1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Devamsızlık süresi 30 güne indi
Devamsızlık süresi 30 güne indi

Devamsızlık süresi 30 güne indi

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğrenci devamsızlık süresinde, sorumluluk sınavlarında öğretmen görevlendirilmesinde değişikliğe gidildi. Buna göre devamsızlık süresi 30 güne indi

A+A-
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle değişti. Yönetmelikte öğrencilerin sosyal medya paylaşımlarından devamsızlığa kadar pek çok değişiklik yapıldı. 
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik şöyle: 

Öğretmenin, bilgisi dışında ders sırasında bilişim araçlarıyla meşgul olmak, sosyal medyayı kullanmak ve dersin akışını bozmak yasaklandı. Bunu yapan öğrenciler disipline gönderilecek ve kınama cezası alacak. Okuldan kısa süreli uzaklaştırmak 1-5 gün arası şeklinde olacak. Arkadaşları, okul çalışanları ve diğer kişilere; söz ve davranışlarla sarkıntılık yapan, iftira eden, başkalarını bu davranışlara kışkırtan ya da zorlayan ve bu davranışları sosyal medyadan paylaşan, yayan tüm öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezası verilecek. Bilişim araçlarını ve sosyal medyayı, zararlı, bölücü, yıkıcı ve toplumun genel ahlak ve kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanmaları, bunların üretilmesi, bulundurulması, taşınmasına yardımcı olmak da disipline gönderilme sebebi sayılacak. 


Devamsızlıktan kalma süresi 45 günden 30 güne indirildi. Okul, öğrencinin devamsızlığını 5-10 ve 25'inci günlerde veliye e-mail ile bildirecek. Veli okula devamsızlık özrünü 5 gün içinde yazılı olarak açıklaması zorunlu olacak. Bir günde derslerin 3'te 2'si yarım gün, fazlası tam gün devamsızlık sayılacak. Raporlu olarak toplamda 60 gün devamsızlık yapılabilecek. 


Geçtiğimiz yıl kaosa neden olan nakiller haftalık değil aylık yapılacak. 


Dönem sonunda not yükseltmek isteyen öğrencilere her dersten ortak sınav yapılacak. 


Okul birinciliği için, 10 puandan fazla davranış puanı indirilmemiş olması şartı getirildi. Ayrıca dönem ortasında nakille gelen öğrenci okul birincisi olamayacak. 


Her türlü tütün ve tütün mamulleri ile bağımlılık yapacak her türlü maddeyi kullanmak, yanında bulundurmak ve kullananların yanında olmak da ceza sebebi sayılacak. 


Millî ve manevi değerlere, genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak da okuldan uzaklaştırma nedeni olarak sayıldı. 

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilerin, rehberlik Araştırma Merkezi'nin raporuyla rehabilitasyona alınacak. Okuldan atılma cezası alan öğrenci hiçbir şekilde aynı okula geri dönemeyecek.
Bu haber toplam 1721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum