1. HABERLER

  2. Depremi en hızlı Twitter haber veriyor
Depremi en hızlı Twitter haber veriyor

Depremi en hızlı Twitter haber veriyor

Dr. Yurdaer Doğanata, "Çin’de meydana gelen 7,8’lik son depremi dünya, sarsıntılar devam ederken Twitter’dan öğrendi. Yarım saat sonra Amerika’daki Çinli öğrenciler, deprem yardımı toplamaya başlamıştı

A+A-

Dr. Yurdaer Doğanata, "Çin’de meydana gelen 7,8’lik son depremi dünya, sarsıntılar devam ederken Twitter’dan öğrendi. Yarım saat sonra Amerika’daki Çinli öğrenciler, deprem yardımı toplamaya başlamıştı bile." dedi.

IBM T.J. Watson Araştırma Merkezi Araştırmacı ve Proje Yöneticisi Doğanata, “Veri Okyanusunun Altında Saklı Hazineler” başlıklı konferansı ile İzmir Üniversitesi’ne misafir oldu. İnternet ve sosyal ağların yaşantımızı, iş süreçlerini, eğitimi ve sosyalleşme şekillerini hızla değiştirdiğini örneklerle anlatan Doğanata’nın konferansını Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Rıza Doğanata, Başkan Yardımcısı Selim Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler dinledi.

Konuşmasına rakamlarla başlayan Dr. Doğanata, “Dünyadaki tüm verilerinin yüzde 90'ı son iki yılda oluşturuldu. Her gün yaklaşık 2,5 kentilyon (2,5 milyon trilyon) bayt veri üretiyoruz. Günde cep telefonu kısa mesajları 625 TB, tweet mesajları 12 TB, New York borsasında yapılan işlemler 1 TB yer tutuyor. Sensörler, GPS sinyalleri, internete koyulan resimler, videolar, yazılar, sosyal medya sitelerindeki yazışmalar her gün veri okyanusunu biraz daha genişletiyor.” dedi. Beş sene önce Çin’de meydana gelen bir depremi Jeoloji Merkezi’nin kabul edip açıklamasının üç ay aldığını ancak artık bilgi saklamanın mümkün olmadığını dile getiren Doğanata, “1940 yılında ilk kez ticari yayın yapan radyo, 38 yılda ancak 50 milyon kullanıcıya ulaşabilmişken Facebook bir senede, Twitter dokuz ayda bu sayıya ulaştı. Teknolojinin yayılma hızı, inanılmaz boyutlara geldi.” şeklinde konuştu.

Sosyal ağlarda kullanılan kelimeler üzerinden yapılan analizlere göre firmaların mal üretim kalitesinin arttığına dikkat çeken Yurdaer Doğanata, "Basına verilen ilanların yerini, müşteri memnuniyeti analizleri aldı. Artık her birey, birer reklam ajansı gibi beğenisi ya da şikâyetine göre üretimi etkiliyor.” dedi. Artık her an herkesin izlenebilir olduğuna değinen Doğanata, “Kredi kartıyla ayakkabı alanın cebine, giyim reklamı mesajı geliyor. Twitter’da IBM uygulamasından şikâyet edene, IBM Genel Müdürü yanıt veriyor. Her an herkesi izleyebilen ve zaman zaman tacize varan uygulamaları olan bu sisteme karşı hukuk ise henüz yetersiz kalıyor. Tüm dünyayı bu konuda ortak bir hukuk platformunda buluşturmaksa imkânsız görünüyor." diye konuştu.

Bütün teknolojik gelişmelere rağmen geleceği tahmin edebilmenin hâlâ çok zor olduğunu vurgulayan Dr. Doğanata, önemli olanın veri analizlerini iyi değerlendirip olasılıkları hesaplayabilmek olduğunu söyledi. Doğru fikir yürütmenin kazandıracağını belirterek, "Amerikan seçimlerinden iki hafta önce Twitter analizleri, Obama’nın Romney karşısında yüzde 51 oyla kazanacağını söylüyordu. Başkan Obama, yüzde 51.0 ile seçimi aldı." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.