1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Derince'de 'pazar' krizi çözüldü
Derince'de 'pazar' krizi çözüldü

Derince'de 'pazar' krizi çözüldü

Derince Belediyesi tarafından yapılan Yenikent Kapalı Pazar Alanı'nın bugün kapılarını halka açması bekleniyordu. Ancak pazarcılar yeni alanda tezgah açmadı ve belediye önünde eylem yaptı

A+A-

İLK GÜN SIKINTILI BAŞLADI

Derince Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yenikent Kapalı Pazar alanın açılışı olaylı oldu. Pazar alanının Pazar kurulumuna uygun olmadığını belirten pazarcılar, önce belediyeye yürüdü ardından Yenikent’te Pazar kurmamaya karar verdi. Yaşanan gelişmeler karşısında devreye giren Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince Pazarcılar Odası ve pazarcılarla makamında bir araya geldi. Sorunun çözümü için devreye giren Aygün, yeni Pazar alanında pazarcılarla gezdi ve sorunları yerinde gördü. Aygün, pazarcılara mevcut yerinde iki ay daha Pazar kurmalarına müsaade etti ve eksiklerin giderilmesi için çalışma başlattı.

_mg_6085.jpg

EYLEM YAPTILAR

Derince Belediyesi tarafından geçmiş dönem başlatılan Yenikent Kapalı Pazar alanı projesi tamamlandı. Pazar alanın devreye girmesi için belediye pazarcılara çağrı yaptı ve dün ilk pazarın kurulması planlandı. Ancak pazarcılar alanı yeterli bulmadı ve Pazar kurmadı. Pazarcılar önce belediye binasına yürüdü. Burada zorla binaya girmek isteyen pazarcıları polis engelledi ve biber gazı ile belediyeye girişleri engelledi. Anca dışarda bunlar yaşanırken Başkan Zeki Aygün’ün makamında Derince Pazarcılar Odası Başkanı Selahattin Gül ve yaklaşık 30 esnaf görüşme yaptı. Görüşmede kararlar alındı ve bu kararlar kapıda bekleyen esnaflara oda yönetimi tarafından bildirildi.

_mg_6082.jpg

PAZARI AÇMADILAR

Görüşmeden çıktıktan sonra açıklama yapan Derince Pazarcılar Odası Başkanı Selehattin Gül, “Kapalı Pazar alanının pazara uygun olmadığını başkanımıza ilettik. Pazar alanın tek olan giriş ve çıkışının çoğaltılmasını, Pazar alanın dışa dönük bölgesinde yapılan dükkanların kaldırılmasını istedik. Ayrıca bizden talep edilen paranın alınmamasını istedik. Bu konuda çalışma yapılacak. Biz de 2 ay daha mevcut alanda pazarımızı açacağız” dedi. Açıklamanın ardından mevcut Pazar alanına giden pazarcılar burada Büyükşehir Belediyesi’nin yol çalışması nedeniyle Pazar direklerini kaldırması üzerine durumu protesto ederek Pazar açmamaya karar verdiler.

_mg_6088.jpg

TOPLANTI VE İNCELEME YAPTI

Yaşanan gelişmeler üzerine yeni yapılan kapalı Pazar alanına pazarcılarla birlikte giden Başkan Zeki Aygün, burada incelemelerde bulundu ve pazarcıların taleplerini yerinde gördü. İncelemenin ardından açıklama yapan Aygün, “Bizden önceki dönem bu pazar alanı planlanıp inşaatı başlatılmış. Alan şimdi tamamlandı ve belediyemize teslim edildi. Planlama yapılırken burası haftanın 6 günü otopark, 1 günü ise Pazar alanı olacak şekilde inşa edilmiş. Burayla ilgili süreç daha önce başlamıştı. Şimdi tamamlandı ve pazarcılarımızın geçmesini istedik. Ancak sıkıntılar çıktı.

_mg_6079.jpg

SORUNLARI TEK TEK TESPİT ETTİLER

Pazarcı arkadaşlarımız buranın yeterli olmadığını söyledi. Yaptığımız toplantı ve incelemenin ardından bugün sorunu çözüme kavuşturacağız. 295 esnafımız var. Burada her esnaf başına 2,6 metrekare düşüyor. Bunun yetmediğini söylediler. Biz de yan cadde ve alanın arkasındaki alanı pazarcılara tahsis ettik. Burada bulunan dükkanların sadece 4’ü bırakılacak ve diğerleri pazarcıların masrafları karşılaması şartı ile yıkılacak. Biz onlara buraya geçmeleri için 2 ay daha süre verdik. 2 ay daha mevcut yerlerinde pazarı açacaklar ve ardından buraya geçecekler.

MEVCUT PAZARDAN BÜYÜK OLACAK

Buradaki sıkıntılar tamamlandıktan sonra arkadaşlarımız kendi aralarında kura çekerek burada yerleşim planlarını yapacak. Buraya cadde ve arkadaki bölüm eklendiğinde mevcut Pazar alanından daha büyük bir alan ortaya çıkacak. Eğer vatandaşa daha iyi ve daha kaliteli hizmet edecek bir yer varsa biz burayı kullanacağız. Burada Pazar yapan kadının çocuğunu emzirip, bakım yapacağı alanına kadar her şey düşünülmüş. Biz kimseye zarar vermek derdinde değiliz. Elbette tepkiler olacak. Önemli olan bu tepkileri verirken insani değerlerimizi korumaktır.

BÖLGEDEKİ VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ

Mevcut pazarın kurulduğu cadde üzerindeki vatandaşlar da pazarın kurulduğu gün büyük sıkıntı yaşıyor. Ambulans ve itfaiye içeri girmediği için ciddi sorunlar ortaya çıkmış. Bunları bize bölgede yaşayan vatandaşlar iletti. Biz elbette pazarcımızı da vatandaşımızı da düşüneceğiz ve ortak bir çözüm bulacağız. 6 aydır buraya taşınma ile ilgili süreç vardı. Yeni bir şey değil. Keşke bugün talep edilen çözümler daha önce talep edilseydi de bu noktaya gelinmeseydi. Bugün bize gelen talepler ayet makuldü ve biz de kabul ettik” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
11 Yorum
    İlgili Haberler