1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyabette diyetin önemi anlatıldı
Diyabette diyetin önemi anlatıldı

Diyabette diyetin önemi anlatıldı

Acıbadem İzmit Hastanesi tarafından açılan Diyabet Okulu Sağlık Seminerleri kapsamında bugün “Diyabette diyetin önemi” konusuna değinildi. Diyetisyen Ercan Kaplan tarafından gerçekleştirilen

A+A-

Acıbadem İzmit Hastanesi tarafından açılan Diyabet Okulu Sağlık Seminerleri kapsamında bugün “Diyabette diyetin önemi” konusuna değinildi. Diyetisyen Ercan Kaplan tarafından gerçekleştirilen seminer KYÖD Lokali’nde diyabet hastalarının katılımıyla düzenlendi.

Diyetisyen Ercan Kaplan, “Diyet diyabet tedavisinin en önemli basamağıdır. Diyabet diyeti yasaklar listesi değildir. Dengeli bir beslenmedir. Diyabet diyetinde besin öğeleri dengeli olarak yer almalıdır. Standart yani her diyabetli için aynı olan bir diyet listesi yoktur. Diyabette diyet; hastanın diyabetinin tipine yani Tip I veya Tip II oluşuna, yaşına, kilosuna, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi durumların olup olmamasına, kullanılan ilaçlara göre düzenlenmelidir. Son yıllarda diyabet diyeti oldukça esnek, serbest ve kişisel özelliklere göre düzenlenmektedir. Diyet açlık demek değildir, sık sık ve az az yenerek kan şekeri dengede tutulmaya çalışılır uzun süre aç kalmak ya da diyette önerilenden daha fazla yemek, kan şekerini yükseltir. Sık sık acıkmak şeker düşüklüğüne bağlı olabileceği gibi yüksek şekere de bağlı olabilir. Et hariç tüm yiyeceklerde şeker vardır, diyette önemli olan şeker yememek değildir, çünkü şeker en önemli enerji kaynağımızdır, önemli olan bazı şekerleri yememektir (kesme şeker ve üzüm). Yiyeceklerdeki besin öğeleri ve kan şekerine olan etkilerinin bilinmesi sağlıklı diyet düzenleme yönünden önemlidir. Bunlar; karbonhidratlar, proteinler, yağlar, mineraller ve vitaminlerdir” diyerek diyabet hastalarını bilgilendirdi.

Diyetisyen Ercan Kaplan’ın ardından Dr. Azmiye Altınışık, “Diyabet ve göz”, Doç. Dr. Serkan Deveci, “Diyabet ve cinsellik” ve Dr. Soner Dileken, “Diyabet tedavisinde yeni gelişmeler” konusunda diyabet hastalarını bilgilendirdi.

(Samet Türkyılmaz)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.