1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Derince Hastanesine iki yeni endoskopi
Derince Hastanesine iki yeni endoskopi

Derince Hastanesine iki yeni endoskopi

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni aldığı çocuk ve erişkin endoskopi cihazları ile hizmet sunmaya devam ediyor. Genel olarak mide, barsak, karaciğer, safra yolları ve pankreas hasta

A+A-

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni aldığı çocuk ve erişkin endoskopi cihazları ile hizmet sunmaya devam ediyor. Genel olarak mide, barsak, karaciğer, safra yolları ve pankreas hastalıklarının tetkik ve tedavisi ile ilgilenmesi yanında, endoskopik girişimlerin de yapıldığı gastroentereloji kliniğinde, sindirim sistemi kanamaları, mide ve barsak hastalıkları ülseratif kolit, crohn hastalığı, pankreas hastalıkları, kronik viral hepatitler (hepatit B, Delta ve C) karaciğer sirozu, portal hipertansiyon, asitetyoloji hastaları, kronik karaciğer hastalıkları, karaciğer kitleri tetkik ve tedavi ediliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Gastroentereloji Uzmanı Dr. Züleyha Çetinkaya “Endoskopi ünitemizde en son teknoloji ürünü olan cihazlar ile yapılan endoskopik işlemler; kolonoskopi, rektosigmoidoskopi, gastroskopik incelemeler, kanamaların endoskopik tedavileri, özefagus varis band ligasyonu, polipektomi, argon plazma koagülasyonu, beslenme amaçlı perkütan endoskopik gastrostomi tüpü yerleştirilmesidir. Ünitemize yeni katılan tam donanımlı endoskopi cihazı ile hem üst, hem alt endoskopik işlemler yapılabilmekte ve cihazın özelliği olan “MBI, multiband imaging” ile yapısı bozulmuş hücreler daha iyi görülmekte ve bu bölgelerden biyopsiler alınabilmektedir. Argon plazma koagülasyon cihazı ile de sindirim sisteminde endoskop ile ulaşılabilen bölgelerdeki damar genişlemeleri yakılabilmekte, kanamalara müdahale edilebilmektedir” şeklinde konuştu.

Çocuk Gastroenterelojisi Uzmanı Dr. Ayşen Aydoğan ise, “Çocuklarda üst gastrointestinal sistem endoskopisi ve kolonoskopi, tanıya yönelik olarak ya da tedavi amacıyla kullanılabilmektedir. Tekrarlayan karın ağrıları, inatçı kusmalar, üst ve alt sindirim kanalı kanamaları, polip şüphesi, kronik ishal, koroziv madde alımı ve sindirim kanalını tutan bazı hastalıkların (çölyak hastalığı, inflamatuvar bağırsak hastalıkları gibi) tanısında hekime önemli bilgiler sağlayan bu uygulamalar; tedavi amaçlı olarak karaciğer hastalarında gördüğümüz yemek borusu varislerinin bantlanarak ya da ilaç enjeksiyonuyla ortadan kaldırılmaları, karından beslenme amaçlı mideye kalıcı tüp yerleştirme, sindirim kanalından polip ya da yabancı cisim çıkarılmasında hastalarımızın hizmetine sunulmuştur” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.