1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet fabrika yapsa daha iyi değil mi?
Devlet fabrika yapsa daha iyi değil mi?

Devlet fabrika yapsa daha iyi değil mi?

AKP iktidarı ile birlikte, Türkiye'de özelleştirme aldı başını gitti. Her şey satıldı. Satılamayan yerler “Zarar ediyor” gerekçesiyle kapatıldı. Dahası, belediyeler, bütün kamu kurumları,

A+A-

AKP iktidarı ile birlikte, Türkiye'de özelleştirme aldı başını gitti. Her şey satıldı. Satılamayan yerler “Zarar ediyor” gerekçesiyle kapatıldı. Dahası, belediyeler, bütün kamu kurumları, kadrolu eleman çalıştırmayı bırakıp, hizmet alımı adı altında müteahhit, taşeron işçiliğini özendirdi. Bütün bunların doğal sonucu olarak, işsizlik aldı başını yürüdü…

Şimdi hükümet, işsizliği azaltmak için yeni projeler geliştiriyor. Türkiye'de aslında iş potansiyelinin yüksek olduğu, ancak kalifiye eleman bulunmadığı tespitinden yola çıkan hükümet, işsizleri meslek sahibi yapmak için yeni kurslar açıyor.

Bu yıl İşkur, işsiz insanlara meslek öğretmek için 1. 4 milyar TL harcayacakmış. Bu işin kaynağı, çalışanlardan kesilen paralarla oluşan işsizlik fonu…

1. 4 milyar TL büyük para. Hükümet, bu parayı harcayıp, meslek sahibi yaptığı insanların iş bulacağına, böylelikle işsiz sayısının 3 milyon kişinin altına çekileceğine inanıyor. Bence hayal. Bu meslek edindirme kursları istismara çok açık.

1. 4 milyar TL ile Türkiye'nin doğusunda, güney doğusunda, Karadeniz bölgesinde pek çok büyük fabrika yapılabilir. Türkiye bu fabrikalarla hem yeniden üretmeye başlar hem de binlerce gencini iş sahibi yapar.

Asıl çekişme Mart ve Nisan aylarında

12 Haziran seçimleri için yasa çıktı, resmi takvim işlemeye başladı. En geç Çarşamba günü İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Ulaştırma Bakanı yasa gereği görevlerinden istifa edecekler. Başbakan bu üç bakanlığa, herhangi bir siyasi partiyle organik bağlantısı bulunmayan, büyük olasılıkla bürokrasiden üç tarafsız bakan atayacak. Yeni üç Bakan, 10 Mart Perşembe günü Meclis'te yemin edecek.

Bu haftadan itibaren aday adaylarının partilerine resmi başvuruları da başlayacak. Özellikle AKP ve CHP'de çok ciddi hareketlilik olacak. Aday adayları, minibüslere, otobüslere, taksilere taraftarlarını dolduracak, parti binasına başvuru için gelirken, onları da yanında getirip gövde gösterisi yapacaklar.

Parti binalarının önünde, “En büyük aday bizim aday” sloganları atılacak. İzmit içinden bazı aday adayları başvuru için parti binalarına gelirken, taraftarlarını yaya olarak getirecektir. AKP, CHP, MHP binalarının önünde artık her gün kalabalıklar göreceksiniz. Tezahüratlar duyacaksınız. Her aday adayı, büyük umutlarla başvurusunu yapacak. Ama aslında parti liderlerinin “Kim başvuru için gelirken daha çok taraftar getirdi?.. Kimin için daha fazla tezahürat yapıldı” gibi konulardan hiç haberleri olmayacak.

Nisan ayının sonunda partilerin 11'er kişilik listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edildiğinde; gelecek dönemde Kocaeli Milletvekilliği yapacak en az 9 isim de kesinleşmiş olacak. Partilerin alacakları oy oranları üç aşağı beş yukarı belli. Hangi listede hangi sıranın garanti olduğunu hesaplamak kolay. Hangi sıranın seçilemeyeceği de biliniyor. Belki iki, en çok üç isim için yarış olacak.

Yani seçim 12 Haziran'da ama gürültünün büyüğü Mart ve Nisan aylarında listelerin belirlenmesi öncesinde çıkacak…

Nijerya'dan işçi getirmek

Resmi kayıtlara göre, Türkiye'de 3 milyondan fazla insan işsiz. Bu insanların hemen hemen tamamı da devletin verdiği “Yeşil Kart” sayesinde sosyal güvenceye sahip…

Ancak, bu sistemin artık istismar edildiği açıkça görülüyor. Mudurnu Tavukçuluk firması, artan üretim kapasitesi nedeniyle 110 yeni işçi alacağını duyurmuş. Kalifiye olmayan, düz işçiler alınacak. Kümes temizliği, paketleme gibi basit işlerde çalışacaklar. Tabii ücret de asgari ücret.

Ancak bu kadar çok işsizin bulunduğu ülkemizde, Mudurnu Tavukçuluk ihtiyaç duyduğu elemanları bulamıyor. Çünkü insanlar “Asgari ücret karşılığı bir iş için, Yeşil Kart'ı kaybetmek” istemiyor.

Yeşil Kart sahibi, sağlık hizmetini alıyor. Kışın kömürü geliyor. Sık sık erzak yardımı yapılıyor. Özellikle seçim dönemleri yaklaştığında devlet bu gariban insanların cebine para da koyuyor. Bu durumda, bir işe girip çalışmanın ne anlamı var? Kayıtlı, sigortalı bir işe giren, Yeşil Kartını kaybediyor. Sonra bir gün işten çıkartılınca, yeniden Yeşil Kart almak için uğraşıp duracak.

İşte bu nedenle Türkiye'de bu kadar işsiz insan arasından çalıştıracak eleman bulamayan Mudurnu Tavukçuluk, çareyi Nijerya'dan işçi getirmekte bulmuş.

Türkiye’nin çelişkilerine ilginç ve güzel bir örnek daha...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.