1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Direnişteki işçilere uluslararası destek
Direnişteki işçilere uluslararası destek

Direnişteki işçilere uluslararası destek

Tüm TİS’e üye oldukları için Köseköy TÜV-TÜRK Muayene İstasyonu'ndan atılan 47 işçiye ulslararası destek geldi. Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (İTF) Karayolları Taşımacılık Bölüm Sekreteri Mac Urata işçileri ziyaret etti.

A+A-

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (İTF) Karayolları Taşımacılık Bölüm Sekreteri Mac Urata; Köseköy TÜV-TÜRK Muayene İstasyonu'ndan atılan ve iş yerleri önünde direnişte olan 47 TÜM-TİS işçisine destek ziyaretinde bulundu. Ziyarete; TÜM-TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Tüm TİS Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, TÜM TİS Gebze Şube Başkanı Ali Rıza Atik, Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Türk Metal Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener, Sağlık iş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen, Ford Otosan işçileri katıldı. 


UYGULAMA YASALARA AYKIRI

Eylemde açılış konuşması yapan TÜM TİS Gebze Şube Başkanı Ali Rıza Atik, “1 ayı aşkındır Gebze ve Kocaeli’de anayasal haklarını kullandıkları için işten atılan arkadaşlarımızın onurlu mücadelesi devam ediyor. Bugün uluslar arası boyuta taşındı” dedi. Atik’in ardından söz alan Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (İTWF) Karayolları Taşımacılık Bölüm Sorumlusu Mac Urata ise “Şirketlerimiz protesto mektuplarını gönderdi. Şirket bütün işten çıkarılan işçiler geri alınana kadar haklı mücadelenizde omuz omuza durmaya devam edeceğiz. Tüvtürk utanmalısın ki bu uygulamalar yasalara aykıdırır ve Tüm Tis ile müzakere sürecine başlamanız gerekmektedir” dedi. 

AÇLIKLA TERBİYE

Tüm Tis Genel Başkanı Kenan Öztürk ise, “Hukuk dışı bir durum. Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olna işçileri açlıkla terbiye etme operasyonudur. Asla geri adım atmayacağız. Tüv türk kimsenin babasını çiftliği değil. Kamu hizmeti veriyor. İşçilerin sadece anayasal haklarını kullanıp sendikaya üye oldukları için mağdur ettiler. Kimsenin Kocaeli halkını mağdur etmeye hakkı yoktur. Bir an evvel bu hukuksuzluktan vazgeçmesini istiyoruz. Sendikamız Çalışma Bakanlığı’ndan gerekli çoğunluğu sağlayarak yetkiyi almıştır” diye konuştu. 

BİR SANTİM GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Mücadelelerinin devam edeceğine vurgu yapan Öztürk, “Sendika üyeleri ile masaya oturmasını istiyoruz. Kocaeli halkının desteği bizimle birlikte. Bu sorun kocaeli halkını da ilgilendiriyor Acemi insanlara araç muayene yaptırmaya çalışılıyor. Halkın can güvenliğini tehdit etmektedirler. Tüv Türk’ ün bu satten sonra bizi yenilgiye uğratmaya gücü yoktur. ITWF bu şirketlerde örgütlüdür. Almanya’da merkezde örgütlü olan arkadaşlarımız yarın aramızda olacaktır. Dayanışma artarak devam ediyor. Senidka olarak arkadaşlarımız iş başı yapana kadar bir santim geri adım atmayacağız”ifadelerini kullandı.  

ANAYASA ÇİĞNENİYOR

Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Sendika üyemiz 23 bin çalışanımız ile birlikte Tüm Tis eylemlerinde bu meydanlarda birlikte olacağız. Bu emeğe karşı saldırılara karşı ülkemizin hangi kösesinde olursa olsun dim dik birlik beraberlik içinde emekçilerimizin yanlarında olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası hepimizin anayasası. Bu ülkeyi yönetenlere seslenmek istiyoruz. Parlementonun yapmış olduğu anayasa Tüv Türk tarafından çiğnenmektedir. Bu zülme karşı görevlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Bu arkadaşlarımız soğuk sıcak demeden mücadelesini sürdürdüğü halde bu zulme seyirci kalınmaktadır. Anayasanın çiğnenmesi ve uluslararası sahada ülkemizin adının lekelenmesine sebep olacak bu tür olaylara karşı sizleri aramıza bekliyoruz. Bu işin zaferle sonuçlanacağına dair inancımız tamdır” dedi. 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.