılar olarak hizmet vermesi en doğrusudur” şeklinde bir gerçeği de hatırlatmış oldu. Birim Sorumlusu Faruk Küçük, öğrencilerin eğitime olan ilgisinin kendilerini memnun ettiğini söyleyerek çalışmanın tüm okullarda eğitim dönemi süresince devam edeceğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.