1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Depreme Duyarlılık Yürüyüşü büyük ilgi gördü
Depreme Duyarlılık Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Depreme Duyarlılık Yürüyüşü büyük ilgi gördü

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 12’inci yılı dolayısıyla düzenlediği “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” Merkez Bankası önünden başlayıp Sabri Yalım P

A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 12’inci yılı dolayısıyla düzenlediği “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” Merkez Bankası önünden başlayıp Sabri Yalım Parkı’na kadar devam etti. Yürüyüşe yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

2 BİN KİŞİ KATILDI

Düzenlenen etkinliğe TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Serdar Soner, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EMEP, ÖDP, Halkevleri, CHP, DSP temsilcileri, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, meslek odaları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kocaeli’nin ev sahipliğinde İstanbul’dan Van’a kadar TMMOB’un çeşitli şubelerinden gelen vatandaşlar, “Depremi unutma unutturma”, “Herkese güvenli barınma hakkı”, “Depreme suskun kalmak yıkıma ortak olmaktır” şeklinde sloganlar atarak Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdüler.

Burada otobüsün üzerine çıkarak bir konuşma yapan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, 17 Ağustos 1999’da Gölcük’ten, İstanbul’dan İzmit’ten bir acı çığlık yükseldiğini ve yüreklere inanılmaz bir kor düştüğünü söyledi. Normal bir doğa olayının ülkemizin sistem problemlerinden dolayı bir afete dönüştüğünü savunan Soğancı, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu ülkenin mimarları, mühendisleri, şehir plancıları inatla ve ısrarla, bu deprem denen ve ülkemizde adı maalesef deprem olan bu olayın sesini çıkarmak için, bu sesi çığlığa çevirmek için inatla, bu coğrafyada toplanacağız, toplanmaya devam edeceğiz. Şimdi hala bu ülkenin mimar yasalarını, bu ülkenin kentleşmeyen yasalarını, bu ülkenin yapı denetim yasalarını, bu ülkenin deprem stratejilerini çıkarmayan yönetimler bu çığlığı duyacaklardır. Şimdi çığlık zamanı, şimdi bu ülkenin mimarlarını, mühendislerinin şehir plancılarının ses çıkarma zamanı. Yüzde 98’i bu ülkenin, depremle yaşıyor. Deprem, gerekli mimarlık mühendislik işleri yapılırsa, gerekli yasal düzenlemeleri yapılırsa, Japonya’da olduğu gibi 9, 9’da ancak camlar sallanır” dedi. Konuşmasında AKP’ye de yüklenen Soğancı: “9 yıldır başımızda olup da hala bu ülkenin yapı denetim yasalarını öğrenemeyenler var ya şimdi onlar bu sesi bu alandan duyacaklar” dedi. Konuşmaların ardından saat 03. 02’de Anıtpark’ta gerçekleştirilecek anma töreni beklendi.

ARIZLI YİNE YOL KAPATTI

Arızlı depremzedeleri TMMOB’un yürüyüşün ardından konutlarına giderek burada diğer depremzedelerle buluştular. Burada pankart açarak yürüyüşe geçen yaklaşık 20 depremzede İzmit’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında depremzedeler yine hükümet aleyhine sloganlar attı. İSU önüne kadar yürüyen depremzedeler Gültepe sapağı civarından sonra yan yolu trafiğe kapatarak yürüdü. Seka Camii mevkiinde ise depremzedeler 10 dakika boyunca oturarak eylem yaptı. Daha sonra yürüyüşe geçen depremzedeler, Merkez Bankası önünde araç sürücüleri ile tartıştı. Hastasının olduğunu iddia eden bir araç sürücüsü depremzedelere tepki gösterdi. Depremzedeler ise tartışma sırasında kendilerine el işareti ve küfrettiği gerekçesiyle araç sürücüsüne ve araca yumrukla saldırdılar.

ANITPARK’TA GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Anıtpark’taki deprem anıtının önünde toplanan Arızlı halkı ve TMMOB üyeleri, saatler 03. 02’yi gösterdiğinde saygı duruşunda bulundular. Ardından hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadılar. Anıtın önünde bir açıklama yapan Kocaeli Depremzedeler Derneği üyesi Candan Eryılmaz, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 12 yıl geçtiğini, depremin acısını ve kederini yüreklerinde hala taşıdıklarını söyledi. Depremin her yıldönümünde yaşamını yitirenler için mezarlıklarda gözyaşlarına hakim olamadıklarını ifade eden Eryılmaz, şöyle devam etti: “Depremin meydana geldiği saat 03. 02’de ‘Depremi unutmadık, unutturmadık’ diyerek sokaklarda sesimizi duyurmaya çalıştık. Depremin 12’inci yılında basın yayın organlarında yayımlanan haberlere bakınca depremden hala ders almadığımızı gördük. Depremlere hazırlık için yapılması gerekenlere sağır, dilsiz ve boş veren olmayalım” dedi.

(Samet Türkyılmaz)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.