1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Diyanet İşleri Başkanı Göremez’den Papa’ya insan hakları manifestosu
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyanet İşleri Başkanı Göremez’den Papa’ya insan hakları manifestosu

A+A-
Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, ülkemizi ziyaret etti. Ben bu ziyarette Siyasi ve resmi zevat ile yaptığı görüşmeden çok, Diyanet İşleri Başkanımızın kabulde yaptığı İnsan Hakları manifestosu niteliğindeki ders veren konuşmasına izninizle vurgu yapmak istiyorum.
Papa Franciscus'a "Dinlerin ve medeniyetlerin kadim yurduna, bir arada yaşamanın engin tecrübesine sahip esenlik ülkesine, dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerinin hizmetinde olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na hoş geldiniz" diyen Görmez, bu coğrafya, dün olduğu gibi bugün de farklı dillere, dinlere, mezheplere ve anlayışlara ev sahipliği yaparak insani değerlerin egemen olduğu; hak, hukuk ve adalet çerçevesinde herkesin barış içinde yaşadığı bir medeniyeti temsil ettiğini söyledi.
Görmez, "Bu medeniyet, herkesin aklını, dinini, canını, malını ve nesebini mukaddes ve aziz kabul eder. İnsanın hak ve onurunu her şeyin üstünde tutar. Hiç kimsenin dilinden, ırkından, dininden, mezhebinden ve düşüncesinden dolayı hak mahrumiyetleri yaşamasını asla kabul etmez. Bütün ilahi dinlerin mensuplarını tarih boyunca hiçbir ayrıma maruz bırakmadan, birlikte yaşatan ülkemizde, farklılıkların kolayca ötekileştirilmek istendiği ve korku duvarlarının örüldüğü bugünün dünyasında, Katolik dünyasının ruhani liderini ağırlamanın, kendiliğinden özel bir anlam taşıdığı muhakkaktır" diye konuştu.
Dünyanın bugün, açlığın, sefaletin ve adaletsizliğin; katlanarak büyüyen hukuk ihlallerinin; insan haysiyetini ayaklar altına alan ve kadın-çocuk ticareti dâhil kirli ticaretlerin; tahammül edilemez boyutlara ulaşan çatışma, terör, katliam, savaş ve insanlık suçlarının pençesinde olduğunu vurgulayan Görmez, "Bütün bunlar olup dururken hangi insaf sahibi yürek, masum olduğunu iddia edebilir? Hangi dine mensup olursa olsun, kim bu vahim tabloda payı bulunmadığını iddia edebilir?" sorusunu yöneltti.
Modern zamanların esas felaketinin, küreselleşmiş çıkarların, halkları maddeperest despotizmlere ve tiranlıklara mahkûm etmesi olduğunu belirten Görmez, "Her biri insanlığa bahşedilmiş ilahi nimetler olan doğal kaynaklarımız, ihtiras sahiplerinin elinde nice masum insanın hayatına mal olmaktadır. Günümüzde, Afganistan, Arakan, Irak, Nijerya, Suriye ve Somali başta olmak üzere Müslüman toplumların tüm birikimleri hunharca yok ediliyor ve kaynaklarının sömürülmesi gözlerden gizleniyor. Özellikle Müslüman coğrafyalarda bir şiddet ve vahşet sarmalı insanlığı ayaklar altına almakta, bu coğrafyalarda Müslüman olsun ya da olmasın herkes büyük acılar yaşamaktadır" ifadesini kullandı.
İslam Dini'nin barış dini olduğunu kaydeden Görmez, "Bir barış çağrısı olan İslâm’ın mesajına tamamen aykırı bir yola saparak şiddet ve vahşet yayanlar, kendilerini nasıl adlandırırlarsa adlandırsınlar Allah’a isyan halindedirler. İnsan insana muhtaçtır ve insan insana emanettir. İnsan insanın kurdu değil; yurdudur. Bu emanete sahip çıkmamak kabul edilemez bir aşırılık ve tuğyandır. Müslümanlar olarak böylesine bir aşırılığı ve kıyımı şiddetle reddediyoruz." dedi.
Son günlerde Filistin’de barış umutlarını söndüren gelişmeler yaşandığını vurgulayan Görmez, "Bütün Müslümanlarla birlikte bizler de bu gelişmelerden derin bir ıstırap duyuyoruz. Özellikle ilahi dinlerin ortak mukaddesi olan Mescid-i Aksa’nın ismet-i harimine ve mazlum Filistin halkına yönelik tecavüz, insanlık adına derin bir hicap ve vicdan sahipleri için ağır bir teessür sebebidir."
"İslamofobi, yeni bir ırkçılık çeşidi ve nefret suçudur" ifadesinde bulunan Görmez, özellikle İslam coğrafyasında yaşanan sorunları tüm veçheleriyle gözler önüne serdi. 
 Evet, gerçekten çifte standartlık hastalığına karşı tokat gibi cevap niteliğinde ve aynı zamanda bir özeleştiri mahiyetindeki bu konuşma, takdire şayan bir konuşmaydı. Hoşgörünüze sığınarak bu haftalık yazı sınırımı da aşarak hemen hemen tamamıyla Sayın Görmez’in o güzel kelâmına hasrettim ve sizlerle paylaşma ihtiyacını hissettim. 
Bu yazı toplam 488 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.