1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışlanan Kocaeli
Dışlanan Kocaeli

Dışlanan Kocaeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP hükümetinin Türkiye’yi yönetim tarzından ben şahsen çok ciddi rahatsızlık duymuyorum. Yanlış yapılan işler var. Ama doğru yapılan pek çok iş de bulunu

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP hükümetinin Türkiye’yi yönetim tarzından ben şahsen çok ciddi rahatsızlık duymuyorum. Yanlış yapılan işler var. Ama doğru yapılan pek çok iş de bulunuyor.

Benim sıkıntım, AKP iktidarı döneminde Türkiye kalkınırken, Türkiye’nin daha önce çok silik kalmış illeri yaşam kalitesi ve tesis açısından yükselirken, Türkiye’yi besleyen Kocaeli’nin üvey evlat muamelesi görüyor olmasıdır. Bu konuda size yeni örnekler anlatacağım.

2002’den bu yana Türkiye’nin pek çok ili çok hızlı gelişti. AKP’li bakanlar, milletvekilleri kendi seçim bölgelerine devlet yatırımlarını akıttılar. AKP’li Belediyeler büyük projeler gerçekleştirdiler. Türkiye’nin pek çok ilinde ulaşım, imar, çevre sorunları aşıldı. Duble yollar, köprüler, tüneller yapıldı. Raylı sistemler kuruldu. Görkemli kongre ve kültür merkezleri, çok modern ve uzun yıllar kullanılacak spor tesisleri yapıldı.

Hepsinde, bu kentin ödediği vergilerin payı var. Hepsinde, bizim Kocaeli insanının tuzu, biberi var. İyi de, 2002’den bu yana Kocaeli’de ne yapıldı?.. Büyükşehir Belediyesi’nin elinden çok büyük paralar geçti. Bu kent, 2002’den bu yana her seçimde, her referandumda iktidar partisine  Türkiye ortalamasının çok üzerinde  destek verdi de karşılığında ne aldı?.

Malum, geçenlerde Erzurum’da 2011 Üniversiteler Kış Olimpiyatları organize edildi. Devlet, Erzurum’a 700 milyon TL’lik tesis yatırımı yaptı. 10 günlük Kış Olimpiyatları bitti. Bu tesislerin büyük bölümü bir daha kullanılmayacak. 700 milyon TL sadece tesislere harcanan para. Sporcuların ağırlanması, beslenmesi, organizasyon giderlerini ekleyin, 10 günlük bir organizasyon için Erzurum’a devlet bütçesinden yaklaşık 1 milyar TL para aktarıldı. Gözümüz yok. Helal-i hoş olsun.

Şimdi, Mersin’in başına devlet kuşu konuyor. 2013 yılında düzenlenecek Akdeniz Olimpiyatları’nı Yunanistan almıştı. Ama malum, Yunanistan’da büyük ekonomik kriz var. Yunan hükümeti, “Ben Akdeniz oyunlarına para ayıramıyorum” dedi. Hemen Türkiye 2013 Akdeniz oyunlarına talip oldu. Bu organizasyon için Mersin seçildi. Başbakan, hiç tereddüt etmeden Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne mektup gönderdi. “Siz oyunları Mersin’e verin. Ben hemen 200 milyon Euro’luk yatırım yapacağım” dedi. Mersin, heyecanla bekliyor. Büyük olasılıkla 2013 Akdeniz Olimpiyatları Mersin’e alınacak. Bu şehrimiz de mükemmel tesislere kavuşacak.

Daha acı bir olay var.  Türkiye Futbol Federasyonu, FİFA’nın düzenleyeceği 2013 yılında yapılacak 20 yaş altı Dünya Kupası finallerine talip oldu.  2013 yılının yaz aylarında dünyanın 24 ülkesinin 20 yaş altı milli takımları çok büyük bir organizasyonda kozlarını paylaşacaklar.  Çok büyük bir organizasyon. Ev sahipliği için Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye talip.

Türkiye Futbol Federasyonu FİFA’ya gönderdiği resmi yazıda, bu organizasyonun Türkiye’ye verilmesi halinde grup maçlarının oynanacağı kentleri ve tesisleri de bildirdi. FİFA 2013 20 yaş altı Dünya Kupası finalleri Türkiye’ye verilirse, aday kentlerimiz şunlar:

Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa, Rize, Şanlıurfa, Trabzon..

Kocaeli burada da yok. Çünkü Kocaeli’de döküntü haline gelen İsmetpaşa Stadı dışında spor tesisi yok.

Her yere yeni statlar yapılıyor. Her yere yeni, modern, büyük salonlar yapılıyor. Türkiye, Kış Olimpiyatlarına, Akdeniz Olimpiyatlarına, Dünya Kupası’na, Avrupa Kupasına talip oluyor.

Manisa var, Rize, Trabzon, Mersin var. Kayseri, Şanlıurfa her yerde var.

Kocaeli yok.. Kocaeli bu diğer kentlerde yapılan büyük işler için devlete vergi ödüyor. İç göçün yükünü taşıyor. Bu kentin her köşesine kimyasal, zehirli atıklar atılıyor. Bu kentin tarım alanları, Koreli’ye,  Japon’a, Amerikalı’ya ve Türkiye’nin gözü doymaz yatırımcılarına altın tepside sunuluyor. Bu kentin sahillerinin her yeri iskelelerle, limanlarla dolduruluyor. Evlerin arasına taş ocakları, mıcır ocakları kuruluyor.

Bir tane stat da bize yapın. Bir spor salonu inşaatı başlamıştı. 2010 yılı sonunda bitecek dediler, bitmedi. Şubat’ta bitecek dediler yine bitmedi. Ne zaman bitecek belli değil.

Büyükşehir Belediyesi 209 yerel seçimleri öncesinde sinemalarda, yerel televizyonlarda 3 boyutlu proje filmleri gösterdi. Hani stat yapılacaktı?.. Yalan söylediler.

Bu tablo benim çok ağırıma gidiyor.  2002’den bu yana, bu kent AKP’ye oluk gibi oy akıttı. Bu kent, devlete oluk gibi vergi ödedi. Elimizde ne var. Geleceğe aktarılabilecek, “Bu kente bu eseri de AKP iktidarı yaptı” diyebileceğimiz ne var.

Bütün kentler aldı başını gidiyor. Türkiye kalkınıyor. Türkiye zenginleşiyor. Türkiye, uluslar arası organizasyonlara ev sahibi oluyor.

Bizim buraya gelsin Çelik fabrikası, b.izim burada atılsın kimyasal zehirler..

Suçlu, AKP’li milletvekilleridir. Suçlu, bu kentin çıkarını, haklarını, hak ettiklerini hiç savunmayan Büyükşehir Belediyesi’dir.

Ezdiler bu kenti. Yok saydılar bizi. Aptal yerine koydular. Üvey evlattan beter bir kenara fırlatıp attılar. Benim çok gücüme gidiyor. Kocaeli halkı, bu ihmal edilmişliğinin, bu yok sayılmışlığının, bu kadar aptal yerine konulmuşluğunun hesabını, bir şekilde AKP’nin ilimizdeki seçilmişlerine sormak zorundadır.

Bütün okurlarımın mübarek Mevlit Kandilini ve bütün sevenlerin Sevgililer Gününü kutlarım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.