1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Derincespor’da büyük şok
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Derincespor’da büyük şok

A+A-
Bir önceki sezon tek bir idman bile kaçırmayan, her şeyle en ince ayrıntısına kadar ilgilenen Derincespor Başkanı Şahin Çavuşoğlu’nun takımın sezonu açtığı, transferin yoğun olduğu dönemde ortadan kaybolması hayra alamet değildi. Köşemde konuyu sorgularken, iki olasılık üzerinde durdum. Birincisi geçen sezon yaşanılan hayal kırıklığının ardından Çavuşoğlu’nun heyecanını yitirmiş olması, ikincisi bilemediğimiz bir durumun yaşanması.  

RESMEN DONDUM KALDIM 
 Yazının çıktığı gün aradı, son görüşmemiz de oydu. İşlerinin olduğunu, bu arada tatil yaptığını söyledi, nerede olduğuyla ilgili bilgi vermedi, arada yurt dışına çıktığından söz etti. Telefondan sonra yakında döner diye düşünüyordum ki, yıllık iznini kullanan sevgili İbrahim Gürsel’den o şok telefonu aldım. İbrahim, sağlam kaynaklardan aldığı bilgiyi aktardığında resmen donup kaldım. Başkan Çavuşoğlu hakkında tutuklama kararı çıktığı, arandığı bilgisiydi bu. Dün gazetemizde haber yer aldı. Böylece Çavuşoğlu’nun neden ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Yaşadığım şok dışında, aldığım haber beni çok üzdü. Sevgili Çavuşoğlu ile çok iyi diyalogumuz vardı. Kendisini Derincespor için önemli bir şans olarak görüyordum. Hakkında çok sayıda olumlu yazılar yazmıştım. Yeni sezonla ilgili de güzel düşünceler taşıyordum ki, bu olay patladı.  
HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK 
İbrahim Gürsel haberi verdiğinde şaşırmak ve üzülmek dışında korktuğum başıma geldi diye de düşündüm. Zira Çavuşoğlu Derincespor’a başkan olduğunda kendisini çok fazla tanımadığım için geçmişine dair bilgiler bulabilmek için Google’den bir arama yapmıştım. Şahin Çavuşoğlu yazıp tıkladığımda karşıma 2005 yılında hakkında tutuklama kararı verilen o olayın haberi geldi. Konduramadım doğal olarak, isim benzerliğidir dedim. Yüzünü kapattığı bir fotoğrafı vardı, doğru dürüst bakmadan benzemiyor diye geçtim. Sonradan da hiç üzerinde durmadım. Ta ki, olay patlayana kadar. İbrahim aradıktan hemen sonra 10 yıl önceki o haberi yeniden tıkladım. İbrahim’in verdiği bilgilerle, o haberde yazılanlar aynı olayı, aynı kişiyi gösteriyordu. 

ŞOKTAYIM, ÇOK ÜZGÜNÜM 
Şoktayım, çok üzgünüm. Aynı zamanda inandığım, güvendiğim biriyle ilgili böylesi bir haberi duymanın hayal kırıklığını yaşıyorum. İnsanoğlu zaman zaman şaşar. Şahin Çavuşoğlu 10 yıl önce şeytana uymuş, bir suç işlemiş. Adalet de karşılığında bir ceza vermiş. Yapılacak bir şey yok. Şahin Çavuşoğlu teslim olacak ve suçunun cezasını çekecek. Sonra da gençlik hatasının bedelini ödemiş olarak yaşantısına kaldığı yerden devam edecek. Tabi ki, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Zor bir durum. Allah kimsenin başına böyle bir olay vermesin, Allah yardımcısı olsun.

DERİNCESPOR NE OLACAK? 
Tabi bir de işin Derincespor kısmı var ki, çok önemli. Bu gelişmenin ardından kulüpteki süreç nasıl işleyecek, neler olacak? Sonuçta ortada bir hüküm var ve ceza süresi de az değil. Hisselerin önemli bir bölümüne sahip olan Çavuşoğlu kulübü kaçakken veya hapisteyken uzaktan idare etmeyi düşünüyorsa eğer yanlış yapar. Bence bunu aklının köşesinden bile geçirmesin. Çavuşoğlu’nun bu olay sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeğiyle hareket etmesi, üzerindeki hisseleri devrederek kulübü Derince Belediyesi’ne geri vermesi gerekir. İnanıyorum ki, bunu yapacaktır. 

Vinsan krizi nasıl aşıldı?  
Özellikle geçen sezon Kocaelispor idman sahayı bulmak için kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyor, büyük çile çekiyordu. Yanlış hatırlamıyorsam takım 17 farklı yerde antrenman yaparak son derece ilginç ama düşündürücü bir rekor kırmıştı. KEV Tesisleri’nin devde dışı kaldığı dönemde aslında Kocaelispor’un işini görecek, imdadına yetişecek bir saha vardı. Üstelik de uzakta değil, tam şehrin merkezinde. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Vinsan Tesisleri’ndeki doğal çim sahayı kast ediyorum. Büyükşehir Kağıtspor futbol faaliyetlerini durdurmuştu. Saha boştu. Ancak Kocaelispor ne zaman bu sahayı istediyse olumlu yanıt alamadı. Genellikle bakımda dendi, zaman zaman da dolu olduğu söylendi. Kuşkusuz bakım zamanları olmuştur, dolu olduğu günler de. Ancak bu süreler kısaydı. Genel anlamda saha elverişliydi. Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimi yani Gençlik ve Spor Müdürlüğü Kocaelispor’a sahanın kapılarını hep kapalı tuttu.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA 
 Şehrin göbeğindeki çim saha boş dururken kentin adını taşıyan takım antrenman yapacak yer için çalmadık kapı, gitmedik yer bırakmadı. Bu Kocaelispor’a yapılan bir zulümdü, eziyetti.  Çok yazılar yazdık bu konuda, bağırdık çağırdık, kimse oralı olmadı. Başından beri hepimiz Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan gelen bir talimat doğrultusunda sahanın kapılarının Kocaelispor’a kapatıldığını düşünüyor, sanıyorduk. Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a bakışından böyle bir yorum, öngörüde bulunuyorduk. Ancak geçtiğimiz hafta yaşananlardan sonra gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Sahanın kendilerine bakımda diye verilmeyip Arap takımlarına tahsis edilmesi Başkan Bahri Yavuz’un tepesini attırdı. Bardağı taşıyan bu son damladan sonra Başkan Yavuz gözünü karartıp Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na gitti. “Neden böyle yapıyorsunuz, biz size ne kötülük ettik de sahayı vermiyorsunuz” diyecekti. Amatörlerin kupa töreninde bir fırsatını bulup Karaosmanoğlu’nun yanına oturdu. 

KARAOSMANOĞLU ŞAŞIRDI  
Hemen arkalarında oturuyordum ve olup biteni takip ediyordum. Yavuz’un konuşması karşısında Başkan Karaosmanoğlu şaşırdı, çünkü sahanın verilmemesine yönelik ne bir talimatı vardı, ne de olup bitenden bilgisi. Biraz ötede oturan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Doğa Ergün’ü yanına çağırdı ve Başkan Yavuz’un söylediklerini aktardı, “Bunlar doğru mu ?”diye sordu. Ergün, Kocaelispor’un istediği zamanlar sahanın bakımda veya dolu olduğunu söyledi ama hazırlıklı gelen Başkan Yavuz, aksini belgelerle, yazışmalarla ispat etti. Sahanın bahane üretilerek Kocaelispor’a verilmediği anlaşıldı. Başkan Karaosmanoğlu bu duruma kızdı ve müdürüne bundan sonra böyle bir durum olmamasına yönelik talimat verdi. Bir anlamda Karaosmanoğlu, sahanın kapılarını Kocaelispor’a açtı. Bir önemli nokta daha var. Yavuz, yaşadıkları sıkıntıyı anlatınca şaşıran Karaosmanoğlu, “Madem böyle bir durum vardı neden beni aramadın” diye sordu. Yavuz da, “Böylesi küçük bir konu için sizi rahatsız etmek istemedim” yanıtı verdi. Karaosmanoğlu, Yavuz’a rahatsızlık verecek bir durumun olmayacağını, her zaman arayabileceğini söyledi. 

EMİR BÜYÜK YERDEN GELDİ 
Evet, gelişmeler böyle.  Sahanın verilmemesini Başkan’ın bir talimatı olarak düşünmüştük, yanılmışız.  Evet, Karaosmanoğlu, Kocaelispor’a maddi destek sağlamama konusunda kesin tavırlı ama bu demek değil ki, lojistik yönden de ambargo uygulasın, sahaları kapatsın. O kadar da değil demek ki. İlgili birim sorumlusuna yani Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Doğa Ergün’e gelirsek. Biliyorum Kocaelisporlular bu adama çok öfkeli ve kellesini istiyor. Başta ben de aynı düşüncedeydim ama iyi düşünce faturayı ona çıkartmanın haksızlık olacağı kanaatine vardım.  Doğa Beyin kendi başına, keyfi olarak böyle bir şey yaptığını sanmıyorum. Buna cesaret edemeyeceğini düşünüyorum.  O zaman ya bir üst makamdan, daire müdüründen gelen direktifle hareket etti, ya da her hangi bir talimat almaksızın Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a olan tavrından dolayı yukarıdan tepki görmeme adına bunu yaptı. Hangisi olursa olsun, artık bir önemi yok. Çünkü duruma en üst makam el koydu, emir büyük yerden geldi.  Tek gerçek Kocaelispor artık Vinsan’daki doğal çim sahayı kullanabilecek.  Çok güzel bir haber bu. Hayırlısı olsun. 
Bu yazı toplam 722 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.