1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Derince’de atılması gereken adım
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Derince’de atılması gereken adım

A+A-
Yeniden geçmişe gidip, şöyle olsaydı böyle olsaydı edebiyatı yapmak, boşa konuşmak, zaman kaybetmek istemiyorum. Geçmişe dair bildiğim bir gerçek var ki, eski belediye başkanı Aziz Alemdar, resmen kulübün altına dinamit koymuştur. Son iki yıl yaşanan tüm olumsuzlukların, sıkıntıların baş sorumlusu, daha doğrusu sorumlusu Alemdar’dır. Mutlaka şimdiki belediye başkanı Ali Haydar Bulut ile kulüp başkanı Şahin Çavuşoğlu’nun da gelinen süreçte hataları oldu ancak en başında Alemdar kulübü sinsice bir planla A.Ş. yapmasa belediyenin kulübe tavrı, boykotu olmayacak, dolayısıyla faaliyetler aynen devam edecekti. Gizli plan sonrasında Belediye Başkanı tavır koyunca, tesis ve maddi destek sıkıntısıyla önce diğer branşlardaki faaliyetler donduruldu, ardından akademi liglerinden çekilme kararı alındı ve en son olarak da kısa bir süre önce küçük yaş gruplarındaki tüm kategoriler kapatıldı.

DERİNCE’DE SPORUN KATİLİ OLARAK ANILACAK 
Bugün Derincespor kendi sahası yerine başka bir sahada maçlarını oynamak zorunda kalıyorsa, bugün Derincespor akademi liglerinde yoksa, küçük yaş gruplarındaki takımlar kapanmışsa, bugün diğer branşlardaki faaliyetler dondurulduğu için yüzlerle sporcu açıkta kalmışsa ne Bulut, ne Çavuşoğlu; bunun suçlusu Alemdar’dır, yaşanan olumsuzlukların, mağduriyetlerin tüm vebali ona aittir. Tek gerçek budur ve ben bu konuda isteyenle istediği yerde tartışmaya hazırım. Aziz Alemdar yeniden belediye başkanlığına aday gösterilmemesi sonrasında adeta düğmeye basmış ve ilçede spor adına yapılan tüm güzellikleri berbat etmiş, Derincespor’u kelimenin tam anlamıyla katletmiştir. Tarih Aziz Alemdar’ı asla affetmeyecek, üzerinden yıllar geçse de onun adı Derince’de sporun katili olarak anılacaktır.

UTANMASALAR ÇAVUŞOĞLU’NU KAHRAMAN İLAN EDECEKLER 
Gelelim asıl konumuza. Bugün ve bugünden sonra ne olacak, ne olmalı sorusuna. Başkan Şahin Çavuşoğlu hakkındaki hüküm sonrasında düşüncelerimi köşemde yazdım. Bu saatten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz, kulübü yeniden asıl sahibi belediyeye geri verilmesi gerekir dedim. Aradan geçen süreçte bu yönde bir adım atılmadığı gibi tam tersi hiçbir şey olmamış gibi hareket edildi. Hatta birileri hüküm kararını haber yaptık diye bizi hedef aldı. Hani utanmasalar işlediği suçtan dolayı Çavuşoğlu’nu neredeyse kahraman ilan edecekler! Aradan epeyce bir süre geçti. Başkan Çavuşoğlu’ndan bir haber yok. Avukatları, kulübün diğer yöneticileri de bir şey söylemiyor. İşin ilginç yanı ne belediye yetkilileri, ne ilçenin önde gelen isimleri, ne halktan da çıt çıkmıyor. Kimse ne oluyoruz diye sormuyor. Şaşıyorum bu olup bitene. Bu kadar mı duyarsızız, bu kadar mı öldük diye kendime sormadan edemiyorum. 

ÇAVUŞOĞLU BIRAKMIYOR DİYE İLÇEDE SPOR BİTECEK Mİ? 
Neyse, bundan sonraki süreçle ilgili benim bir fikrim, önerim var. Anlaşılmıştır ki, alınan mahkumiyet kararına rağmen Çavuşoğlu’nun kulübü belediyeye geri vermeye niyeti yok. Hisselerin büyük bir bölümü elinde olduğu için kulübü kendi malı olarak görüyor ve bu şekilde devam etmeyi düşünüyor. Bu çok yanlış. Ancak adamdan kulübü zorla geri alacak halimiz de yok. Bırakmıyorsa, benim diyorsa bu işi daha fazla uzatmanın zaman kaybından başka bir şey olmayacağı görüşündeyim. Çavuşoğlu kulübü bırakmıyor diye ilçede spor bitecek mi? Elbette bitmeyecek, bitmemeli. Derince’de futbol altyapısı, diğer branşlardaki faaliyetlerin yeniden hareketlenmesi gerekir. Bunu sağlamak öncelikle Derince Belediyesi’nin görevi. İlçede çok zengin bir futbol altyapı potansiyeli var. Mevcut kulüp ilçe potansiyeline hitap etmiyor, altyapısını kapatıyorsa, devreye Derince Belediyesi girecek ve bu açığı kapatmalıdır.

BU KULÜP DERİNCE İLÇEYİ TEMSİL ETMİYOR 
Net bir şekilde anlaşılmıştır ki, şu anki kulüp Derince ilçeyi temsil etmiyor. Anonim Şirket olan kulüp şahıs malı. Dolayısıyla Derincespor isminin kullanılmamasına yönelik bir dava açılsa, mutlaka sonuç alınır. Aslında böyle bir başvurudan önce Şahin Çavuşoğlu, kulübün adını değiştirmeli. Kendi şirketinin adını da verebilir, istediği, uygun göreceği başka bir isim de. Örneğin Çavuşoğlu Spor A.Ş. olabilir. Kulüp zaten kendi malı, istediği adı kullanır. Farklı isimle kulüp istediği yoldan gider. Kimse de Çavuşoğlu’na karışmaz. Canının istediği gibi kulübü yönetir. İşin o tarafı bizi, kimseyi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren diğer tarafı. Bu durumda ilçeye bir kulüp gerekecek. Derince ilçeyi temsil edecek, hem yarışacak, hem altyapılarla faaliyet gösterecek bir kulüp. 

DEMİRSPOR’UN LİG HAKKIYLA YOLA DEVAM EDİLİR
Sıfırdan, en alttan başlamak bir seçenek. Ancak buna gerek olmadığı düşüncesindeyim. İlçeyi en üst ligde temsil eden kulüple kısa yoldan bu iş çözülebilir. Adres belli, BAL’da yer alan Demirspor. Zaten özelleştirme sonrasında kulübün akıbetinin ne olacağı meçhul. Demirspor’un da bir çıkış aradığı ortada. Demirspor kongreye gider, Derince Belediyesi’nin bünyesine geçer. Lig hakkı alınır.  Derincespor adı mutlaka geri alınacağı için kısa bir süre sonra Demirspor’dan Derincespor’a geçilir ve kulüp BAL’dan yola devam eder. Belediyenin desteği olacağı için güçlü bir bütçeyle hem yarışmacı takım, hem futbol altyapısı, hem de diğer branşlarda Derince’ye hitap eden, temsil eden kulüp ortaya çıkartılmış olur. Bence hiç vakit geçirmeden bu formülü hayata geçirmek için harekete geçilmeli. Derince ilçe için, Derince’deki sporcu potansiyeli için en akılcı yol budur. 
OKUR KÖŞESİ 
“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın yapılacak olan tramvay hattının yeni stada kadar uzatılıp uzatılmayacağı sorusuna ileride gerekirse yapılır diye cevap vermiş. Bunun için ilerisini görmeye gerek yok. Tramvay hattı mutlak suretle yeni stada uzatılmalı. Bunun için çalışmalara şimdiden başlanmalı. Şuan sadece Alikahya 26 nolu minibüs hattı ile stada ulaşılabiliyor. Geçtiğimiz yıl amatör kümede 25.000 kişiye oynadığımızı yetkililere birilerinin iletmesi gerekiyor. Gidiş dönüş hesaba katıldığında en azından 20-25 bin kişi maç günleri stada gidecektir. Tramvay ile ilk yıl günde 16.000 kişi taşınması planlanıyor. Oysa stada bundan çok daha fazla insan maç günleri gidip gelecek. Bu sebeple bunun düşünülmesi ve planlanması gerekiyor” EMRAH ÖZŞAHİN 
Bu yazı toplam 522 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum