1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. DEPREMİ BİRAZ ANLADIK, KBRN’Yİ BİLİYOR MUYUZ?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

DEPREMİ BİRAZ ANLADIK, KBRN’Yİ BİLİYOR MUYUZ?

A+A-

Deprem hep gündemimizde olmak zorunda. Son günlerde bunu iyice anladık ve ne kadar hazırlıksız olduğumuz, geçmişten ders almadığımız ortaya çıktı. Vatandaşlar olarak bu konuda dersimizi iyi çalışmadığımızı fark ettik. Fark ettik de ders çalışmaya başladık mı bunu zaman gösterecek.

Afetler ile ilgili bir önemli konu daha var ki henüz gündeme çok gelmedi. Bu önemli konu KBRN.   

KBRN nedir?

AFAD’ın web sayfasındaki tanımına göre, KBRN Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelime grubunun kısaltması olarak kullanılmakta. Genel olarak bu terim kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer maddelerin kasten veya kazaen yayılmasıyla oluşan, insan ve çevre için zararlı ve tehlikeli durumları ifade etmekte.

Kocaeli ve KBRN Riski

Deprem kadar tehlikeli, hatta depremde de ortaya çıkabilecek bir durum. Ulusal bir tehdit dışında Kocaeli özelinde bakarsak özellikle endüstriyel kimyasallar bölgemiz için büyük tehdit.

Geçtiğimiz günlerde Tuzla’da yaşanan kimyasal içerikli bir fabrika yangını çok yakınımızda olduğu için biraz fark eder gibi olduk sonra unuttuk. Bölgemiz ağır ve tehlikeli kimyasalın bulunduğu bir bölge ve tehlikeli bir durumda yakın ve uzak çevremiz çeşitli çevresel sebeplerle etkilenecek. Yani sadece Kocaeli’yi ilgilendiren bir durum değil. Risk büyük.

Elbette endüstriyel kimyasal bulunduran firmalar gerekli önlemleri almışlardır ama Tuzla kazası gösterdi ki bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Üstelik biz vatandaşlar olarak bu tür durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz.

Üstelik Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kaza veya saldırılarda da nasıl davranılması gerektiği bilmiyoruz. Yani durum çok daha vahim. Yakın geçmişte bir Çernobil kazası olduğunu, Suriye’de, yakın sınırımızda halka yönelik çeşitli tehlikeli gazlar kullanıldığını hatırlayalım. Dünyanın KBRN saldırı ve kaza listesi hayli kalabalık. 

KBRN ile ilgili konularda ne yapmamız gerekir? Bu konuda AFAD kurumlara eğitimler veriyor. Afetler konusunda önümüzdeki günlerde daha çok gündeme gelmesi, sorgulanması ve öğrenilmesi gereken konu depremle birlikte KBRN konusudur.

Öğrenme Konusunda Zaman Giderek Daralıyor

KBRN konusuyla ilgilenmeye başladığınızda görüyorsunuz ki konu hakkında bilgimiz neredeyse hiç yok ve her an bu tür durumlarla karşılaşılabilir. Sadece kimyasal bulunduran, işleyen kurumların değil, her bir vatandaşın olası bölgesel ve ulusal tehlike karşısında ne yapacağını bilmesi, alarm çeşitlerini hafızasına kaydetmesi, ailece hazırlıklı olması gerek.

Gümünüzde bu tür tehlikelere maruz kalmak işten bile değil. Eğer bu zamana kadar bu tür çok büyük bir tehlike yaşamadıysak ilgili devlet ve özel kurumların dikkati ve bilgisi sayesindedir.

Fakat artık bu konuları vatandaş olarak bizlerinde bilmesi, konuyla ilgili eğitimlere katılması, talep etmesi gerekiyor. Yani deprem ve KBRN konusunda dersimizi iyi çalışıp öğrenmeliyiz. Çöpten kağıt toplayan bir kişinin bilgisizliği ve dikkatsizliğinin bir bölgeyi tehlikeye attığı örnekler de yaşanmış geçmişte. Yani “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için”. Çevre Mühendislerinin de iş yerinde atık yönetimi ve kimyasallar konusunda ayrı bir yeri var.

AFAD bu konuda kilit kurum ve son derece bilgili. Sadece AFAD’ın bilmesi yetmez. İşyeri, mahalle, aile bireyleri bu konuda bilgili, örgütlü olmak ve konuyu ciddiye almak zorunda. AFAD gönüllüsü olmak yaşadığınız bölge ve kendiniz için bir avantaj.

Günümüzde hayatta kalmak için günlük geçim derdi dışında ayrıca çeşitli tehlikelere karşı bilgili olmak, bu tehlikeleri ciddiye almak ve ders çalışmak gerekiyor. Bir kişinin bilgisizliği bütün bir bölge ve vatanı etkileyebilir. Bu konuda herkes sorumluluk hissetmek zorunda.

Sözün özü; Geç kalmadan, korkmadan, bilinçle, sorumluluk ve samimiyetle deprem ve KBRN konusunda sıkı ders çalışmamız lazım. Risk büyük.

Bu yazı toplam 1418 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum