1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. DİKKAT! BU ŞEHİRDE BİSİKLET VAR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

DİKKAT! BU ŞEHİRDE BİSİKLET VAR

A+A-

Bisiklet harika bir ulaşım aracı. Çevreyi kirletmiyor, spor yapmanıza olanak sağlıyor, keyifli bir araç. Konfor derseniz konforluları da var elbette.

Yerleşim yerlerinde veya ulaşım alanlarının hepsinde bisiklet için ayrılmış yollar yok. Dolayısıyla Bütün motorlu taşıtlar için ayrılmış yollarda bisiklet kullanılıyor. Karayolları kanununa göre bisikletin şehir içi ve şehirlerarası yollarda kullanılma hakkı var. Karayolları kanunu bisikleti araç olarak kabul edip, kanuna dahil etmiş.  https://trafik.net.tr/bisiklet-yolu-park-yeri-ve-istasyonu-yonetmeligi-yayinlandi/ adresinden yönetmelik okunabilir.

Devletin bisiklete bu hakkı vermesi yetmiyor. Motorlu araç kullanıcılarının bu kanunları bilmesi, saygı göstermesi önemli. Diyeceksiniz ki “ehliyet alırken bu konuda bilgi verilmiyor mu?”  elbette veriliyordur ve hatta bu konuda sınav sorusu bile olabilir zaman zaman.

Bisikleti Küçümsemeyin

Fakat biliyoruz ki, bilmek, kabullenmek ve uygulamak farklı şeyler. Ne yazık ki motorlu araç sürücüleri araçlarına kurulunca, şöyle hafiften müziği, klimayı falan da açınca, kendilerince bir hava ve üstünlük görerek bisikleti küçümseme, bisiklet binene çocuk ( Yetişkin olsa bile) gözüyle bakıyorlar. Kendileri korunaklı, bisiklete göre maddi olarak pahalı bir araçta olunca bisikleti küçümsüyorlar.

Çünkü bisikletin toplumdaki algısı, çocuklara karne hediyesi olarak verilen, sokak arasında binilmesi gereken bir araç. ( Motorlu araç kullanan kişinin çocuğunun da bisikleti olabilir bu arada, onu düşünemiyor ne yazık ki) Yani çocuk oyuncağı, ciddiye alınacak bir taşıt değil hatta çoğu kişi “motorlu araç yolunda yani trafikte bisikletin ne işi var” diye düşünüyor. Bisikleti hızına, sürüşüne bir engel olarak görüyor.

Bisiklet Yoluna Araç Parkının Cezası Var

Diğer bir konu da bisiklet yollarına motorlu araç park edilmesi. Trafik kanununda bisiklet yoluna parkın cezası var. Bisiklet yoluna park eden aracın durumla ilgili plakayı gösteren fotoğrafı emniyete ilettiğinizde plakaya ceza veriliyor.

Ayrıca bisikletli kişi motorlu araçlar gibi çevreyi kirletmediği gibi motorlu araçların egzozlarını solumak zorunda kalıyor.

Bisiklet Kültürü

Son yıllarda ülkemizde birçok belediye bisiklete önem vermeye çalıştı, gayret etti, çalışmalarına devam ediyor. Sadece belediyelerin konuya ilgi göstermesi yetmez. Toplum kültürünün de bu konuyu anlayacak düzeye gelmesi gerek. Bisikletin toplumda yaygınlaşması, bisiklet kültürünün yayılması gerek. Motorlu araç kullanıcılarının bir gün/ bir saat şehirde bisiklet kullanmalarını zorunlu tutsak belki sorunun çözümüne katkısı olabilir diye düşünüyorum.

İzmit’ de yıllardır topluca yapılan düzenli bisiklet turları şehrin bisiklet farkındalığına önemli katkılarda bulundu. Yine de pazar sabahları erken saatte yapılan bisiklet turlarında bazı kavşaklarda bisiklet konvoyunun geçmesini bekleyen motorlu araç sürücülerinde hafif bir alay, bıyık altı gülümseme, küçümseme,” gereksiz bir iş iması” görüyorum.  Bisikletliler o araçların egzoz gazlarını soluyarak bisiklet kullanmak zorunda kalıyorlar.

Bisikletin yaygınlaşması konusunda her şehirde yerel yönetimler, ilgili federasyonlar, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları daha fazla ve etkin çalışmalıyız. Bu konuda yapılacak çalışmalara yılarını iletişim konusuna vermiş biri olarak i daima destek vermeye de hazırım.

Sözün Özü;  Medeni insanlar bisikletin önemini anlar ve saygı duyabilirler. Her motorlu aracı olan nasıl ki iyi sürücü olamıyorsa, her insan görünümlü kişi de ne yazık ki gerçek insan olamıyor. Bisikletin yaygınlaşması ve şehir içi ulaşımda daha fazla kullanılabilmesi dileği ile.

Bu yazı toplam 1549 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum