1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dikili bir ağacınız var mı?
Dikili bir ağacınız var mı?

Dikili bir ağacınız var mı?

Türkiye’de çevre bilinci her geçen gün artıyor. Çevreci olmak, sadece sanayiye karşı çıkmak değildir. Çevreden kasıt, yeşil bir dünyadır. Yeşil bir dünya için de doğanın kendiliğinden filiz

A+A-

Türkiye’de çevre bilinci her geçen gün artıyor. Çevreci olmak, sadece sanayiye karşı çıkmak değildir. Çevreden kasıt, yeşil bir dünyadır. Yeşil bir dünya için de doğanın kendiliğinden filiz vermesini beklemeden, insanların harekete geçmesi gerekir. Yeşil bir dünyanın temel kuralı, fidan dikmektir.

Allah uzun ömür versin, Hayrettin Karaca sayesinde Türkiye Tema Vakfı’nı tanıdı, erozyonla mücadele için fidan dikmek gerektiğini öğrendik.

Fidan dikmek istiyorsunuz, ama askeriye lojmanı gibi bir toplu konut sitesinde oturuyorsunuz. Nereye fidan dikeceksiniz? Tema Vakfı’na bağış yapın, onlar sizin adınıza bir fidan dikiyor.

Benim evimin geniş sayılabilecek bir bahçesi var. Yıllar önce D-100 karayolunun orta refüjüne palmiye fidanları dikilmesini eleştirip, o fidanlar orada tutmaz diye bir yazı yazmıştım. Nitekim hiçbiri tutmadı, hepsi kuruyup gitti. O dönemde bir arkadaşım “Paulownia” adlı bir ağacın fidesini getirdi, anavatanı Çin olan bu ağacın 6 ayda 6 metreye yükseldiğini söyledi. Domates fidesi kadar küçücük olan fideyi alıp evimin bahçesine diktim. Anneme bu fidenin 6 ayda 6 metre büyüyeceğini söyledim. Annem katıla katıla güldü. Paulownia ağacı benim bahçede 6 ayda 6 metre büyümedi, ama 2 yılda 6 metreye ulaştı. Baharda bir çiçekleniyor ki sormayın. Gelip geçen bahçesine ekmek için bir dal istiyor. Ama bu ağacın dalından dikildiğinde tutması mümkün değil. Sadece laboratuar ortamında elde edilen fidesi tutuyor. Benim Paulownia şimdi dev gibi bir ağaç. Geçen yıl bize bir sürprizi de oldu. Hemen yanında kendiliğinden ikinci bir fidan bitti, o fidan 1 yılda 3 metreye ulaştı.

Önceki gün hafta tatilimdi. Ailece Perşembe Pazarı’na gittik. Doğruca fidan satılan bölüme yöneldik ve aşılı bir vişne fidanı aldık. Sonra gelip bahçeye, Pulownia’ların arasına diktik. Çocukların biri toprağı kazmayla kazdı, diğeri kürekle toprağı çıkardı. Sonra ikisi birlikte vişne fidanını çukura özenle yerleştirerek toprağı kapattılar. Şimdi meraklı bir bekleyiş başladı. Bakalım vişne fidanı tutacak mı? Tutarsa hızlı büyüyecek mi? Büyürse ne kadar zaman içinde vişne verecek?

Fidan dikmek, özellikle çocuklara çevre bilincini aşılamak için çok önemlidir. Kendinize fırsat yaratın, bahçeniz yoksa bile alın çocuklarınızı, bir karayolunun kenarına usulüne uygun olarak fidan dikin.

Sonrası mı?

Bir küçük öyküyle açıklayayım sonrasını:

Bir hükümdar maiyetiyle birlikte ülkesinde bir gezintiye çıkmış. Yolu üzerindeki bir köyde çok yaşlı bir adamın tarlasına fidan dikmekle meşgul olduğunu görüp ihtiyara uzaktan seslenmiş:

- Baba, sen ne diye fidan dikmeye uğraşıyorsun? Maşallah yaşını yaşamışsın, bu diktiğin fidanların meyvesinden herhalde yiyemezsin.

İhtiyar cevap vermiş:

- Bu diktiğim fidanların meyvesini bizim yememiz şart değil evlat. Biz nasıl bizden öncekilerin diktiği fidanların meyvesinden yedikse, bizim diktiğimiz fidanların meyvesini de bizden sonrakiler yer.

Bu cevap hükümdarın hoşuna gitmiş ve ihtiyara bir kese altın verilmesini emretmiş.

İhtiyar bu ihsanı karşılıksız bırakmamış:

- Gördün mü evlat, bizim diktiğimiz fidanlar şimdiden meyve verdi.

Bu cevap da hükümdarın hoşuna gitmiş, bir kese daha altın verilmesini emretmiş.

Yaşlı köylü sıradan biri değilmiş, çarıklı erkânı harp diye nitelenen kişilerden biriymiş:

- Evlat herkesin diktiği fidan yılda bir defa meyve verir, bizim diktiğimiz fidan yılda iki defa meyve verdi.

Bu diplomatça cevap da hükümdarın hoşuna gitmiş ve bir kese daha altın verilmesini emretmiş. Ama bu defa vezir araya girmiş ve hükümdarı uyarmış:

- Aman sultanım, bir an önce buradan uzaklaşalım. Bu ihtiyar bu gidişle tarlasına fidan dikmek yerine, devletin hazinesine darı ekecek…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.