1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ders alınması gereken bir araştırma
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ders alınması gereken bir araştırma

A+A-

Yüzbinlerce öğrenci, kendi geleceğini hazırlayacağı üniversiteyi seçmek için araştırma yapıyor. Aslında üniversite tercihi, çok büyük oranda sınavda aldığınız notlara bağlı. Üniversite seçecek öğrenci, aynı zamanda üniversite eğitimi boyunca yaşayacağı şehri de seçmek zorunda. Sınav sonuçları 31 Temmuz’da açıklanacak. İlk tercihler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) mevcut üniversite öğrencileri arasında geniş çaplı bir araştırma yapmış. Malum, artık Türkiye’nin 81 ilinde üniversite var.. 
Kocaeli pekçok değerlendirme açısından Türkiye’nin en önemli, en popüler şehri. Ama üniversite öğrencileri yaşadıkları kentte rahat etmek istiyorlar. Barınma ihtiyaçlarının, ulaşım ihtiyaçlarının rahat ve ekonomik karşılanmasını, caddelerde, sokaklarda huzur içinde dolaşmayı, o kentlerde spor etkinliklerinin, eğlencenin, gençler için iş imkanlarının olmasını arıyorlar.  İçilecek bir çorbanın, yenilecek basit bir öğlen yemeğinin, ya da ekmek içi köf    tenin fiyatına bakıyorlar. Başka şehirlerden geldikleri üniversitelerinin kentinde kendilerine gösterilen muameleyi ölçüyorlar.
Bütün bu kriterlere bakıldığında, Kocaeli, bu şehirde yaşayan öğrencilerin memnun olmadığı kentler arasında yer alıyor. Üniversite öğrencilerinin yaşamaktan en memnun oldukları şehir Eskişehir. Sonra sırasıyla Antalya, Aydın, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ,  İzmir, Edirne,  Isparta, Bursa geliyor. 
……………
Bu tabloyu önümüze koyup, düşünmemiz lazım.  İşte dağ, işte denizler, işte göl.. Yaşamak için en güzel şehirlerden biri bu kent.  KOÜ ve GTÜ’nün toplam 100 bin civarında öğrencisi var. Ama çocuklar bu kentte bulunmaktan memnun değil.
Sakın yanlış anlamayın. Sorun üniversitelerde, üniversitelerin kalitesinde değil. Sorun bu şehirdeki yaşam kalitesi. Gençlerin mutsuzluğu. Oysa eskisi gibi çok büyük yurt sorunu yok. 
Ama bu şehir, başka kentlerden gelen üniversite öğrencilerine yolunacak kaz gözüyle bakıyor. Hala deprem hasarlı konutlar, fahiş fiyatlarla öğrencileri kiralanmaya çalışılıyor. Toplu taşıma pahalı. Her gün okula gidip gelmek çok büyük para. 
Anadolu’nun pek çok şehrinde hala 3 TL’ye mis gibi mercimek çorbasını taze ekmekle içebiliyorsunuz. Burada 8 TL. 
Öğrenci gençler itilip kakılıyorlar bu şehirde. Hafta sonunda gidecekleri bir futbol, basketbol maçı yok. Sinema bileti fiyatları İstanbul ile aynı. Bir kafede iki bardak çay içseler, Anadolu kentinde bir öğlen yemeği parası ödüyorlar. 
Bütün bu ve başka nedenlerle Kocaeli üniversite öğrencileri için tercih edilmeyen, beğenilmeyen bir şehir. Dikkat edin bakın. Öğrenci kenti olarak gösterilen şehirlerin büyük bölümünde CHP’li belediyeler var. Oralarda hayat daha renkli. Fiyatlar daha kontrollü. Öğrencilerin sosyal hayatı daha canlı. 
Ben KOÜ’de okurken (1980’ler) bu kente başka yerlerden gelen üniversite öğrencileri mutluydu. İstanbul’da, Adapazarı’nda oturanlar, rahatlıkla banliyö trenlerle günü birlik gidip gelebilirlerdi.  Bu kentte kalanlar, maçlara giderlerdi. Fuar’da konserlere giderlerdi. Sokakta yürürken kimsenin kıyafetine, kızla erkeğin en ele tutuşmasına karışmazdı. Şimdi öyle değil. Bu şehre okumak için başka kentlerden gelen gençler, bu şehirde mutsuz. Bu tablo, giderek KOÜ’yü tercih edecek öğrencilerin başarı seviyesini de aşağıya çekecektir. 
Sadece öğrenciler değil. Bu şehirdeki fabrikaların, şirketlerin üst düzey yöneticileri, müdürleri, CEO’ları da bu şehirde yaşamıyorlar. Ailelerini bu kentte oturtmuyor, özel şoförlü arabaları ile İstanbul’a gidip geliyorlar. Oturup, bu şehrin neden bu hale geldiğini düşünmemiz gerekiyor. 

Millet çoktan dağıldı;
Cumhur dimdik ayakta 

Türkiye seçim ittifakları ile ilk olarak 24 Haziran öncesi tanıştı. İki ittifak vardı. Biri Cumhur ittifakı(AK Parti, MHP, BBP), diğeri Millet İttifakı (CHP, İYİ Parti, Saadet, DP)
Cumhur İttifakı seçimi kazandı. Millet ittifakı ise Saadet Partisi’ni arzulanan şekilde meclise sokamadı. Seçim sonrasında Cumhur İttifakı, dimdik duruyor. Millet ittifakı ise, kendi içinde kavga ediyor. Hem CHP, hem İYİ Parti’de kurultay sancıları yaşanıyor.
…………
Son günlerin en popüler konusu Bedelli Askerlik. 15 bin TL bedel ve yaş sınırı konusunda herkes anlaştı. Ancak 28 gün temel askerlik konusu tartışıldı. MHP lideri Bahçeli bile, “Buna ne gerek var. Bu kadar sürede Yaylalar Yaylalar türküsü bile öğrenilmez.” dedi.
Ancak yasa meclis komisyonunda görüşülürken CHP, “Bedelli askerliğe tamam. Ama temel eğitim kalksın” dedi. AK Parti ise 28 günü 21 güne indirdi. Cumhur İttifakı’nın temel direği MHP, genel başkanı karşı çıkmasına rağmen, AK Parti’nin teklifine destek verdi. Yani bir şeyi CHP istiyorsa, karşısında çok büyük bir direnç var. Cumhur ittifakı, hiçbir şekilde sarsılmayacak gibi görünüyor. Millet ittifakı ise çoktan bitti. 

mesut-(2).jpg

Helal olsun 
Mesut Özil’e 

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, çok çarpıcı, çok akılcı bir açıklama ile Alman Milli Takımında artık yer almayacağını açıkladı.
Mesut Özil’in tavrı, Avrupa’da giderek yayılan, spor sahalarına bile giren “Irkçılık anlayışına” gösterilmiş en önemli, en anlamlı tepkidir. 
Adam, kökenlerinin bulunduğu ülkenin cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirdi diye, milli takımına hizmet ettiği ülkede dışlanıyor, hakarete uğruyor. Mesut’un yaptığı kesinlikle siyasi değil. İnsani ve çok haklı bir tepki. 
Devrekli Mesut yüzünden, Alman Milli Takımını bile tutmak zorunda kalıyorduk. Artık, Alman milli takımını tutmak zorunda değiliz. Sadece Arsenal’de Mesut başarılı olsun diye dualarımızı O’ndan eksik etmeyiz. 

DUVAR YAZISI 
21 gün askerlikte 
“Yaylalar Yaylalar” yetişmez.
Ama “Oy oy Emine “ şarkısı 
daha kolay öğrenilebilir. 

Bu yazı toplam 2661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum