1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Malzeme Ofisi’nin altında yatan tarih hazinesi
Devlet Malzeme Ofisi’nin altında yatan tarih hazinesi

Devlet Malzeme Ofisi’nin altında yatan tarih hazinesi

Yaklaşık beş yıl önce kapatılan ve boşaltılıp Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Devlet Malzeme Ofisi İzmit Müessesesinin idare binası da yıkıldı. Büyükşehir Belediyesi, yıkılan bu binanın yanındaki a

A+A-

Yaklaşık beş yıl önce kapatılan ve boşaltılıp Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Devlet Malzeme Ofisi İzmit Müessesesinin idare binası da yıkıldı. Büyükşehir Belediyesi, yıkılan bu binanın yanındaki alanda Bilgievi yapıyor. Yıkılan alan da Bilgievi’ne eklenecek.

Bundan beş yıl önce, DMO boşaltılırken, bu binanın altındaki tarih hazinesinden söz etmiş, Müze Dostları Derneği eski Başkanı Diş Hekimi Sedat Tuna Yalıncan’ın bir mektubuna yer vermiştim. DMO’nun altındaki tarih hazinesi konusunda Yalıncan, 5 yıl önce şu uyarıları yapmıştı:

“Sayın Ali Gündoğdu;

Gazetenizin, birkaç gün önce ön sayfadan vermiş olduğu bir haberde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) binalarının yıkımına başlandığı ve bu yıkım çalışmalarına, içinde bulunduğumuz hafta da devam edileceği belirtilmektedir. (22. 02. 2007- Özgür Kocaeli )

Kentimizin daha çağdaş, daha yaşanabilir bir kent haline getirilebilmesi için, eski ve yapılış fonksiyon ve amaçlarını yitirmiş binaların yıkılarak yani düzenlemelere gidilmesi, son derece doğru ve yerinde bir girişimdir. Bu amaçla, DMO binalarının yıkılarak SEKA Park’a komşu olan bu alanın daha yararlı bir biçimde değerlendirilmesi de son derece isabetlidir.

Ancak, kentimizin tarihsel kimliği bir kenara bırakılarak veya göz ardı edilerek yapılacak her türlü inşaat girişimi yarardan çok zarar getirecektir.

DMO binalarında yapılan uygulama, kaş yapayım derken göz çıkarır niteliktedir ve tarihsel bilgi eksiklikleri ile doludur.

Çünkü…

DMO binası ve çevresel alanı Antik İzmit’in ( Nicomedia ) AGORA alanıdır…

Agora alanları, antik dönem ( 2000 yıl önce Roma İmparatorluğu ) açık çarşı, pazar yeri, uluslararası ticaret bölgesi ve halkın her kesiminin bir araya gelip alış veriş ve sosyal etkinliklerde bulunduğu, tarih, kültür ve arkeolojik açıdan son derece önemli, zengin tarihsel buluntu içeren paha biçilemez değerde yerlerdir.

Böyle kıymetli Agora alanları İzmir ve Perge’de net olarak korunmuş ve görünür haldedirler.

Antik İzmit ( Nicomedia) Agorası, 1950’li yıllara kadar az çok korunmuş ve günümüze kadar ulaşmış iken, dönemin DMO yöneticileri, beton atarak bu agorayı örtmüşler ve doğu batı yönünde 2 mermer ana platform olarak ilerleyen ve Seka İlkokulu’na kadar varan bu eşsiz tarihsel mimari yapıyı ortadan kaldırmışlardır.

Günümüzde, SEKA Camii’nin hemen altında yer alan ve yüksek duvarlarla çevrili bulunan DMO alanı duvarlarında, agora alanından kalma sütun gövdeleri net olarak görünmektedir.

DMO bahçesi olan beton alanın altında da, antik Nicomedia Agorası’nın pek çok mimari parçasının bulunduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Bu alanın güneyinde bulunan ve bayrak direği altlığı olarak kullanılan Roma Korint sütun başlığı bunu kanıtlayan tipik bir örnektir.

Sonuç olarak…

DMO alanında bu tarihsel değerlerin yattığı göz önüne alınarak, burada yapılacak çalışmalarda beton alanların dikkatle kaldırılması, bu alana özen gösterilmesi ve müze elemanları gözetiminde çalışma yapılması gerekmektedir.

Ayrıca…

Vatan toprağının altında yatan bu yüksek tarihsel değerlere saygı duyan, ülkesini seven insanlarımızın, bu alandaki çalışmaları müze veya belediye keyfine bırakmadan, takip edip, çıkabilen eserleri çalınma veya tahrip edilmeye karşı, polis, medya ve toplumsal örgütlere bildirimde bulunarak sahip çıkmaları şarttır...

Kaldı ki, artık boş bir alan sayılan DMO arazisi, Orhan Mahallesi’nden çok daha masrafsız, tartışmasız ve kolayca kazılıp incelenebilecek bir bölge niteliğindedir.

Antik Nicomedia Agorası, Nicomedia tiyatrosundan daha değersiz bir arkeolojik yapı değildir.

Bir samimiyet göstergesi olarak, gerçekten İzmit tarihi bulguları elde edilmek isteniyorsa DMO arazisi, belirttiğim biçimde değerlendirilmeli, İzmit tarihi araştırma çalışmaları derhal DMO arazisine kaydırılmalıdır.

Bu yazıdaki Nicomedia Agorası tespitleri Arkeolog Dr Nezih Fıratlı ve Arkeolog Prof. Dr. Friederich Karl Dörner’in bilimsel yayınlarından yararlanılarak kaleme alınmıştır.

Kocaeli kamuoyuna ve kent yöneticilerine saygı ile duyurulur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.