1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Derse iyi çalışılmış
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Derse iyi çalışılmış

A+A-
Artık seçime yaklaşık 3 hafta var. Biz de işimizi daha iyi yapmak, siz okurlara kaynağından bilgi aktarmak adına,  davetlere icabet ediyoruz.
Dün, AKP’nin “Yerel seçim beyannamesi” açıklamasını izlemek için Sabancı Kültür Merkezi’ne gittim. Size bu toplantıdan notlar aktaracağım.
……..
Kimse hesabını,  “Bu şehirde AKP çok kan kaybetti. AKP’liler de durumun farkında yan gelip yatıyorlar” düşüncesi üzerinden yapmasın. Dün, bu kentteki hemen bütün sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, AKP’nin toplantısındaydı. Tabi hem iktidarda olmak, hem bütün yerel yönetimleri elinde bulundurmak, çok büyük siyasi ve ekonomik güç veriyor AKP’ye.  Sabancı Kültür Merkezi tıklım tıklım dolmuş, dışarıda pek çok kişi kalmıştı.  AKP’li bütün belediye başkanları, ilçe başkanları, milletvekili adayları hiyerarşik bir düzen içinde salona girdiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na kendini göstermek isteyenler sıraya dizildiler. 
Salon tamamen dolduktan sonra, İl Başkanı Ceyhan ile, Bakan Fikri Işık geldiler. Pek çok kişiyle tokalaşıp, kafa tokuşturdular. Özellikle bu kentte, benim AKP’lilere yönelik en önemli eleştirim, zamanı kullanmak konusundaki rahatlıklarıdır. Dünkü toplantının saat 11.00’de başlayacağı açıklandı. Ama izdiham nedeniyle oturma düzeninin sağlanamamış olmasının da etkisiyle, ancak 11.30’da başladı. Yarım saatlik boşuna kayıp, örneğin benim için çok büyük bir kayıp. Ama AKP’liler pek umursamıyorlar. 
Bu gecikmeyi,  özellikle açış konuşmasını kısa tutarak İl Başkanı Şemsettin Ceyhan biraz tolere etti. Ceyhan’la daha önce yüz yüze muhabbetlerimiz oldu. AKP il Başkanını ilk kez toplum önünde bir toplantıda kürsüden hitap ederken izledim. Ceyhan çok başarılı. Konuşmasının girişinde, hem Nihat Ergün’ü, “Geçen dönemdeki Bakanımız” diyerek; hem Mahmut Civelek’i “Geçen dönemdeki il başkanımız” diyerek onore etti. Toplantının giriş konuşmasını çok iyi toparladı ve 5 dakika içinde bitirip, kürsüyü Bakan Işık’a bıraktı. 
………..
Sayın Fikri Işık’la eskiden bir hayli samimiydik, sık sık görüşürdük. Bakan olduktan sonra doğal olarak kopukluk oldu. Sabancı Kültür Merkezi’nde 4 ncü sıradan kürsüdeki Işık’ı izledim. Çok yorgun olduğu izlenimini aldım. Gözlerinin altında morluklar oluşmuştu. Konuşması sırasında birkaç bardak su tüketti, ağzı kurudu. Bazı kelimeleri karıştırdı. Yorgun olduğunu hissettirmemeye çalışıyordu. Ama ben Sayın Işık’ın enerji dolu halini, cıvıl cıvıl, kıpır kıpır halini bilirim. Öyle değildi. AKP’nin 7 Haziran için hazırladığı “Yerel seçim beyannamesi”ndeki 150 civarında proje başlığını çok hızlı hızlı anlatırken, “Fazla zamanınızı almak istemiyorum” diyordu ama, bana sanki kendisinin de çok uzun süre ayakta duracak hali yoktu gibi geldi. 
Bu şehir, AKP’ye çok büyük destek verdi. 2002-2007-2011 genel seçimlerinde, 2004-2009-2014 yerel seçimlerinde, aradaki referandumlarda, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AKP Kocaeli’den hep Türkiye ortalamasının üzerinde ve giderek artan oranda oy aldı. Ben 2002’de Türkiye’nin; 2004’den itibaren Kocaeli’nin kaderini teslim ettiğimiz AKP’nin, bu kente hak ettiği hizmeti ve yatırımları getirmediğini öteden beri düşünen ve yazan biriyim. Türkiye’nin başka ve bizden küçük illeri ihya olurken, hemen hepsinin trafik, ulaşım sorunları tamamen biterken, Kocaeli 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde de hala trafik ve ulaşım sorunlarıyla uğraşıyorsa, bu işte bir yanlışlık, bu tabloda Kocaeli’ye yapılmış bir haksızlık bulunduğunu kimse inkar edemez. Işık dün konuşmasına başlarken, 2011 seçimleri öncesinde açıkladıkları yerel beyannamede söz verilen 1321 kalem projeden 103’nün tamamlandığını, 25’inin devam ettiğini, gerçekleşme oranının yüzde 97 olduğunu söyledi. Ama benim aklımda kalan, örneğin bir Universiad-2017 vaadi vardı. Bu şehre olimpiyat sözü verilmişti. Sadece bu söz nedeniyle, 2011 seçimlerinde AKP’ye oy vermeyi bile aklımdan geçirmiştim. Çok büyük bir olaydı Universiad 2017. Kocaeli uçardı, kurtulurdu. Bu iktidar zamanında apar topar Mersin’de, Erzurum’da, Trabzon’da olimpiyatlar yapıldı. İzmit, 2017 Universiad’ı almaya çok yakındı. Dönemin spor bakanı, 20 milyon Euro yüzünden kentimizin adaylığını çektirdi. Kimse de bir şey yapamadı.
………
Işık dün yerel seçim beyannamesini okumaya çok temkinli başladı, “Bu açıklayacağımız projelerin bir kısmı, önümüzdeki 4 yıl içinde bitecektir. Bir kısmı 2023’e yönelik vaatlerdir. Metro gibi çok büyük projeler ise, 2023 yılı sonrası içindir” dedi. 
Dinleseydiniz hak verirdiniz. AKP’liler gerçekten çok iyi çalışmışlar. Diğer hiçbir siyasi partinin Kocaeli için bu kadar detaylı bir çalışma yapması fiziken bile mümkün değil. 
Bu kadar çok projenin ortaya koyuluyor olması da zaten, bu kentin ihtiyaçlarının AKP döneminde daha da arttığının bir itirafı olsa gerektir. 
Dedi ki Sayın Bakan, “Köseköy’den D-100’e girdiğinizde, Gebze’den çıkana kadar bir tek ışıklı kavşak kalmayacak.” Ben bu vaadi 2004 yılında da duymuştum. “Gölcük’te D-130 tünele alınacak. Karamürsel’de tünele alınacak. Şehir merkezlerinde hiç ışıklı kavşak kalmayacak. Perşembe Pazarı’ndan Umuttepe’ye, Kartepe’den zirveye teleferik olacak. Yarımca’dan İzmit’e D-100’e paralel yeni yol gelecek.” 
Bütün bunların hepsi, 4 yıl önce, 8 yıl önce de söylenmişti. Eğitim ve sağlık alanında yapılanları anlattı ki, övünmeye hakkı vardı. Ama bu dönemde yapılan bütün okulları devlet yapmış gibi anlattı. Umuttepe’de Aracı ailesinin yaptırmakta olduğu Yaşlı Bakım Merkezi’ni devlet yatırımı gibi söyledi. 
Bilişim Vadisi’nden övgüyle bahsederken, bu gerçekten çok muhteşem projenin ortaya çıkmasında kendisinden önceki Bakan Nihat Ergün’ün hakkını verdi. Bilişim Vadisi, Türkiye için çok önemli bir proje. Bu projenin ilimizde olması da ayrıca önemli. AKP, Gebze, Dilovası, Çayırova bölgeleri için çok önemli projeler hazırladı. Örneğin, Yukarı Hereke ile Dilovası arasında yeni bir alternatif yol projesi var ki, gerçekten önemli. Işık, mevcut tren yolunun kuzeye taşınacağını, o zaman banliyö trenin tamamen şehir içinde kullanılacağını anlattı. Metro’ya başlanacağını, tramvayın 2017 başında çalışacağını söyledi. 
Yeni stattan bahsetti, “Onlar konuşur, AK Parti yapar” diyerek alkışı topladı. Işık, “Yeni stat bitene kadar, en kısa zamanda bu şehrin Süper Lig’de bir takımı olacak” sözünü de verdi. Bu defa Birlikspor adını ağzına almadı. Belli ki, sütten ağzı yanmış, artık yoğurdu üfleyerek yiyordu. 
AKP açısından çok güzel hazırlanmış bir program izledik. Işık’ın dün açıkladığı vaatler tamamlandığında önümüzde bambaşka bir Kocaeli olacaktır. Ama bu vaatlerin bilançosu, Kılıçdaroğlu’nun emekliye iki maaş ikramiye bilançosundan çok düşük olmasa gerektir. Daha önemlisi zaman kavramı.  AKP  7 Haziran’da da 11’in en az 7’sini alır da bu söylediklerini yapmazsa, herhalde yakasında “Ampul” rozeti olan hiç kimsenin bu şehirde inandırıcılığı kalmaz.
Bu yazı toplam 386 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum