1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Depreme hazırlıksız yakalandım”
“Depreme hazırlıksız yakalandım”

“Depreme hazırlıksız yakalandım”

2013 yılından buyana Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de destek verdiği 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu başladı. Sempozyumda konuşan Gölcük Belediye Başkanı Deprem hazırlıksız yakalandığını belirterek, 17 Ağus

A+A-

2013 yılından bu yana Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu, Başiskele’deki The Ness Otel’de başladı. Cuma günü sona erecek sempozyumda uygulanabilecek projeler ve bunların güncellenmesi ele alınacak. Sempozyumun açılışına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Vali Yardımcısı Adnan Çimen, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Çakır,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, Tübitak Mam Enstitüsü Sekreteri Prof Dr. Abdullah Karaman, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul katıldı. 

AFETLERE HAZIRLIKLIYIZ

AFAD Daire Başkanı Ulubay Çeken,''Afet riskinin azaltılması için Afet müdahale planı hazırlandı. Afet ve acil durumlara ilişkin kurumlar ve koordinasyon birimleri için her türlü destek sağlandı. 17 Ağustos ta hazır değildik, ancak bugün afetlere hazırlıklıyız. Kurumsal strateji ve eylem planlarımız, koordineli bir şekilde afet olduğunda müdahale edecek birimlerimiz daima hazır. Bugün geçmişe göre afetlere daha müdahale de daha teknolojik aletlerle müdahale edebileceğiz. Bugün burada gerçekleşen sempozyum çok önemlidir.  Çünkü sadece yerel değil uluslararası bir sempozyum. Farklı renklerden farklı tecrübelerden yararlanacağız. Organizasyonu gerçekleştiren herkes teşekkür ediyorum” dedi. 
Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş, 17 Ağustosta depremin üssü olduklarını, hazırlıksız yakalandıklarını dile getirdi, yeni çıkan yasalar ve bilinçlenmeyle depreme dayanıklı yapıların inşa edildiğini hatırlattı. AKTP Milletvekili Zeki Aygün, “Ben bir siyasiyim, size deprem konusunda bilimsel bilgi veremem. O yüzden sizleri, hocalarımızı dikkatle dinlemeye davet ediyorum” diye konuştu.

'RİSKLERİ YOKETMEK MÜMKÜN'

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “- Deprem dünyamızın bir gerçeği. Depremi önlemek ve önceden ön görmek kolay değil. Ancak depremin risk ve tehditlerini en aza indirmek ya da yok etmek mümkün. Biz deprem kuşağında yaşıyoruz, bu bir gerçek. Bizler bunun farkında olarak yaşamamız gerekiyor. Kamu yönetimi, sivil yönetimi ve bireysel olarak herkesin kendi çapında önlem alması gereken bir konu deprem. Yerel yönetimlerimiz gerçekten bunun farkında olarak altyapıda ve diğer alanlarda örnek bir çalışma gerçekleştiriyor. Her türlü plan projeyi yapmaya çalışan yerel yönetimlerimiz var. Bu sempozyum, bütün bu çalışmaları taçlandıran bir sempozyum oldu” Bilimsel konuların uzmanlar tarafından ele alınacağı sempozyumda, resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.