1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır’ın savcıları değişti
Diyarbakır’ın savcıları değişti

Diyarbakır’ın savcıları değişti

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), faili meçhuller, JİTEM ve Hizbullah gibi önemli davaların dosyalarına bakan özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet

A+A-

Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), faili meçhuller, JİTEM ve Hizbullah gibi önemli davaların dosyalarına bakan özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcılarından İsmail Aksoy ile Adem Özcan'ın tayini çıktı. 2006 yılından beri Diyarbakır’da görev yapan ve yürüttüğü çalışmalarla Türkiye gündemini değiştiren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 2011 yılı İdari ve Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile 2 bin 230 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. KCK ve faili meçhuller soruşturmalarını başlatan Diyarbakır Başsavcısı Durdu Kavak, İzmir Başsavcılığına getirilirken, Diyarbakır’da önemli soruşturmaları yürüten iki özel yetkili Cumhuriyet Savcısının da yeri değiştirildi. KCK soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Ergün Tokgöz’ün görevden alınmasının ardından KCK dosyasına bakmakla görevlendirilen özel yetkili Savcı İsmail Aksoy, Malatya, aynı dosyalara bakan özel yetkili savcı Adem Özcan ise İstanbul Cumhuriyet Savcılığına atandı.

İlhan Cihaner’i gözaltına alan savcı Osman Şanal Antalya'ya atandı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yaz Kararnamesi açıklandı. Kararnameye göre, Erzincan eski Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında başlattığı soruşturmayla tanınan Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal Antalya'ya atandı.

HSYK’nın, Anayasa değişikliğiyle üye sayısının artırılması ve yapısının değiştirilmesinin ardından geniş kapsamlı yaz kararnamesi açıklandı. Kararnameye göre, bin 816 adli hâkim ve savcı ile 254 idari hâkimin görev yeri değişti. Yargıtay Tetkik Hâkimliği’ne ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevine de 109 hâkim ve savcı atandı. Kararnamede, 51 ticaret mahkemesi başkanının görev yeri değiştirilirken, 2 bin 70 hâkim ve savcının ataması da yapıldı.

Kararnamede; Erzincan’da İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın yürürlüğe konulduğu iddiasıyla soruşturma başlatan ve Erzincan eski Başsavcısı İlhan Cihaner’i gözaltına alan Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, Antalya Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı. Osman Şanal’ın, Cihaner hakkında başlattığı soruşturma kapsamında özel yetkileri alınmış, daha sonra HSYK tarafından yetkileri tekrar iade edilmişti. İlhan Cihaner ise 12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlerde CHP'den Denizli milletvekili seçilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.