1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Dini konular üzerinde konuşan beylere tavsiyeler
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Dini konular üzerinde konuşan beylere tavsiyeler

A+A-
İsim vermeden yazmaya çalışacağım bu makalemizi, özelikle dini meseleler hususunda konuşanlar,  yanlışları gördükleri halde susanlar,  doğruları anlatmaya çalışırlarken, başka yanlışlara sebep olanların okumasını arzu ediyorum. Dini bilgileri olduğuna inandığım bu üç zümreye, müsaade eder ve kabul buyururlarsa, öncelikle tavsiyelerimi, haftaya da sorularımı arz etmek istiyorum.  
1- Herhangi bir konuda halkı bilgilendirirken, tevazuyu elden bırakmayınız. Kendinizi allame görüp, milleti cahil, haddini bilmeyen cühela zümresinden görmeyiniz.
2- Ayetlerin tefsirini yaparken, bilginizin yetmediğini, dolaylı bir şekilde hadislerden ve geçmişteki yazılı kaynaklardan istifade ettiğinizi çekinmeden söyleyiniz.  Asrın müçtehidi edası ile hareket etmekten uzak durunuz. Mukallit olduğunuzu unutmayınız.
3-İşinize geldiği zaman müçtehit imamların ve hadis âlimlerinin naklettiklerini delil gösterirken, işinize gelmediği zaman, delil olarak, kendi yorumunuzu, müçtehit ve hadis âlimi olmayan mukallitlerin yazdığı eserleri millete kaynak göstermekten uzak durunuz.
4- Medreselerde ve ilahiyat mekteplerinde okumuş kişiler olarak, dini bir mesele üzerinde münazarada bulunduğunuzda birbirinizi alt etmek için değil, doğru olanı ortaya koymanın gayreti içinde olunuz.
5- Kur'an bize yeter diyerek, Kur'an-ı sünnetten bağımsız olarak anlamaya çalışmak ve yorumlamak, fayda yerine zarar verdiğini anlamalısınız. Yıllarca misyonerlerin yapamadıklarını, sizler vasıtasıyla yapmaya çalışmalarına alet olmayınız. Sizlerin iyi niyetli olması yetmez, sünnetsiz bir din ile milletin kafasını karıştırdığınızda arkasını getiremezsiniz.
6- Kur'an-ı Kerim’in bir hayat nizami olduğunu, haram ve helalleri ayırt ettiğini, Hz Peygamberimiz tarafından uygulanmak suretiyle tefsir edildiğini, insanlığın kurtuluşu Kur' an ve sünnette olduğunu anlatmalısınız. Yıllar önce müçtehit âlimleri inceleyerek ret ettikleri meseleleri, yeni bir şey bulmuşçasına bilgiçlik taslamayınız.
8- Kur'an ve sünnete uygun olmayan şahsi fikir ve düşüncelerinizi kamuoyu ile paylaşırken ve toplumu ikna etmek için, zorlama fetvalara başvurmayınız.  Tarihi şahsiyetleri ve âlimleri lehte/aleyhte istismar ederek kendinize siper etmeyiniz.
9- Ben bilirim, siz bilemezsiniz kibrinden kurtulmaya gayret ediniz. Şeytan bilirim kibrinden dolayı lanetlendiğini unutmayınız. Bilirim diyen kişinin, hiçbir şey bilmediğini, Bilirim diyenlerin ilmi taklitten öteye geçmediğini hatırınızdan çıkarmayınız.
 
10- Maddi ve manevi ilimlerin sahibi Yüce Allah olduğunu unutmadan, tüm ilimler silsile yoluyla öğrenildiğini düşünerek elde ettiğiniz ilimin mağruru olmayınız. İlim öğrenme silsilesini reddederek, sahabenin ve müçtehit imamlarının yaptıkları içtihatlarını, zorlama nefsi yorumlarla kabul veya reddetme cihetine gitmeyiniz.
11- " Bilmediğiz hususları ehlinden sorunuz" ayetini doğru anlayarak milleti aydınlatmalısınız. Helal dairesi içinde kalmak şartıyla dünya işleri hakkında içtihat yaparken, ümmetin umumi menfaatini düşünerek hareket etmelisiniz. İman ve ibadet hususundaki meseleler enine boyuna konuşularak karara bağlandığından, bu konular üzerinde ilaveler ve eksiltmeler yapmaya çalışmayınız.  
12- Kendilerini müçtehit gibi gören bir kısım sözde ilim adamları, fıkıh ve hadis imamlarından çok daha iyi biliyormuş gibi " O mesele öyle değildir. Hadsilerin çoğu uydurmadır, şu hadis şu şekilde anlaşılmalıdır. Bize inanmıyorsanız şu şahsın kitabına bakınız" diyerek,  mukallitlerin yazdıkları kitapları kaynak, yorumlarını da delil olarak göstermeye çalışanlara.   Özellikle Diyanet işleri başkanlığı ve din âlimleri gerekli uyarıları yapmalıdırlar.
Bu yazı toplam 832 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum