1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Din adamları bu merkezde yetişecek
Din adamları bu merkezde yetişecek

Din adamları bu merkezde yetişecek

Yuvacık’ta hizmete giren Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin açılış programı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Yuvacık’ta yapımı tamamlanan Dini Yüksek İhtisas Merkezi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla açıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen eğitim ve idari bina 9 Bin 500 metrekarelik arsa üzerine inşa edildi. Yuvacık semtinin yeşil dokusunu uygun 3 katlı olarak inşa edilen binada konferans salonu, yemekhane, kütüphane, 9 adet sınıf, 3 adet çalıştay, bekleme salonu ve idari birim odaları bulunuyor.   2017 yılında yapıma başlanan bina yaklaşık bir buçuk yılda tamamlandı. 

 

saygi-durusu-009.jpg

YOĞUN KATILIM
Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Musa Şirin, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Cumhur İttifakı Başiskele Belediye Başkan adayı Yasin Özlü, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, KOÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel, Refah Partisi eski Milletvekili Şevki Yılmaz, İl Müftüleri, İlçe Müftüleri ve çok sayıda din görevlisi katılım gösterdi. 

TOPLAM 106 ÖĞRENCİ 
Programda ilk olarak kürsüye çıkan Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Mehmet Musa Şirin, “Dünden bugüne ülkeler değişiyor, insanlar değişiyor. Bu değişim ve dönüşüm karşısında toplumun ihtiyaç duyabileceği alanlarda, ihtiyaçlarına karşılık verebilecek donanımlı insanlara ihtiyaç vardır. Diyanet İşleri Başkanlığında, din görevlisi olan çalışanların daha iyi hizmet vermesi amacıyla kuruldu. 1976 yılında temeli atılan bu merkezlerden Türkiye’de 10 ayrı şehirde var. 14 Ekim 2017’de içinde bulunduğumuz binanın temeli atılmıştır. Toplam 9 bin 500 metrekare alana sahip bu binada 11 eğitim görevlisi 9 idari personelle birlikte toplam 106 kursiyerle eğitim yapılmaktadır. Toplam 3 kadın öğrenci olmak üzere 2’de Kırgız öğrencimiz var” diye belirtti. 

dini-ihtisas-merkezi-(3).jpg

İYİ BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRDİK
Şirin’in ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dinimizi ihtisas seviyesinde öğrenip, halkımıza öğretecek olan bilginlerin, alimlerin yetişmesine vesile olacak böyle bir kurumun yapılmasında emeğimiz oldu. Bu bölge, yanımızdaki binalar Saddam Hüseyin tarafından deprem dolayısıyla yapılan konutlardı. 17 Ağustos depreminden sonra Saddam Hüseyin Türkiye’ye yardım etti ve buraya deprem konutları yapıldı. Buralar hazine arazisiydi. İyi bir şekilde değerlendirdik” diye konuştu.

ALİMLER ÇİLE ÇEKİYORDU
Konuşmasının devamında Karaosmanoğlu, “Ben burada geleceğin alimlerinin yetişeceğine inanıyorum. Biz üzerimize düşeni yaptık, şimdi görev hocalarımızın. Büyük alimlerin yetiştiği ortamlar böyle değil. Büyük alimler çile çekerek yetişiyordu. Bizlerin de çileye talip olması lazım. Çok lüks yaşamak iyi değil. Bunu nimete çevirmek de bizim elimizde. Burayı en verimli şekilde kullanabiliriz. O zaman burası nimete döner. Buradan inşallah çok hayırlı, cihat ruhuyla donanmış mücahitler, alimler yetişir. Burada bize ne göre düşerse biz de onu yapacağız. Ben açılışımıza gelen hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

1 YIL İÇERİSİNDE YAPILDI
Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Diyanet İşleri Başkanlığı halkın dini ihtiyaçlarını yerime getirmek için kurulmuş bir kurumumuz. Dini Yüksek İhtisas Merkezleri din görevlileri ve isteyen herkesin eğitim alabileceği bir yer. Türkiye’de 10 Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin biri Kocaeli’de. Önümüzdeki günlerde herkesin buradan yararlanabileceğini görmek bizleri mutlu ediyor. Burası daha önce yapılmış ve atıl kalan bir alandı. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz 1 yıl içerisinde burayı yaptı” şeklinde konuştu. 

untitlezzd-2.jpg

İLİM OLMADAN DİN HİZMETİ OLMAZ
Son olarak kürsüye çıkan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Rabbimiz ilk 5 ayette okumanın ve öğrenmenin öneminden bahsetmiştir. Bu ümmetin çocuklarının elinden kitap ve kalem eksik olmayacak. Bugün öyle güzel bir mekanın açılışını yapıyoruz ki burada ilim öğrenilecek ve insanlığın irşadı olarak kullanılacak. Burada peygamber varisleri yetiştirilecek. İlim olmadan din hizmeti olmaz. Biz bunun bilinci içerisindeyiz. O yüzden beşikten mezara kadar din öğrenin diyoruz. 1976 yılında Haseki Eğitim Merkezi’yle başladık bu işe. İl Müftülüğünü bırakıp, iki buçuk yıl eğitim almaya gelen arkadaşlarımız oldu” diye konuştu.

DİNİ KORUMAK BİZLERE DÜŞÜYOR
Konuşmasının devamında Erbaş, “8 merkezimiz vardı. Dokuzuncuyu Kocaeli’de, onuncuyu Ankara’da açtık. Bizim bütün müftülerimiz ihtisas mezunu. 6 bin vaiz kadromuzda 3 bin vaizimiz var. daha fazla merkez açmalıyız. Yılda 200 mezunla bu kadroları dolduramayız. Allah ilmi isteyene verir. İlim buralarda istenir. İlahiyat Fakültelerinde 400 küsur fıkıh dersi var. buralarda 850 küsur fıkıh dersi var. Fıkıh nedir bizim hocalarımızın iyi bir şekilde bilmesi lazım. Bu kadar önemli ihtisas merkezlerimiz. Talebelerimizin hepsi bizim görevlimiz. Din çok istismar ediliyor. Dini korumak bizlere düşüyor” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞINCA OLUYOR
Son olarak Erbaş, “Ben bugün çok mutluyum. 1 Aralık 2015’te Kocaeli Dini İhtisas Merkezi’nin açılışını yapmış, ardından Diyarbakır’a gitmiştim. Orada Sayın Valimiz görevliydi. Kendisiyle daha sonrasında 2017’de buranın temelini attık ve şimdi birlikte açıyoruz. Karaosmanoğlu abimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Çalışınca oluyor demenin meyvelerini görüyoruz burada. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

untitled-1zzz.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum