1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doç. Dr. Doğan Koca, meme kanserini anlattı
Doç. Dr. Doğan Koca, meme kanserini anlattı

Doç. Dr. Doğan Koca, meme kanserini anlattı

Kadınlarda en sık rastlanan meme kanseriyle ilgili VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Doğan Koca uyardı. Koca; “Bu hastalıkta en önemli basamak erken tanı ve sonrasında uygulanacak erken tedavi” dedi.

A+A-

KADINLARIN KABUSU; MEME KANSERİ

Çağın en büyük sorunu haline dönüşen kanser, adeta aramızda kol geziyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun 2017 yılının Mayıs ayında sunduğu son verilere göre; Türkiye'de her 5 ölümden 1'isinin nedeni kanser. Veriler bu kadar yüksek olunca kadınların korkulu kabusu haline gelen meme kanseriyle ilgili aklınıza takılan soruları sizin yerinize konunun uzmanına sorduk. Kentimizde geniş bir kesim tarafından tanınan VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Doğan Koca, meme kanseri illetini her boyutuyla anlattı. Erken teşhisin önemine dikkat çeken Koca, düzenli muayene konusunda kadınları uyardı.

Meme kanseri ne kadar sıklıkta görülmektedir?

Meme kanseri her sekiz kadından birinde görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanserdir.

Meme kanseri vakalarında ölüm oranı ne boyuttadır?

Meme kanseri gelişmiş ülkelerde akciğer kanserinden sonra en sık ölüme neden olan ikinci kanserdir. Örneğin 330 milyon nüfuslu Amerika’da her yıl 250 bin kadın meme kanserine yakalanmakta ve 50 bin kadın bu hastalıktan kaybedilmektedir. Tüm dünyada her yıl 1,5 milyon kadın meme kanserine yakalanmakta ve yaklaşık 250 bin kadın bu hastalıktan dolayı kaybedilmektedir.

Meme kanseri en sık hangi yaşlarda görülmektedir?

İki yaş grubunda daha sıklıkta görülüyor. Birincisi 40 yaşında ve ikincisi 50-60 yaş arasında..

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

Meme kanserinden ölümler günümüzde artmakta mı? Yoksa azalmakta mıdır?

Günümüzde erken tanı ve tedavi ile meme kanserinden ölümler azalmakta. Hastalığı daha erken evrede yakaladığımız için tedavisi de daha kolay ve başarılı oluyor.

Meme kanserinin etkenleri nelerdir?

Meme kanserine neden olan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde üzerinde durulan etkenler ise şöyle özetlenebilir: kadın olmak, yaşın ilerlemesi, ailesinde genç yaşta bu kansere yakalanmış kişinin olması, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek, ilk çocuğunu ileri yaşta doğurmak, dışarıdan hormon ilaçları almak, meme bölgesine radyoterapi almak, daha önce takipli ama kanser olmayan kitlelerin olması, meme dokusunun yoğun olması, BRCA1/2 gibi genetik mutasyonların olması.

Mamografi ve meme ultrasonografisi ne zaman çekilmelidir?

Kadınların yılda bir kez meme muayenesi için doktor kontrolüne ihtiyacı vardır. 35 yaşından sonra ilk ultrasonografilerini yaptırmalıdır. 40 yaşından itibaren mamografi tetkikinin yapılması ve 70 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi tetkikinin tekrar edilmesi gerekmektedir.

Mamografi ve meme ultrasonografisinin yeterli olmadığı durumlarda ne yapılmaktadır?

Hastanemizde mamografi ve meme ultrasonografisinin yeterli olmadığı durumlarda meme tomosentez ve meme MR kullanılmaktadır.

Ailesinde meme kanseri olanlarda mamografi ve meme ultrasonografisi ne zaman çekilmelidir?

Ailesinde meme kanseri olanlarda ise 25 yaşından sonra yıllık rutin ultrasonografi takipleri yapılmalıdır. 30 yaşında sonra da mamografi çekilmelidir. Eğer bu kişilerde genetik tetkik yapılmış ve pozitif ise 25 yaşından itibaren mamografi de yapılmalıdır.

Meme kanserinde tanı ne ile konur?

Tanı, biyopsi ile alınan materyalin patolojik olarak değerlendirilmesi ile konur. Burada sıklıkla başvurulan yöntem Tru Cut iğne ile alınan biyopsi materyalidir.

BİYOPSİDEN KORKMAYIN

Biyopsi yapılması sakıncalı mıdır? Biyopsi ile hastalık yayılır mı?

Biyopsinin bugüne kadar gösterilen herhangi bir sakıncası yoktur. Hastalığın yayılmasına neden olmaz. Güvenilirdir.

Meme kanserinde en sık görülen belirtiler nelerdir?

Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle/ler, memenin boyutunda veya şeklinde oluşan değişiklik, meme başından kanlı akıntı gelmesi, memenin derisinde veya meme başında şekil ve renk değişikliği, meme veya meme başında içeriye doğru çekilme olması, memede kitle olmamasına rağmen koltukaltında ya da boyunda kitlelerin ele gelmesi sayılabilir.

Kendi kendine muayenenin önemi nedir?

20 yaşından sonra her kadının aylık düzenli olarak memesini kontrol etmesi gerekir. Erken tanı için önemlidir. Meme muayenesi yapmak için en ideal zaman, adet döneminin bitiminden 4-5 gün sonraki dönemdir.

Erkelerde de meme kanseri görülür mü?

Meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 1’i erkeklerde görülür. Erkeklerde meme kanseri daha çok 60 yaş üstünde görülmektedir.

Meme kanserinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Meme kanserinin günümüzde tedavi metodlarını; cerrahi, kemoterapi, hormonoterapi ve radyoterapi oluşturmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi bazı vakalarda cerrahi öncesi hastayı cerrahi için uygun hale getirmek için kullanılırken bazı vakalarda cerrahiden sonra kullanılmaktadır. Kemoterapi, hormonoterapi ve radyoterapi tedavilerinin cerrahi tedaviye eklenmesinin en önemli yararı hastalığın tekrarlamasını önlemektir.

Meme kanseri tekrarlayabilir mi?

Erken yakalanmış ve uygun tedavi verilmiş hastalıkta tekrarlama oranları çok düşüktür. Bununla birlikte her türlü modern tedaviye rağmen yine de tekrarlama olasılığı vardır.

Meme kanserinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tüketilen un, tuz ve şeker miktarı azaltılmalıdır. Kilo alınmamalıdır. Daha çok sebze tüketilmelidir. Düzenli spor yapılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır.

MEME SAĞLIĞI ÜNİTESİNE BEKLERİZ

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde bulunan Meme Konseyi ve Meme Sağlığı Ünitesi’nden söz eden İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Doğan Koca, hastaları multidisipliner olarak, birden fazla bölümün görüşleri doğrultusunda değerlendirdiklerini belirtti. Burada radyoloji, genel cerrahi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi ve nükleer tıp bölümünden doktorların ortak görüşleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

Doç. Dr. Doğan Koca, memesinde gözle görülebilen veya elle hissedilebilen ya da sadece hissedilebilen anormal bir durum olan herkesin Meme Sağlığı Ünitesi’ne başvurabileceğini belirtti.

Son olarak okurlarımıza neler söylersiniz?

Hem bir kadın hem de bir anne olma özelliklerini sağlayan meme önemli olup meme sağlığı da o derece önemlidir. Memesinde herhangi bir anormallik gören veya hisseden kişi doktoruna başvursun. Doktorlarının vereceği takvime göre düzenli kontrollerine gitsinler. Herkese sağlıklı günler dileriz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.