Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Derince FK

A+A-
Derincespor A.Ş’deki son gelişmelerin, daha doğrusu kulübün belediyeye geri verilmesi ihtimalin ortadan kalkmasının ardından ilçede bir adım atılması gerekiyordu.  Bu konudaki düşüncemi, önerimi daha önce yazmıştım. Yeni bir kulüp kurup BAL’da mücadele eden Demirspor’un lig hakkının alınarak yola devam edilmesinin doğru bir seçenek olduğunu belirttim. Bu öneriyi getirirken sadece en kısa yoldan profesyonel lige çıkmayı, yani işin sadece yarışmacı takım tarafına bakmadım,  Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un çok önemsediği potansiyelin değerlendirilmesi, geleceğe yatırımı da dikkate aldım. Bu projeyle hem profesyonel lig hedefine ulaşmak kolay olur, hem de güçlü bir alt yapı oluşumu sağlanır diye düşündüm. Aslında ilçede spor konusunda söz sahibi isimler de doğru yolun bu olduğunda birleşiyordu. Her hangi bir anket çalışması yapılmadı ancak ben ilçe halkının, ilçedeki spor kamuoyunun da bu düşüncede olduğuna inanıyorum. 
YEŞİLYURT BİRLEŞME ZEMİNİNİ AYARLADI
Derince Limanının özelleştirilmesi, yeni patronların spor kulübüne sıcak bakmaması, daha doğrusu Demirspor’un lig hakkının devri konusunda bir engel, bir sorun olmaması projenin hayata geçmesi adına önemli bir fırsattı. Derince Belediyesi meclis üyesi ve Demirspor’un genel koordinatörü, ilçede sporun önemli otoritesi Talip Yeşilyurt yaptığı görüşmelerle birleşme zeminini oluşturdu. Derince Belediyesi bünyesinde kurulan Derince FK, Demirspor’un lig hakkını alacak, yani BAL’dan başlayacak, Demirspor’un mevcut alt yapı kadrolarına takviyeler yaparak gelecek sezondan itibaren akademi liglerinde mücadele edebilecekti. Bu fikir, öneri ilçede onay gördü.  Demirspor Kulübü de tamam dedi. Ancak son sözü söyleyecek, yetkili isim Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’tan vize çıkmadı. Ya Başkan Bulut’a proje doğru anlatılamadı, ya da Başkan Bulut kendine göre bazı gerekçelere dayanarak bu projeyi onaylamadı. 
DERİNCESPOR A.Ş.’NİN DURUMU NET DEĞİLDİ 
Kulağıma ilçedeki diğer amatör kulüplerin Demirspor ile bu projenin yapılmasına karşı çıktığı, tepki koyduğuyla ilgili haberler geliyor. Örneğin Çınarlıspor camiasından, “Madem böyle bir niyet vardı neden geçen sezon bizim kulüp üzerinden bu yapılmadı? Dün bizimle olmadıysa, bugün başka bir kulüple de yapılamaz” seslerinin, tepkilerinin yükseldiği duyumlarını alıyorum. Evet, Çınarlıspor geçen sezon BAL’daydı ve Yeşil-Beyazlı camiada böyle bir beklenti vardı. Ancak Derince Belediyesi’nden böyle bir girişim olmadı. Ayrıca ilgili kulüp ilçeyi en üst ligde temsil ediyor olmasına rağmen belediyeden destek alamamaktan yakındı.  Takım küme düşünce de belediyeye yönelik tepkiler oluşmaya başladı.  Bu tepkileri gösterenler, Demirspor ile bu işin yapılmasına karşı çıkanlar önemli hususları gözden kaçırıyorlar. Öncelikle geçen sezon bir kulübün isim hakkını alarak yola devam edilmesi ciddi bir şekilde gündeme gelmedi. Zira Derincespor A.Ş. ile ilgili durum bugünkü gibi değildi. 

BULUT’U ÇINARLISPOR’UN TEPKİSİ Mİ ETKİLEDİ?   
Derincespor’un belediyeye geri verilip verilmemesi durumu belirsizdi. Böyle bir belirsizlik varken, kulübün geri verilmesi ihtimali söz konusuyken Çınarlıspor kulübü üzerinden bu projeyi hayata geçirmek doğru olmazdı. Derincespor A.Ş.’nin belediyeye geri verilmeyeceği son birkaç ay içinde, yaşanan gelişmeler sonrasında belli oldu. Dikkat edilirse bu olasılıktan umudun kesilmesinin ardından yeni bir kulüp oluşumu için harekete geçildi. Proje için doğru zaman geçen sezon değil, bu sezondu.  Dolayısıyla Çınarlıspor’dan gelen, “Neden geçen sezon bizimle bu düşünülmedi” tepkisi haklı değildi. Derince Belediye Başkanı Bulut, eğer bu sebepten, gelebilecek tepkilerden dolayı önüne gelen Demirspor projesine karşı çıktıysa hata yapmış, yanlış düşünmüştür. Bunu Başkan Bulut’a iyi anlatmak gerekir. Başkana en doğru projenin Demirspor’un isim hakkından gitmek olduğu anlatılmalı ve ikna edilmeli. 
HEM YETİŞTİRİP, HEM YARIŞACAK BİR KULÜP 
Tamam, alt yapıya hizmet etmek, ilçedeki potansiyeli değerlendirmek güzel, doğru bir iş. Ancak tek başına yetmez. Derincespor A.Ş. ilçenin temsilcisi olarak kabul edilmediğine, dışlandığı göre ilçede mutlaka yarışmacı bir takım oluşumu sağlamak gerekir. Demirspor’un lig hakkıyla iddialı bir yarışması takım kurmak ve profesyonel lige çıkmak çok zor değil. Arada sadece bir lig var çünkü. Sıfırdan başlamak, kendi yetiştirdiğin futbolcularla basamakları birer birer çıkmak çok uzun vadeli bir proje.  Buna gerek de yok. Demirspor’da çok zengin bir alt yapı var. Bu sezon bile akademi liglerinde mücadele edebilecek düzeyde, kapasitede. Belediyenin tesis ve bütçe imkanını üzerine koyarsanız, çok güçlü bir alt yapı oluşumu sağlarsınız. Bir taraftan yetiştirir, öbür taraftar yarışırsınız. İkisini birden pek ala götürürsünüz. Bu potansiyel Derince ilçede fazlasıyla var.
İKİSİNİ BİRDEN YAPMAK İÇİN EN DOĞRU ADRES 
 Evet, ilçedeki yetenekli futbolcu potansiyelinin değerlendirilmesi çok önemli. Başkan Bulut bundan dolayı Derince FK projesini hayata geçirmek istiyor. Kimsenin alt yapıya yönelik bu çalışmaya diyecek bir sözü yok. Ancak bu potansiyelin değerlendirileceği ve ilçedeki futbolseverlere hitap edecek yarışmacı bir takım da gerekli. İkisini birden yapmak için Demirspor en uygun adres. Demirspor’un lig hakkı ve güçlü alt yapısıyla bir taşla iki kuş varmak mümkün. Aklın yolu bir. Dilerim ki, Başkan Bulut yeni kurulan kulüpte sadece alt yapı olacak kararını gözden geçirir,  yeniden bir durum değerlendirmesi yaparak ilçenin menfaatleri ve beklentileri doğrultusunda Demirspor projesini hayata geçirir. Bu yapıldığında, doğru bir teknik yapılanma ve planlamayla Derince FK gerek alt yapısı, gerekse yarışmacı takımıyla büyük ses getirecek, örnek gösterilecek kulüpler arasında yer alacaktır. 
Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.