1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Hastanesi, olacak Şehir Efsanesi
Devlet Hastanesi, olacak Şehir Efsanesi

Devlet Hastanesi, olacak Şehir Efsanesi

AKP bakanları içinde oldukça eskiyen ve artık kronik bakan haline gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ yepyeni bir yumurta daha yumurtladı. Sağlık Bakanı, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana “Devlet Hastanesi

A+A-

AKP bakanları içinde oldukça eskiyen ve artık kronik bakan haline gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ yepyeni bir yumurta daha yumurtladı.

Sağlık Bakanı, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana “Devlet Hastanesi” olarak bilinen ve hemen her vatandaşın işinin düştüğü sağlık kurumlarının ad ve yönetimini değiştirerek bunları “Şehir Hastanesi” haline dönüştürecekmiş.

Gazetecilik mesleğine polis-hastane muhabiri olarak başladığım için çok hekim dostum vardır. AKP iktidarı boyunca hekimlerin nasıl forsa mahkumu gibi çalışmaya zorlandığını, çok iş yapmış görünüp, niteliğe asla bakılmadığını ve bu yolla hastanelerin sosyal güvenlik kurumunu açıkça soymaya yönlendirildiğini ve bu şekilde kutsal bir kurum olarak kalması gereken hastanelerin birer “Gelir getiren ticari işletme” haline dönüştürüldüğünü iyi bilirim.

Eee tabi yandaşlara para lazım, kendi sümsük ve bulaşık sermaye ağalarını üreteceksin. Bunun için de yapılacak en iyi iş hastaneleri para deposu haline getirip ihale ve benzeri yollarla bu parayı yandaşlara nakletmek..

Bu arada muayenehane gibi gelişmiş batı ülkelerinde olmazsa olmaz tarzı özel bireysel kurumlara da savaş açılmış ve maaş dışında, mesai haricinde bir gelir elde etmek isteyen muayenehane hekimleri adeta halk düşmanı ve halk soyguncusu ilan edilmiştir.

AKP kafasına göre sadece devlet hastaneleri hasta bakmalı ve tüm parayı yalnızca onlar toplamalıdır.

Böylece yeşil renkli bir sosyalizm ilan eden AKP, bir yandan Avrupa Birliği masalları uydururken hiç utanıp sıkılmadan Avrupa’da olmazsa olmaz olan muayenehane hekimliğini de yok etmeye kalkmıştır.

Muayenehane kapatan tecrübeli hekimler ne yapmıştır peki bu tutum karşısında?

Köle düzenine razı olmadıkları için süresi dolanlar hemen emekli olup özel hastaneler ve tıp merkezleri açmışlardır.

Şimdi Sağlık Bakanı Akdağ efendiye sormak isterim:

Muayenehaneleri kapattınız da ne oldu?

Yanıtını da hemen vereyim:

Kaliteli ve tecrübeli hekimleri özel hastane sahibi yaptınız.

Böylece sadece sessizce muayenehane çalıştıran hekimleri büyük bina kiralama, muhasebe, alet edevat alımı,  SGK anlaşması v.s gibi büyük yatırım hesaplayan, büyük hastaneler kuran ve kurmayı amaçlayan iş adamları haline getirdiniz.

Devlet hastanesi ve muayenehanecilik ruhunu yok ettiniz.

Bu yaptığınız yetmezmiş gibi ucube bir fikirle hastanelerin adını “Şehir Hastanesi” haline getirmeye çalışıyorsunuz.

Sonraki adım ise bu hastaneleri belediyelere bağlamak, başhekimliği kaldırıp bir mütevelli heyetine yönettirmek.

Bu mütevelli heyeti adam gibi adamlardan ve işletme uzmanı kişilerden ve bilim adamlarından kurulsa elbet denecek bir şey yok..

Asıl amaç, tam tersine, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi, parti temsilcisi gibi hiçbir özelliği ve uzmanlığı olmayan bir insan gurubuna hastaneleri peşkeş çekmek.

Yani hastanelerimizi artık en iyi badem bıyıklılar, en iktidar yağcısı AKP’liler, ve hastanelerde biriken parayı iç etmek isteyen yandaş takımı yönetecek..

Bunun adı da sağlık bakanının yumurtlamasıyla “Sağlıkta Dönüşüm” olacak…

Hadi canım sen de…

En son adım da yutulmaya hazır hale getirilmiş bu sağlık kurumları tıpkı sayısız kamu iktisadi teşekkülünün satıldığı gibi yeşil sermayeci takımına satılacak..

Türkiye Cumhuriyeti, tarihi boyunca bu kadar aşağılık bir peşkeş ve yağmaya tanık olmamıştır.

Hükümetin amacı devlet hastanelerini, şehir hastanesi, ardından şehir efsanesi haline dönüştürmektir.

Böylece sata sava, evire çevire, bir gün Atatürkçü Laik Türkiye Cumhuriyeti içi boş, işlevsiz ve kukla bir Türkiye efsanesi haline getirilmek istenmektedir.

Bütün bunlara aklı başında AKP taraftarı vatandaşlarımız başta olmak üzere her yurttaşımız karşı çıkmalıdır…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.