1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dikkat! 31 Temmuz son gün
Dikkat! 31 Temmuz son gün

Dikkat! 31 Temmuz son gün

Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu  idarelerine olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenler, 31 Temmuz'a kadar başvuruda bulunacak.

A+A-

Maliye Bakanlığının Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına  ilişkin 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin  mükerrer sayısında yayımlandı.

Tebliğle, Bakanlığa bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme  alacakları, il özel idareleri ile belediyeler ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon  Başkanlıklarına (YİKOB) ait alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi  artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin hükümlerinin uygulanmasına  dair usul ve esaslar düzenlendi.

31 Mart ve önceki dönemlere ait ödenmesi gereken vergiler ve bunlara  bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, yeniden yapılandırma  kapsamında olacak. Çeşitli kanunlar kapsamında,  31 Mart'tan önce kesilen idari  para cezaları da yapılandırılabilecek.

Amme alacakları kapsamında takip edilen, ecrimisil, Kaynak Kullanımını  Destekleme Fonu (KKDF), Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF), öğrenim ve  katkı kredisi alacakları ile doğrudan gelir desteği ödemelerinden geri alınması  gerekenler gibi alacaklardan, takip için vergi dairelerine intikal etmiş olanlar  da yapılandırma kapsamında olacak. 

Düzenleme kapsamında işletmelere, işletmede mevcut olduğu halde  kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar ile kayıtlarda yer  aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların  beyanı imkanı da sağlandı. İl özel idareleri ile belediyelerce takip edilen  alacaklar da yapılandırılabilecek.

Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükşehir  belediyelerine, YİKOB'lara, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon  idarelerine bağlı tahsil dairelerine olan alacakları ödemek isteyen borçluların,  31 Temmuz'a kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvurması  gerekecek.

Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine olan borçlar için, bağlı  bulunulan vergi dairesi yanında, posta yoluyla, www.gib.gov.tr ya da e-devlet  (www.turkiye.gov.tr) üzerinden başvuruda bulunabilecek.

Yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak üzere başvuran borçluların, takip ve tahsilat işlemlerinden dolayı açtıkları davalardan da  vazgeçmeleri gerekecek.

Yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi içinde, tamamen ya da  ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün olacak. İlk  taksit ödeme süresi, 1 Ekim günü mesai saati bitiminde sona erecek. 18 taksit  yanında, 6, 9 ve 12 eşit taksitte ödeme seçenekleri de bulunacak.

Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisinin, süresinde  ve tam olarak ödenmesi koşuluyla, kalan taksitlerden bir takvim yılında en fazla  iki taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, Kanun hükümleri  ihlal edilmiş sayılmayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.