• BIST 78.333
  • Altın 127,600
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • Kocaeli 10 °C

Dilimizin kemiği, elimizin ayarı, haddimizin sınırı yok..

Cem ŞAKOĞLU
Hiç ummadığımız yerlerde tanıdığımız insanlarla karşılaştığımızda ‘Dünya küçük’ tabirini kullanmış olsak bile insana göre büyük, kâinata göre neredeyse toz zerresi bile olmayan bir gezegende yaşıyoruz. Yüzölçümü şu kadar, derinliği bu kadar gibi rakamsal bilgileri vermeyeceğim size. Çünkü elinizin altında internet varken istediğiniz bilgiye ulaşma süreniz birkaç saniyelik bir olay. Ancak bilgiye ulaşmak gibi bir derdimiz olmadığından dolayı başkalarının anlattığı birçok şeyi doğru kabul edip aslında yanlış bilgi olarak katıyoruz hayatımıza. Ayrıca konumuzda dünyanın yüzölçümü değil.
Hurafeler, abartılar, uydurmalar, ben öyle biliyorumlar, yanlış olduğu halde yemin billah savunanlar, o savunanlara muhalefet olup kendileri de yanlışı savunanlar diye sonu gelmez bir sarmala ilerleriz. Yani sizin anlayacağınız acayip bir milletiz biz. Ne ne istediğimizi biliyoruz, ne de ne istemediğimizi. Birisinin savunduğu doğrunun doğru olup olmadığı hakkında net bilgisi olmasa bile bizim insanımız ilk olarak muhalefet şerhini kullanmak istiyor. ‘O öyle değil!’ tabi bu muhalefet şerhi üzerine karşı tarafın ilk cevabı ‘Nasıl değil ya!’ olduysa vay halimize. Eskiden köy kahvelerinde âşıkların atışmaları olurmuş karşılıklı. Bir dolu meraklısı da etraflarında toplanır keyifle dinlerlermiş âşıkların atışmalarını. Ancak dönem o dönem değil. Bir yerde bir tartışma varsa o tartışmaya yeşillenmek en sevdiğimiz iş. Hele ki Allah muhafaza etrafta kamera, mikrofon falan neyin var ise yandı gülüm keten elma. Ne yorumlar, ne yorumlar. Bodoslama o konunun içerisindeyiz.
Çık çarşıya, al eline mikrofonu sor bizim millete. Sor sor, çekinme sor. Ekonomiyi sor, dış politikayı sor, din, Allah, Kitap sor, kadın erkek ilişkisini sor, psikoloji sor, fizik, kimya, biyoloji sor, sporu sor, sistemi sor, hava durumunu ve hatta iddia ediyorum tüm bunları istiyorsan tek bir kişiye sor. Hele ki o kişi, sokak ağzıyla yazacağım, biraz yırtık bir tipse vay halinize. Yemin ediyorum size hepsine cevap verir. Bir de size öğretir gibi anlatır. Şaşırırsınız. Şaşırmanız sorulara verdiği doğru cevaplardan da olmaz. Neden olur biliyor musunuz, karşınızdaki kişinin öz güveninden. 
Bu görüntü size yabancı geldi mi? Hiç zannetmiyorum. Bizim toplumumuz bildiğiniz yürüyen ansiklopedi. Aklıma birden çocukluğumuzda gazetelerin kuponla dağıttığı Meydan Larousse ansiklopediler geldi. Hemen hemen bütün anne babalar yemediler, içmediler, bayilerde gazete, dağıtıcılarda kupon verip ansiklopedileri alma kuyruğu peşinde çürüttüler kendilerini. Ne oldu peki? Çok kültürlü bir toplum mu olduk? Hayır. Çocukların ödevine faydalı olur diye alınan ansiklopediler evlerdeki kütüphanelerin raflarına aksesuar oldu. Sonra bir çoğu ya çöpe gitti, ya kakalanabilen bir başka komşunun çocuğuna. Kapağı açılmadan iade. 
Sevmiyoruz bilgilenmeyi. Biz hikaye dinlemeyi seviyoruz. Birisi anlatsın yeter. Hele ki biraz iyi anlatıyorsa of aslanım benim. Masallar gerçek oluverir bize. Bilmeden etmeden inanıveririz. Bakın bilmeden etmeden deyince aklıma ne geldi. Biz hakikaten acayip bir milletiz. Dünyada başka hiçbir ülkede göremezsiniz ki,  bir ilaç arkadaşına, komşusuna, akrabasına iyi geldi diye, doktora gitmeden aynı ilaç alınıp kullanılsın. Biz kullanırız. Kullandığımız gibi ‘Bana iyi geldi’ deyip başkalarına da kullanmasını öneririz. Dahası mı? Var, var. Çantamızda taşıdığımız ilacı başı ağrıyan, tansiyonu çıkan, düşen, çarpıntısı olan ya da kendini iyi hissetmeyen birisine pat diye veriveririz. Yahu nereden biliyorsun aynı bünyeye sahip olduğunuzu? Ya adamın, ya da kadının o ilacın içerisindeki kimyasallara alerjisi varsa? Ya hastalığı seninkinden başkaysa da o ilaç ona zehir vazifesi görüyorsa? Yok al sen bunu iç. Bu benim babama da iyi gelmişti. İç….
Mesela biliriz Türk insanı bilgiye yönelik şeylerin peşine çok dolaşmaz ama spora bayılır. 7/24 spor konuşsanız susturamayacağınız insanlar tanıyorum ben. İşi de spor adamlığı falan değil. Bildiğin senin benim gibi taraftar. Taraftar dedim de, bu hafta nasıl kırdık rekoru. Teşekkürler Kocaelispor. Neyse Kocaelispor baştan başa bütün sayfayı kaplayacak bir konu. Ona ve yöneticilerine sayfalar dolusu teşekkür etsek de az. Onun için daha geniş bir yer vermek lazım. 
Konumuza dönelim. Adamın işi bildiğiniz taraftar. Birkaç haftadır maçlara gidiyor belki. Bir de etrafında konuşan birkaç kişiden duymuş bir şeyler, yazmış kenara anlatıyor. Teknik Direktörü yerden yere vuruyor, futbolcuları yerden yere vuruyor, stadı, çimleri, transferleri, sistemi. Kendi sistemini kuruyor, şu alınmalı, şu sistemle oynanmalı, şu topçuya bu para verilmeli, şunu hemen göndermeli, sanırsın kulübün ekonomik sponsoru. Örnek olsun diye söylüyorum bizim adamın eleştirdiği Teknik Direktör Frank Rijkaart. Kimdi bu Frank Rijkaart. Barcelona denilen takımın eski Teknik Direktörü. Takımı İspanya liginde kimbilir kaç kez Şampiyon yapmış, kaç kere Şampiyonlar ligi kupasını kazandırtmış, kaç sistemi yalayıp yutmuş ve takımına uygulatmış belli değil ama adamın yolu Türkiye ile kesişmiş. Maalesef diyeceğim ama utanıyorum ki maalesef bizim adamın da eline düşmüş. Bizim adam elinde yarım kilo ay çekirdeği tribünde adamı eşeğin bir tarafı ile haşır neşir edip duruyor. İş bilmezliği mi kalıyor, takımı yanlış oynattığı mı, yanlış oyuncu değiştirdiği mi. Bir de Allah muhafaza birkaç hafta üst üste kötü sonuçlar geldiyse bizimkisinin en büyük egosu ortaya çıkıveriyor ve avazı çıktığı kadar ve de ses tellerine neredeyse veda edecek gibi bağırıyor ‘Rijkaart İSTİFA, Rijkaart İSTİFA’ Bu Rijkaart için de böyle, bizim Fatih Terim için de, daha yerli canımız ciğerimiz Kayhan Çubuklu için de. Ha bir de bu adamı alsanız, ‘Gel kardeşim buraya. Bak bu iş böyle değil. Bu işin aslını sana Kayhan Hoca anlatsın. Gel otur’ desen, adam kendi kafasındakinin doğruluğuna Kayhan Hocayı silah zoruyla ikna etmeye çalışır. Durum budur. 
Mesela din. Konu din olduğu zaman herkesin bir bildiği illaki vardır. Gerçekten vardır. Anne, babalarımızdan, atalarımız, dedelerimizden öğrendiğimiz bir dolu şey var. Buna da en canlı örneği eşimin Anne Çocuk Eğitim Vakfında Gönüllü Öğretmenlik yaptığı dönemlerden vereceğim. Tahtada konuyu anlatıyor ve sınıfa dönüp ‘Hadi tahtada yazılanları defterinize çekin’ diyor. O sırada arka sıralardan bir şaklama sesi ve homurtular yükselince eşimde oraya doğru yönelerek homurdanan kişilere ‘Ne oluyor hayrola?’ diye soruyor. Kadınlardan bir tanesi elini tutarken, diğeri ‘Ya hocam, şeytan bu’ diyor. ‘Ne şeytanı? Ne diyorsun sen’ derken kadın yapıştırıyor cevabı ‘Görmüyor musun hocam sol elle yazıyor. Sol elle yazmak şeytan işi’ Daha önceden de yazmıştım, şimdi ben bu kadına kızamıyorum ki. Kızamıyorum çünkü o da büyüklerinden bunun böyle olduğunu öğrenmiş. Çok bilen birileri çıkmış ona demiş ki sol elle yazmak şeytanın işi. Sol ya. Hangi kitapta yazar, kim söylemiş bul desen kimse bulamaz. Haydi bu kadıncağızın okuma yazması yok o günlere kadar, onun için de kabahat bulmak zor. E peki geçen akşam televizyonda koca koca kültür kokan insanlar, konuştukları konular boylarından büyük, unvanları bilmem ne müdürlüğü kıvamında, adam ekranlara baka baka söylemesin mi ‘Sol elle yazmak şeytan işi’ diye. E şimdi bu televizyonu milyonlar izliyor yahu. Cahili, cühelası, kültürlüsü, püsküllüsü izliyor. Bir de biz bu tarz bilgileri başkalarına taşımaya da bayılırız. Ertesi gün vay sol ellilerin haline. Kimsenin de aklına gelmez ki sol el şeytan işi olsaydı, Allah kullarının bazılarını solak yaratır mıydı? Biraz izan. 
Adam evde esiyor gürlüyor. Eşinin, kızlarının, neredeyse bebeklerinin başlarını kapattırma derdinde ama bakıyorsunuz beyefendinin camiyle, namazla işi yok. Hadi buyurun bakalım. Gerçekten inancı gereği başını kapatan insanlara büyük saygı duyuyorum, onlara hiç sözüm yok ama başörtüsü üzerinden siyaset yapılmasına da inanılmaz içerliyorum. Çok üzülüyorum. 
İşte tam bu noktada ortaya muhalefet denilen beter durum çıkıyor. ‘Vay sizi gidi din düşmanı dinsizler’ söylemlerinin karşısına ‘Sofular, yobazlar, dinciler, gericiler’ söylemleri çıkıyor. Başlıyorlar muhalefete. Her iki kesimde inat bu ya kulakları tırmalarcasına en dik notalardan sesleniyor birbirlerine. En keskin konular açılıyor can acıtmak için. Hal böyle olunca da ortaya absürt durumlar çıkıyor. Uzaklaşıyoruz birbirimizden. Bilmediğimiz, araştırmadığımız, birbirimizi bilgi almak için bile dinlemediğimiz, dinleyecek kadar bile saygı duymadığımız bir toplum çıkıyor ortaya. Herkes, hepimiz birbirimize üstün gelme, gol atma derdine düşüyoruz. Golü atan tezahüratıyla tahrik ediyor, golü yiyen golün ofsayt olmasına itirazıyla. 
Sokaklara, televizyonlara, gazetelere ve hatta evinizin içerisine bir bakın. Yukarıda yazdığım senaryoların büyük bir çoğunluğunu çıplak gözle görecek ve hatta belki birkaç tanesinin içerisinde de yer aldığınızı fark edeceksiniz. Kime yarıyor peki bu işler. Dolma akıl, çakma bilgi, uydurma senaryolarla birbirimize kahraman kesiliyoruz. Sırf kendi hatalarımızı ört bas edebilmek adına, kimi zaman dinin kurallarını, kimi zaman siyasetin, hayatın, insanlığın kurallarını değiştiriyoruz kendimizce. Kandırdığımızı zannediyoruz birilerini. Kendimizi kandırdığımızı fark etmiyoruz bile. Çok kötü bir oyuncu olduğumuzu, asla rol yapamadığımızı ve asıl senaryoyu yazanın yukarıdan her şeyi olduğu gibi izlediğini ve doğruyu, yanlışı, yalanı, dolanı, haklıyı, haksızı, hırlıyı ve hırsızı gördüğünü de bildiğimiz halde hadsiz bir şekilde ‘Aman canım ne yapalım’ diyebiliyoruz maalesef.
‘İlim Çin’de de olsa gidin alın’ diyen, bütün Peygamberlerin onun geleceğini müjdelediği son Peygamberine ilk emir olarak ‘OKU’ emrini veren bir dinin mensuplarıyız. Hepinizin bildiği üzere insanı dünyadaki diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklı ve bunu kullanabilmesidir. Yani düşünebilmesidir. Kuranı Kerim’de akıl kelimesi 49 yerde akıl erdirme, aklı kullanma şeklinde geçmektedir. Yine tam 84 ayette düşünme konusuna yer verilmiştir. İnsanların bu çok kıymetli nimeti değerlendiremediği belirtilmiş ve düşünmeye davet edilmiştir. ‘Ola ki düşünürsünüz’, ‘Düşünüp, öğüt alırsınız’, ‘Ne kadar az düşünüyorsunuz’ cümleleri ile insanlar uyarılmıştır. Ancak hepimiz bu anlamda büyük bir gafletin ve aymazlığın ve hatta hadsizliğin içerisinde bocalayıp duruyoruz. Kendi kurallarımızla yine birbirimize ahkam kesiyoruz maalesef. Hayatı birbirimizle yarıştığımız bir güç gösterisi sanıyor ve karşımızdakini neredeyse ezmek, kendi imparatorluğumuzu, gücümüzü ortaya koymak için her yolu mubah sayıyoruz. 
Biliyorum bu yazdıklarım Pazar Pazar birçoğunuza ‘Aman sıkıldım bu heriften de artık. Bak bu da çizgisini değiştirmeye, bu da düzene uymaya başladı’ sözlerini söyletecek ve hatta belki bu satırları okumayı bıraktıracak. Ancak şunu unutmayın, hani karınca dev gibi bir yangına sırtına aldığı bir su damlasıyla gidiyormuş ve hani sormuşlar ya ‘Nereye böyle’ diye. Cevap vermiş ya karınca da ‘Ateşi söndürmeye gidiyorum’ diye. ‘Bir damla su ile mi söndüreceksin bu dev gibi yangını’ diye alay da etmişler ya ve hani karınca da ‘Olsun. Hiç olmazsa tarafımız belli olsun’ demiş ya, benimki de biraz öyle. Ben anlayabilen, düşünebilen, araştıran, okuyan, yazan, fikir üretebilen ve kainata geniş bir perspektiften bakabilen insanların tarafındayım. Öğrenmeye çalıştıkça ne kadar az bildiğimin aczini yaşıyorum hala. Okudukça bir hiç olduğumun, düşündükçe ne kadar boş yaşadığımın ve anlamaya çalıştıkça yokluğumun farkına varmaya çalışıyorum. Ola ki düşünürsünüz diye de dostlarıma aktarmaya çalışıyorum. Yine de tüm bu anlattıklarımla kalbinizde yanlış bir sanı uyandırıp sürç-i lisan ettiysem, affola. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum…

YAZI TURA..
Önemli bir savaş sırasında Japon bir komutan askerlerinin sayısının düşmanlarınkine kıyasla çok daha az olmasına rağmen saldırıya geçmeye karar verir. Ordusunun kazanacağına olan güveni tamdır. Ancak, askerleri zafer konusunda oldukça kaygılıdır. Savaş alanına doğru ilerlerken, yol kenarındaki bir tapınakta durup hep birlikte dua ederler. Daha sonra komutan cebinden bozuk para çıkararak “Şimdi yazı-tura atacağız. Eğer tura gelirse, biz kazanacağız, ama eğer yazı gelirse kaybedeceğiz, kaderimiz böylece ortaya çıkacak” der.
Bozuk parayı havaya atar ve herkes sabırsızca paranın yere düşmesini bekler. Tura gelmiştir. Askerler çok sevinirler; kendilerine olan güvenlerini toplamışlardır.
Bu coşkuyla düşmana saldırır ve savaşı kazanırlar. Bir süre sonra yüzbaşı komutanının yanına gelerek onun kehanetini takdir edercesine, “Kimse kaderi değiştiremez” der. Bunun üzerine “Haklısın” der komutan, iki tarafı da –tura- olan parayı göstererek…!!
Hepimiz hikayede yazdığı gibi zor durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Çoğu zaman karar vermek ve harekete geçmek için bazı yönlendirilmelere ihtiyaç duymuş ve sanki içimizde bizi biz yapan ve harekete geçmemize yardımcı olacak o gücü hissetmekte zorlanmışızdır.
Şu bir gerçek ki hayatta elde ettiğimiz başarıların hiçbiri tesadüfler sonucu kazanılmamıştır. Yani burada önemli olan nokta bizim başarılı olmak ve kazanmak için kadercilik oyunu oynamayıp bu kaderi oluşturabilmemiz için bir ön hazırlık yapmamız, çabalamamız, başarma içgüdüsüyle harekete geçmemizdir.

AKREP..
Hintli bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışan bir akrep görür.
Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını uzatır ama akrep onu sokar.
Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar.
Yakınlardaki başka birisi ona, onu sürekli sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler.
Ama Hintli adam söyle der:
“Sokmak akrebin doğasında vardır.
Benim doğamda ise sevmek var.
Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?”
Sevmekten vazgeçmeyin. İyiliğinizden vazgeçmeyin.
Etrafınızdaki akrepler sizi soksalar bile

BİR BOŞANMA HİKAYESİ..
Ben çok severim bu hikâyeyi. İnternette size yazacak hikâyeler ararken bir kez daha karşıma çıkınca baştan sona yeniden okudum ve yine boğazımda aynı düğümler oluştu. Onun için okuyanlar inanıyorum ki bir kez daha okuyacaklar, okumayanlar ise müthiş bir hikaye ile karılaşacaklar. Buyurun;
Mahkeme salonu gün ortası tenhalığındaydı. İlginç bir dava olmadığı için salonda fazla izleyici yoktu. Gencecik hâkim salona girdi. Önündeki dosyaya bir göz attı:
‘Yine boşanma davası ha!”
Başını kaldırdı. Bakışlarını davalıyla davacıya çevirdi. İkisi de 70″ini aşkın görünüyordu.
Şaşkınlık içinde sordu:
“Boşanmak mı istiyorsunuz?”
Yaşlı kadının gözleri doluydu. Kırpıştıra kırpıştıra torunu yaşındaki hâkime baktı ve inim inim bir sesle hikâyesini anlatmaya başladı:
“Bu gördüğün adamla 50 yıl kadar önce evlendik yavrum! Evlendiğimizin birinci yıl dönümünde kocam olacak bu adam bana sedef çiçeklerinden oluşan bir buket verdi. Onları öyle çok sevdim ki, yapraklarından yeni sedef çiçekleri ürettim. Zamanla çoğaldılar. Çocuğum da olmadığı için bütün sevgimi onlara yöneltmiştim. İsimler bile takmıştım.”
Gözlerini sildi:
“Her gün sedef çiçeklerimi suluyor, toprağını havalandırıyor, sevip okşuyor ve onlarla konuşuyordum. Bir gün baktım, yaprakları sararmaya başladı. Kocam bahçıvandır. Çiçeklerimin neden sararıp solduklarını sordum.”
Bana dedi ki:
‘Sedef çiçekleri gündüz değil, gece yarısından sonra sulanırmış. Bunu duyduğumdan beri hastalıkta sağlıkta, soğukta sıcakta, tam 50 yıl boyunca her gece sabaha karşı saat 2’de yatağımdan kalkıp evlatlarını emziren anne hassasiyeti içinde sedef çiçeklerimi suladım. Bu benim kocam olacak adam, ‘Bir gece de ben kalkayım, karıma yardımcı olayım!’ demedi. Hiçbir faydasını görmedim.”
“Peki!” diye araya girdi genç hâkim, “Boşanmak için bunca sene neden bekledin nine?”
Yaşlı kadın yemenisinin ucuyla gözlerini silerken konuştu:
“Ailenin kutsal olduğunu öğrettiler bize evladım, zırt pırt boşanma olmaz. Boşanmak için bıçağın kemiğe dayanması lazım!”
“Anladım!” derken gülümsedi hâkim, “Peki, bıçak ne zaman kemiğe dayandı?”
“Birkaç gün önce!” diye soruya cevap verdi yaşlı kadın, “Yorgunluktan, belki de yaşlılıktan o gece uykuda kalmışım. Çiçeklerime su veremedim. Yavrucaklar susuzluktan sararıp soldular. Kocam olacak adam, hiç olmazsa beni uyandırarak yardım etseydi! Ama hayır! O kadar duyarsız ve umursamaz biridir ki, uyanmışsa bile sırf bana yardımcı olmamak için beni uyandırmamıştı. Böyle bir adamla artık bir dakika bile evli kalamam, lütfen bizi boşayın!”
Kadın sustu. Gözlerini tekrar sildi. Gencecik hâkim yaşlı adama döndü:
“Nineyi duydun, söyleyecek bir şeyin var mı?” 
“Var!” dedi yaşlı adam, karısı tarafından ağır şekilde suçlandığı için önüne doğru bakarak anlatmaya başladı:
“Askerliği reisicumhur köşkünde bahçıvan olarak yaptığım sırada tanıdım Ayşe’mi. Ona sedef çiçeklerinden buketler verdim. Delice sevdik birbirimizi. Sonra evlendik. Evliliğimizin ilk yıllarında boyun ağrısı çektiği için doktora götürmüştüm. Doktor, boyun kireçlenmesi teşhisi koydu. Uzun süre yatakta kalırsa boynundaki kireçlenmenin artacağını, bu sebeple her gece kalkıp gezinmesi gerektiğini söyledi. Fakat eşim inatçıdır, doktoru dinlemedi. Aramızda bu tartışma sürerken sedef çiçekleri yaprak dökmeye başlamaz mı, hemen aklıma bir cinlik geldi: Onları gece yarısından sonra sularsa yeşereceğini söyledim. Böylece uzun süre yatakta hareketsiz kalmamasını sağlamak istiyordum. Ancak uykusu ağırdır Ayşe’min. Bu yüzden yıllardır saat 2’lere kadar uyumadım. Çeşitli yollardan onu uyandırdım. Sevdiğim kadını evladı gibi sevdiği çiçeklerini sularken her gece gizlice seyrettim. Ama geçen gece yaşlılık işte, uyanamamışım. Uyanamayınca da Ayşe’mi de uyandıramadım. Çiçekler susuz kaldı. Bu yüzden de suçlanıyorum. Ve dünyada her şeyden çok sevdiğim kadın, bu yüzden beni boşamak istiyor.”
Yaşlı kadın kocasına baktı. Hıçkırdı, sarsıldı. “Nasıl da yanılmışım?” diye bağırdı.
Sendeleye sendeleye kocasının yanına gitti, kocasına sarıldı.
“Her şey göründüğü ya da sanıldığı gibi değildir” diye mırıldandı gencecik hâkim, “Herkes hayatı kendi duruşuna göre yorumlar.”
Dosyayı mübaşire uzattı:
“Dava düşmüştür.”
Gözlerinden iki damla yaş damlıyordu.

TEMEL’CE…
Temel kahvede arkadaşlarına anlatır: 
-Bizim müteahhit Cemal ne kadar şanslıdır. Geçen sene kaza sigortası yaptirdu, bir gün sonra bacağuni kırdı. İki ay evvel evini sigorta ettirdu, geçen hafta evi kül oldu. Acayip torbalı bir herifur bu herif. Bütün bunlar yetmezmiş gibi ya şimdi ne oldu biliyor musun?
-Geçen hafta hayat sigortasi yaptirdu, iki gün sonra öldü da!

GÜNÜN ÖZÜ…
Bir yaratılmış eliyle yükselmeye çalışan kimse alçaktır. Hz. Muhammed (S.A.V.)
Bu yazı toplam 147 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37