1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. DİPLOMA DEĞERSİZ DEĞİLDİR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

DİPLOMA DEĞERSİZ DEĞİLDİR

A+A-

Diploma, bir okulu ya da bir öğrenim programını bitirenlere, bir derece ya da sanata hak kazananlara, bir iş, uğraş ya da sanat dalında yeterli olanlara bu durumlarını belirtmek için, bir öğretim kurumunca verilen resmi belgedir.
“Diploma önemli değil, okula gideceğine bir yerde çalış, tecrübe sahibi ol” görüşü doğru değildir. 
“Diploma önemli değil” diyerek okuma konusunda isteksiz veya kararsız olanları bu yönde etkilemek, onların hayatını etkilemektir. 
1-Zamanın kişilerin yaşamına neler getireceğini, hangi fırsatları sunacağını bilemezsiniz belki diplomasızlık kariyerlerine engel olacaktır.
2-Bugün küçümsenen veya değersizleştirilmeye çalışılan resmi belge basit bir kağıt parçası değildir, sonuçta özel bir kurum bile vermiş olsa devlet denetiminde verilmiştir, devlet değersizleştirilemez.
3-Dünyada diploma üzerine kurulu bir sistem vardır, bu durum kolay kolay değişmez.
4-Gelecekte bazı meslekler kaybolacaklar, kişiler bu günden mesleklerini buna göre seçebilir veya mevcut diplomaları ile diğer meslekleri yapabilirler.
5-Her şey hızla değişmekteyken, bu gün diploma sahibi olmayı değersizleştirmek sadece bireylerin değil ülkenin de aleyhinedir.
6-Diploma ile birlikte pratik önemlidir, enerjiyi bu konu üzerine yoğunlaştırmak daha doğrudur.
7-Öğrencilerin veya meslek/ zanaat sahibi olacakların diplomayı almayı hak ederken, kendilerini farklı kaynaklardan geliştirmeye çalışmaları, gayret göstermeleri gerekmektedir.
8-Diploma verecek kuruluşların ve diploma alacakların donanımlı olması için gayretlerini yükseltmeleri, daima dünyayı takip etmeleri gerekir. Donanımlı olmak tek taraflı değildir.
9-Diploma tecrübe edinmeyi kolaylaştırır. Eğitim kurumları farkında olunmasa da tecrübe sürecini kısaltacak bilgiler verirler. 
10-Belli bir tecrübeden sonra ancak kişilerin diplomasına bakılmaz ama resmi kurumlarda yine de çeşitli atamalarda önemlidir.
Gençlerin hevesini “Diploma değersizdir” diyerek kırmak yerine ufuklarını açacak, bilgiler vermek, tecrübeleri aktarmak, mesleğe hızlıca alıştırmak daha verimli bir yöntemdir.  Her meslek yaşayarak öğrenilir ve tecrübe edilir. Sektörlerin de,  ülkemizin de kaybedecek zamanı yoktur.
Diploma almak da, vermek de sorumluluktur. Önemli olan alan da, veren de karşılıklı o mesleğe, konuya yönelik tüm gayretini göstermek zorundadır. Her birimiz işimizi kendimiz için yapıyor gibi görünsek de her birimiz birbirimiz için ve ülkemiz için çalışmaktayız. Birbirimize desteklemek gibi bir sorumluluğumuz bulunmaktadır. 
Diplomaları değersizleştirmek,  kişinin kendisini, sektörünü değersizleştirmesi, gelişime kapalı olması, fırsatlardan faydalanamaması demektir. 
Sözün özü; Diplomalar değerlidir. Onu değersiz kılan kişilerin bakış açısı, uygulamaları, vizyonsuzluğudur. 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]:Tü[email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1797 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum