1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dere yatakları tamamen dolu, menfezler yetersiz
Dere yatakları tamamen dolu, menfezler yetersiz

Dere yatakları tamamen dolu, menfezler yetersiz

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında geçtiğimiz haftalarda Eşme'de büyük bir yıkıma sebep olan sel felaketi ile ilgili açıklama yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, bölgedeki 5 derenin yatağının tamamen dolu olduğu, bu sebeple felaketin boyutlarını b

A+A-

Yılda 4 kez yapılan, il genelindeki kamu yatırımlarının gözden geçirildi  İl Koordinasyon Kurulu toplantılarının bu yılki 3 ncüsü önceki gün  Kocaeli Valiliği’nin yeni kompleksinde yapıldı.  250 kişi kapasiteli Akçakoca Toplantı Salonu’nda  gerçekleşen İl koordinasyon Kurulu toplantısına  Vali Hasan Basri Güzeloğlu Başkanlık yaptı.  Eski Valilik binasındaki salona oranla çok daha görkemli ve büyük olan  Akçakoca Salonunun büyük bölümü, bu önemli toplantıda boş kaldı.  İl Koordinasyon kurulu toplantısında ağırlıklı olarak  geçtiğimiz günlerde özellikle Kartepe Eşme bölgesini etkileyen büyük sel felaketi  değerlendirildi, alınması gereken önlemler tartışıldı. 

5 DERENİN ISLAHI ŞART 

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında sel baskını konusu gündeme gelince Büyükşehir Belediyesi İSU Genel müdürü İlhan Bayram söz aldı.  Bayram şunları söyledi: “Çok kısa sürede çok şiddetli yağış oldu. Menfezler taştı,  köprü ağızları tıkandı.  Sular yollara taştı, binalar zarar gördü. Dere yatakları tamamen doldu.  Bu bölgedeki beş derenin(maden deresi, Kuru Dere,  Liman Deresi, Tapağaç deresi,  Değirmen deresi)  yatakları dolu olduğu için Sapanca Gölü’ne sağlıklı su akışı olmuyor.  Eşme ve çevresinde gerekli kamulaştırmalar da yapılmadığı için  derelerin suları Sapanca Gölü’ne aktarılamıyor. Menfezlerin genişletilmesi ,  D-100’ün  alt kısmında  iyileştirmeler yapılması gerekiyor.” 

TEK SORUMLU İSU DEĞİLDİR

Bölgenin alt yapı sorunları hakkında da ayrıntılı açıklamalar yapan İSU  Genel Müdürü İlhan Bayram şöyle devam etti: “Kartepe, Sarıdere, Konak, Çamlık bölgelerinde menfez çalışmaları yüzde 30 seviyesine ulaştı.  Çelik Halat yanından geçen derenin açılması gerekiyor. İzmit’in düz yerlerinde de yağmur suyu  sorunlara neden olabiliyor. Bu işler için 2.5 milyon TL’lik yatırım gerekiyor.  İzmit’te  Alikahya,  Kullar yağmur suyu çalışmaları devam ediyor.  derince Kaşkaldere’de, Başiskele  Bahçecik ve Seymen’de çalışma yapıyoruz.  İzmit Yeşiyova ve Gündoğdu  Mahallelerinde kanalizasyon ve  yağmur suyu şebekeleri için ihaleye çıkacağız. Sel baskınlarının tek sorumlusu İSU değildir. Bu konularda ortak çalışmalar yapmamız gerekiyor.  Derelerin üzerine yol yapılırsa,  vatandaş İSU’yu bağına, bahçesine sokmazsa, bu sorunlarla başa çıkmak zorlaşır.  İSU olarak 2015 yılında  dere ıslahı,  şebeke çamlışmalarına  147 milyon TL’lik yatırım bütçesi ayırdık.  Sel sonrası  bu bütçe  160-170 milyon TL’ye yükseldi. 
COĞRAFİ ŞARTLAR, İKLİM DEĞİŞİYOR 
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram İl Koordinasyon Kurulu toplantısındaki konuşmasında geçen yıl son 50 yılın en büyük kuraklığının, bu yıl son 50 yıldaki en şiddetli yağışların yaşandığını hatırlatarak şöyle devam etti: “Bu hadiseleri  küresel ısınma ve mevsimlerin değişiminin bir sonucu olarak görüyoruz. Halen Yuvacık barajı tam dolu durumda.  D-100 üzerinde problem çıkartan 5 deremiz var. Eşme’deki Maden Deresi, şiddetli yağışın ardından bütün ağaçları söktü, aşağıdaki köprüye getirdi. Coğrafi şartlar ve iklim değişiyor. Dolayısıyla alınması gereken önlemler de değişiyor.

VALİ’DEN UYARILAR 

İl koordinasyon Kurulu toplantısına başkanlık yapan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, halen ilimizde devam eden kamu yatırımları hakkında rakamsal bilgiler verdi.  Toplantıda DSİ 1 nci Bölge Müdürü  Nazmi Koçak,  Kartepe ilçesindeki Eşme, maden, Limon, Kuru ve Topağaç dereleri ile ilgili taşkın raporlarını anlattı.  DSİ 1 nci Bölge Müdürü Nazmi Koçak,  geçen yıl sözleşmesi imzalanan  Karamürsel İnesbeyli göleti ile ilgili son durumu da anlattı.  Koçak göletin enkazının kim tarafından kaldırılacağı konusunun belli olmadığını söyleyince, Vali  Güzeloğlu kızdı.  Vali, “DSİ  bir enkaz bedeli konusuna takılıp kalmış.  Kaymakam Bey, sizin koordinatörlüğünüzde Büyükşehir Belediyesi ile bir toplantı yapın, beni bilgilendirin.  Herkese sorumlulukları dağıtılsın. Anlaşmazlık varsa, benim haberim olsun” dedi. Vali Güzeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün müdürlerimize söylüyorum.  Yatırımlarda bu tür işlerin koordinasyonunu hakkında Kaymakamlara bilgi verin.  Şu tarihte yatırım başlayacak, şu tarihte bitecek diyoruz.  Bir ilçede bir yatırım devam ederken, kaymakamların bu konudan bilgi sahibi olması anlaşılır durum değildir.” 
ARAT DA SÖZ ALDI 
İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Kartepe Belediyesi BaşkanYardımcçısı Zafer Arat da söz aldı. Arat şunları söyledi: “Selden sonra Eşme, Uzuntarla ve Acısu’yu temizledik.  İzmit ve Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarına teşekkür ederiz.  Afetten zarar gören vatandaşımız, esnafımız çok sıkıntılı. Esnaflara yardım edilmiyor.” Vali Güzeloğlu Kartepe ilçesindeki zararın karşılanması için DSİ ile Belediyelerin birlikte çalışmalarını istedi.  Kartepe Başkan yardımcısı Arat, “DSİ’ye araç yardımı yapabiliriz.  Ama kamulaştırma konusunda yardımcı olamayız” dedi.  DSİ Bölge Müdürü Nazmi Koçak da “Biz geçici yol için yardım istiyoruz. Kamulaştırma için değil” dedi. 
KÖPRÜ 2016 BAŞINDA 
Toplantıda Karayolları 1 nci Bölge Müdür Yardımcısı Yener Birliker de söz aldı, Körfez Geçiş Köprüsü hakkında bilgi verdi.  Birliker, köprünün yatırım maliyetinin 3.6 milyar TL olduğunu söyledi,  köprünün açılışının 2015 yılı sonuna yetişmeyeceğini, ama 2016 yılı başında köprünün hizmete açılabileceğini söyledi. 
Bu haber toplam 3156 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum